Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 sausio 2d. 10:40

Apklausa: Lietuvos šimtmečio žmonės – J.Basanavičius, V.Landsbergis ir A.Smetona

Jonas Basanavičius, Antanas Smetona ir Vytautas Landsbergis
Lietuvos nacionalinio muziejaus ir 15min nuotr. / Jonas Basanavičius, Antanas Smetona ir Vytautas Landsbergis

Gyventojai ir istorikai mano, kad Lietuvos valstybingumui per paskutinį šimtmetį labiausiai nusipelnė tautino atgimimo tėvas Jonas Basanavičius, Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis ir tarpukario prezidentas Antanas Smetona.

Apklausų duomenimis, ketvirtoje vietoje atsidūrė kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, daug prisidėjęs prie Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO, penktoje – su sovietų okupacija kovojusių partizanų vadas Jonas Žemaitis – Vytautas.

Prasidedant valstybės atkūrimo šimtmečio metams, šį sąrašą sudarė naujienų agentūra BNS, įvertinusi trisdešimties Lietuvos istorikų vertinimus ir visuomenės nuomonės tyrimą, abiem apklausoms skiriant vienodą reikšmę.

BNS nuotr./Inforgrafikas
BNS nuotr./Inforgrafikas

Bendrame sąraše šeštoje pozicijoje atsidūrė prezidentas Algirdas Brazauskas, septintas – kunigas, krikščionių demokratų lyderis, trečiojo dešimtmečio žemės reformos autorius Mykolas Krupavičius, aštuntas ir devintas – tarpukario prezidentai Aleksandras Stulginskis ir Kazys Grinius, o dešimtuką baigia vyskupas disidentas Sigitas Tamkevičius.

Tyrimai parodė, kad istorikų ir eilinių gyventojų nuomonės panašios dėl J.Basanavičiaus ir A.Smetonos indėlio į šalies raidą, bet labai skiriasi, vertinant paskutinių kelių dešimtmečių politikus. V.Landsbergis istorikų sąraše buvo pirmas, gyventojų apklausoje – šeštas. Gyventojai pirmuoju įvardijo V.Adamkų, istorikai jam skyrė šeštą poziciją. A.Brazauskas pagal gyventojų nuomonę sudarytoje lentelėje atsidūrė ketvirtas, istorikų – dešimtas.

BNS nuotr./Inforgrafikas
BNS nuotr./Inforgrafikas

J.Basanavičius – valstybingumo idėjos tėvas

Devyniolikto amžiaus lietuvių tautinio atgimimo lyderis, Didžiojo Vilniaus Seimo iniciatorius J. Basanavičius pirmininkavo Lietuvos Tarybos posėdžiui, 1918 metais priėmusiam Vasario 16-osios aktą. Jį pasirinko 22 iš 30 istorikų ir 43,1 proc. apklaustų gyventojų.

„J.Basanavičius yra neginčytinas modernaus nacionalinio lietuviško valstybingumo idėjos tėvas. Politinę mintį, kad Lietuva gali ir turi atsikurti kaip visiškai nepriklausoma, suvereni nacionalinė valstybė, pirmas suformulavo ir paviešino būtent J.Basanavičius dar XIX a. pabaigoje gyvendamas emigracijoje Bulgarijoje ir Čekijoje“, – BNS sakė istorikas Algimantas Kasparavičius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Istorikas Algimantas Kasparavičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Istorikas Algimantas Kasparavičius

Jo teigimu, ši J.Basanavičiaus mintis buvo nauja ir revoliucinė, turint galvoje, kad dar nuo XIV a. pabaigos lietuviškas valstybingumas kelis šimtus metų glaudžiai buvo susietas, o po 1569-ųjų Liublino unijos netgi perpintas su Lenkija. Radikaliai ji skambėjo ir dėl to, jog kai J. Basanavičius ją sumodeliavo, Lietuva priklausė carinei imperijai, kuri atrodė amžina ir nepajudinama.

Wikimedia nuotr./Jonas Basanavičius
Wikimedia nuotr./Jonas Basanavičius

„J. Basanavičiaus politinė didybė tame, kad jis ne tik sugebėjo iškelti tautinės Lietuvos valstybės idėją, bet ir carinės imperijos taikytą politinės kovos principą prieš Osmanų imperiją atgręžė prieš pačią Rusiją, sujudino carinės imperijos nedalomumo principą ir pradėjo jos politinio plėšymo procesą“, – sakė A.Kasparavičius.

V.Landsbergis ir A.Smetona

V.Landsbergis 1990-aisiais vadovavo Aukščiausiosios Tarybos sesijai, priėmusiai Kovo 11-osios aktą dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, o per ateinančius dvejus metus atlaikė Maskvos spaudimą ir įtvirtino valstybingumą. Vėliau jis dirbo Seime ir Europos Parlamente. V.Landsbergį įvardijo 25 iš 30 istorikų ir 18,6 proc. gyventojų apklausos dalyvių.

„V.Landsbergis lietuvių istorinėje atmintyje, matyt, jau iškyla kaip savotiškas Smetonos-valstybininko įpėdinis – Kovo 11-osios autorius ir todėl įsirėžia kaip ryškiausia XX amžiaus pabaigos, lietuvių išsivadavimo sąjūdžio politinė vėliava“, – sakė A.Kasparavičius.

Tarpukario prezidentą A.Smetoną į šimtmečio žmonių sąrašą įtraukė 17 iš 30 istorikų ir 31,3 proc. apklaustų gyventojų. Anot istoriko, A.Smetona buvo J.Basanavičiaus idėjinis bendražygis ir gabiausias mokinys.

Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr./Antanas Smetona
Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr./Antanas Smetona

„Keliolika metų būdamas valstybės prezidentu, A.Smetona padėjo pamatus

moderniai lietuviškai politinei filosofijai ir, galima sakyti, sukūrė šiuolaikinį, daugmaž liberalų lietuvišką politinį pasaulį. Be to, būtent A.Smetona yra šiandieninės Lietuvos Respublikos teritorinio vientisumo, apibrėžtumo ir sienų autorius. Be A.Smetonos šiandien gyventume gerokai geopolitiškai kitokioje Lietuvoje“, – sakė A.Kasparavičius.

Jo nuomone, V.Landsbergis A.Smetoną istorikų vertinimuose turbūt aplenkė dėl politinės konjunktūros. Lietuvoje kartais prieštaringai vertinamas jo atėjimas į valdžią perversmo būdu ir pasitraukimas iš Lietuvos sovietų okupacijos akivaizdoje.

„Tai jau ne visai logikos rėmuose, nes be Smetonos vargu ar turėtume tokį Landsbergį, kokį turime. Bet čia jau, matyt, ne tiek politinės logikos ar išminties rezultatai, kiek politinės konjunktūros: šiuolaikiniam lietuvių istorikui, regis, lyg ir nepadoru istoriškai adoruoti autoritarinį prezidentą. Nors labiau edukuotos tautos savo istorijos nebijo. Čia lietuviai galėtų lygiuotis į lenkus be baimės adoruojančius diktatorių Juzefą Pilsudskį“, – sakė A.Kasparavičius.

Dvi apklausos

Gyventojams ir istorikams buvo pateiktas identiškas penkiolikos asmenybių sąrašas ir identiškas klausimas: „Valstybės atkūrimo šimtmečio proga kviečiame išrinkti šimtmečio žmogų. Jūsų nuomone, kuri iš šių XX - XXI a. asmenybių labiausiai nusipelnė Lietuvos valstybingumui? Galite pasirinkti nuo vieno iki penkių žmonių ir pateikti savo variantus“.

11-15 vietas galutiniuose vertinimuose užima Lietuvos diplomatinės tarnybos šefas Stasys Lozoraitis vyresnysis, tarpukario politikai Ernestas Galvanauskas, Mykolas Sleževičius, Augustinas Voldemaras ir Steponas Kairys.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kiti aktyvūs politikai į sąrašą nebuvo įtraukti.

BNS apklausė istorikus iš Vilniaus universiteto, Lietuvos istorijos instituto, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Vytauto Didžiojo universiteto, Klaipėdos universiteto, Šiaulių universiteto, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos valdovų rūmų.

BNS užsakymu rinkos tyrimų bendrovė RAIT lapkričio 10-27 dienomis apklausė 1013 Lietuvos gyventojų nuo 15 iki 74 metų. Tyrimų rezultatų paklaida siekia 3,1 procento.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

15min iš Romos Aktualu

Naujas Italijos politikos automobilis: vairuoja naujokas, gazą spaudžia populistai

Aktualu

Bendrovės vadovas apie sunkvežimio ir traukinio avariją Italijoje: vietiniai apšaukė policiją už netvarką pervažoje

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Verslas

Lietuvos bankas stipriau verš apynasrį bankams – geri laikai amžinai nesitęs

Sportas

Smūgis žemiau juostos dviračių sportui – dopingo šešėlis seka paskui tituluotą trenerį

Paryžiuje Sena prašvilpė virš vandens skriejantis upės taksi „SeaBubble“

Vardai

Atlikėja Paula švenčia 18-ąjį gimtadienį: „Yra vienas dalykas, dėl kurio laukiau šios dienos“

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Aktualu

Paskutinio skambučio šventė Kaune baigėsi liūdnai: 18-metis su BMW partrenkė nepilnametį

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Aktualu

Opoziciniai socialdemokratai inicijuoja interpeliaciją aplinkos ministrui K.Navickui

Aktualu

Skęstanti Laisvės alėja: valdininkė ragina prisiminti vaikystę, kai lakstydavome po balas kaime

24sek

Kevino Pangoso vasaros tikslai – NBA ir vestuvės

Aktualu

Šiaurės Korėja grasina: arba viršūnių susitikimas, arba branduolinių ginklų mūšis

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

Gazas

Keturiolikos lietuvių komanda išvyksta šturmuoti Ladogos bekelės: išleistuvės – ketvirtadienį

Idealus variantas Šarūno Jasikevičiaus sistemai: gali žaisti per kelias pozicijas, turi taiklią ranką, yra neblogas kūrėjas, puikiai ginasi. Tik kyla klausimas, vietoj ko: gal ruošiamas atsarginis planas Edgarui Ulanovui?
24sek

Rimti užmojai: „Žalgirio“ radare – dar vienas Lietuvos rinktinės narys

Vardai

Inga Valinskienė uždainavo japoniškai: įvertinkite

Verslas

LNK valdybai vietoje R.Kurlianskio vadovauja V.Lazickas

Naujienos

Verslas

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

Verslas

Skundo dėl „Gazprom“ kainų autorius Arvydas Sekmokas: tai Lietuvos pralaimėjimas

15min iš Romos Aktualu

Naujas Italijos politikos automobilis: vairuoja naujokas, gazą spaudžia populistai

Aktualu

Avarija geležinkelyje: italų prokuroras pareiškė įtarimus lietuviui vairuotojui, vyksta jo apklausa

Aktualu

Seime teikiamas siūlymas suteikti valstybinį pripažinimą R.Karbauskio puoselėjamai senovės baltų religijai

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Paryžiuje Sena prašvilpė virš vandens skriejantis upės taksi „SeaBubble“

Aktualu

Bendrovės vadovas apie sunkvežimio ir traukinio avariją Italijoje: vietiniai apšaukė policiją už netvarką pervažoje

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Kultūra

Skaitykloje po atviru dangumi – žymių vilniečių mėgstamos knygos

Verslas

Lietuvos bankas stipriau verš apynasrį bankams – geri laikai amžinai nesitęs

Sportas

Smūgis žemiau juostos dviračių sportui – dopingo šešėlis seka paskui tituluotą trenerį

Vardai

Atlikėja Paula švenčia 18-ąjį gimtadienį: „Yra vienas dalykas, dėl kurio laukiau šios dienos“

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

24sek

Kevino Pangoso vasaros tikslai – NBA ir vestuvės

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

Gazas

Keturiolikos lietuvių komanda išvyksta šturmuoti Ladogos bekelės: išleistuvės – ketvirtadienį

Aktualu

Paskutinio skambučio šventė Kaune baigėsi liūdnai: 18-metis su BMW partrenkė nepilnametį

Aktualu

Šiaurės Korėja grasina: arba viršūnių susitikimas, arba branduolinių ginklų mūšis

Aktualu

ES jaunuolio gyvenimas – ar žinote visus jo privalumus ir suteikiamas galimybes?

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min