15min be reklamos
2020 12 30

Apklausa parodė, kokių laisvių žmonės linkę atsisakyti tam, kad efektyviau būtų kovojama su pandemija

Lietuvos socialinių tyrimų centro (LSTC) atliktas tyrimas rodo, kad beveik 70 proc. visuomenės pritaria karantino suvaržymams. Apklausos metu paaiškėjo, kad lengviausia dėl greitesnio viruso suvaldymo žmonėms yra atsisakyti kelionių į užsienį.
Karantinas Vilniuje
Karantinas Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

LSTC vyriausioji mokslo darbuotoja Diana Janušauskienė trečiadienį sakė, kad apklausos metu 19 proc. žmonių nurodė, jog karantinas ir kiti suvaržymai nereikalingi, nes žmonės ir patys gali atsakingai elgtis.

Tuo metu 68 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad karantino suvaržymai yra reikalingi.

Apklausa buvo vykdoma gruodžio 11-20 dienomis, tai yra kaip tik tuo metu, kai buvo įvesti griežti karantino ribojimai.

„Beveik 70 proc. žmonių atsakymas rodo, kad palaikymas karantinui visuomenėje yra“, – komentavo ji.

Kokių laisvių žmonės pasirengę atsisakyti, kad būtų efektyviau kovojama su pandemija?

D.Janušauskienės teigimu, iš tyrimo duomenų akivaizdu, kad mažiausiai žmonės linkę atsisakyti spaudos laisvės (kad jos atsisakytų nurodė 8 proc. respondentų).

14 proc. žmonių sutiktų, kad jų sveikatos duomenys būtų prieinami viešai, 23 proc. sutiktų būti filmuojami ir stebimi viešose erdvėse, 49 proc. sutiktų, kad žmonėms būtų uždrausta keliauti į užsienį, 56 proc. sutiktų, kad užsieniečiams būtų draudžiama atvykti į Lietuvą.

9 proc. apklaustųjų sutiktų, kad mėnesiui būtų uždrausta išeiti iš namų, 20 proc. – kad visiems būtų privaloma įsidiegti programėlę, kuri fiksuotų gyventojų judėjimą.

Nuotolinį mokymąsi palaiko trečdalis

29 proc. respondentų (31 proc. jų – turintys vaikų), sutiktų, kad visus šiuos mokslo metus iki vasaros pradinukai mokytųsi mokyklose, o visi kiti – nuotoliniu būdu.

35 proc. žmonių sutiktų, kad mokyklos šiuos mokslo metus apskritai būtų uždarytos ir visi moksleiviai mokytųsi iš namų.

„Palaikymas nuotoliniam mokymui iš tėvų pusės nėra aukštas, jis siekia tik trečdalį. Tai yra žinutė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai – tai reikia turėti omenyje priimant tolimesnius sprendimus“, – teigė D.Janušauskienė.

33 proc. žmonių sutiktų, kad koronaviruso skiepai būtų privalomi, 38 proc. išreiškė palaikymą ne maisto parduotuvių uždarymui, o 61 proc. sutiktų, kad visi, kas tik gali, iki vasaros dirbtų iš namų.

12 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių nurodė esantys įsitikinę, kad pandemija nesibaigs niekada.

17 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad pandemija baigsis po metų, 18 proc. – kad po pusmečio.

Net 42 proc. apklaustųjų mano, kad pandemija truks ilgiau nei metus, bet vis tiek baigsis. Dalis žmonių į klausimą, kada baigsis pandemija, atsakyti negalėjo.

Dalis žmonių ilgisi stiprios rankos

„Maždaug kas penktas žmogus ilgisi stiprios rankos“, – trečiadienį teigė D.Janušauskienė.

Tyrimo duomenimis, su teiginiu, jog „būtų gerai atsisakyti Seimo ir rinkimų, o turėti stiprų lyderį, kuris gali greitai viską spręsti“ šių metų liepą sutiko net 35 proc. žmonių, o gruodį tokių buvo 22 proc.

Su teiginiu „demokratinėje sistemoje greičiausiai yra trūkumų, tačiau ji geresnė už kitas valdymo formas“, šių metų gruodį darytoje apklausoje nesutiko 11 proc. žmonių, o sovietmečio tuo pat metu darytoje apklausoje ilgėjosi 18 proc. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie 15min