Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 12 06, 06:01

Aplinkos apsaugos departamentas vis dar be vadovo: konkurso peripetijos – teisme

Buvusios Aplinkos apsaugos departamento direktorės Olgos Vėbrienės konfliktai su aplinkos ministru Simonu Gentvilu baigėsi tuo, kad pastarasis ją šių metų balandžio 9 d. atleido. O jau balandžio 19 d. buvo paskelbtas konkursas naujam departamento vadovui. Tačiau tokia skuba rezultatų neatnešė – departamentas iki šiol neturi nuolatinio vadovo, o jo konkurso peripetijos atsidūrė teisme.
Aplinkos apsaugos departamentas
Aplinkos apsaugos departamentas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pradžia – balandį

Aplinkos ministras S.Gentvilas balandžio 9 d. pasirašė įsakymą, kuriuo iš pareigų atleido Aplinkos apsaugos departamento (AAD) direktorę O.Vėbrienę.

Kaip tuomet pranešė Aplinkos ministerija, sprendimas priimtas paaiškėjus, kad O.Vėbrienės vadovaujamo darbo patirtis neatitinka pareigybės, į kurią buvo priimta, reikalavimų – tapdama departamento vadove, ji turėjo mažesnę nei 2 metų vadovaujamojo darbo patirtį ir Valstybės tarnybos departamentui pateikė tikrovės neatitinkančius duomenis, pagal kuriuos į šias pareigas apskritai negalėjo būti priimta.

O.Vėbrienė kaltino aplinkos ministrą ir tikino sprendimą skųsianti teisme.

„Patvirtinu, kad kreipsiuosi į teisėsaugos institucijas ir į teismą dėl šio įsakymo neteisėtumo. Tikiu teisingumu ir tikiu, kad laimėsiu“, – rašė pranešime O.Vėbrienė.

Trintis tarp S.Gentvilo ir O.Vėbrienės atsirado, kai ši nušalino aplinkosaugininką, per atostogas ministrui pranešusį apie praėjusių metų pabaigoje Būtingės terminale išsiliejusią naftą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Olga Vėbrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Olga Vėbrienė

Ministras savo ruožtu tvirtino sulaukiantis neproporcingai daug AAD darbuotojų skundų ir pats pradėjo tarnybinį patikrinimą, ar teisėtai nuo pareigų buvo nušalintas minėtas aplinkosaugininkas.

Konkursai jau du

Praėjus vos dešimčiai dienų po direktorės atleidimo, paskelbtas naujo vadovo konkursas, bet jis iki šiol neatnešė jokių rezultatų. Konkursas buvo paskelbtas neįvykusiu, vienam iš dviejų kandidatų atsiėmus paraišką. Tad lapkričio 15 d. paskelbtas naujas AAD vadovo konkursas, kuris turėjo baigtis lapkričio 29-ąją.

Ar jis įvyks, paaiškės kiek vėliau. Tačiau kol kas ir pirmojo konkurso reikalai dar nėra baigti – jo peripetijas svarstęs Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą, kuris nėra palankus Aplinkos ministerijai. Pastaroji nesutinka ir sako teismo sprendimą vertinanti kaip prieštaringą, todėl jį skųs.

Į teismą kreipėsi Aleksandras Spruogis, kuris pirmajame konkurse buvo vienas iš dviejų pretendentų, surinkusių daugiausia balų. Kadangi antrasis pretendentas savo kandidatūrą paskutiniu momentu atsiėmė, A.Spruogis įsitikinęs, kad konkursą turėjo laimėti būtent jis.

Tad jis teismo prašė panaikinti atsakovų Aplinkos ministerijos ir Valstybės tarnybos departamento sprendimą 2021 m. balandžio 19 d. konkursą AAD direktoriaus pareigoms užimti laikyti neįvykusiu.

Taip pat jis prašė įpareigoti atsakovus paskirti jį į AAD direktoriaus pareigas bei iš ministerijos priteisti negautas pajamas (atlyginimą) nuo 2021 m. rugpjūčio 12 d. iki kol bus priimtas į pareigas, laikant, kad jo atlyginimas yra 4 212,60 Eur/mėn.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aleksandras Spruogis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aleksandras Spruogis

Du atrinkti, bet laimėtojo nėra

Kaip rašoma teismo sprendime, pareiškėjas (A.Spruogis) buvo vienas iš dviejų atrinktų pretendentų, jis buvo pakviestas pokalbiui pas aplinkos ministrą S.Gentvilą, dalyvavo ir Aplinkos ministerijos kanclerė Sigita Vasiljevaitė.

„Kiek pareiškėjui yra žinoma, po minėto pokalbio kitas pretendentas nusprendė atsiimti savo kandidatūrą. Pareiškėjo bei ministro ir ministerijos kanclerės pokalbis vyko dalykiškai, buvo aptariamos departamento darbo problemos, iššūkiai, veiklos gerinimo kryptys.

Ministras pokalbio metu taip pat paklausė, kaip sėkmės konkurse atveju reikėtų vertinti pareiškėjo buvusį partiškumą (A.Spruogis yra dalyvavęs 2019 m. savivaldos rinkimuose į Vilniaus m. tarybą su Lietuvos socialdemokratų darbo partija – red. past.) ir jo bylą prieš departamento Kauno valdybą.

2021 m. liepos 15 d. pareiškėjas buvo pakviestas į dar vieną pokalbį. Pokalbio metu pareiškėjui buvo nurodyta, kad jis yra tinkamiausias kandidatas šioms pareigoms eiti, tačiau užsiminta, kad nuspręsta pareiškėjo į pareigas nepaskirti“, – teigiama teismo nutartyje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Gentvilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Gentvilas

Apie tai, kad konkursas laikomas neįvykusiu ir bus skelbiamas naujas, pareiškėjas sako sužinojęs rugpjūčio 20 d.

„Pareiškėjui nesuprantama, kodėl jis, kaip tinkamiausias kandidatas, nebuvo pripažintas konkurso laimėtoju. Pareiškėjo nuomone, pritaikytas teisinis pagrindas, kuriuo vadovaujantis konkursas negalėjo būti taikomas“, – teigiama teismo sprendime.

Pareiškėjui nesuprantama, kodėl jis, kaip tinkamiausias kandidatas, nebuvo pripažintas konkurso laimėtoju.

Ministerija kito kandidato nepaprašė

Ten pat nurodoma, kad „atsakovė ministerija su pareiškėjo skundu nesutinka ir prašo teismo pareiškėjo skundą atmesti kaip nepagrįstą“:

„Ministras nebegalėjo priimti motyvuoto sprendimo dėl vieno iš pretendentų, kadangi kitas asmuo atsisakė dalyvauti. Atitinkamai pretendento atsisakymas dalyvauti konkurse gautas tik po pokalbio su pretendentais, bet dar nepriėmus motyvuoto rašytinio sprendimo dėl pretendento pasirinkimo, todėl ministerija tiek žodžiu, tiek el. paštu kreipėsi į Valstybės tarnybos departamentą dėl tolimesnių procedūrų.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aplinkos ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aplinkos ministerija

Departamentas pasiūlė pateikti kitą pretendentą iš eilės, surinkusį atitinkamą balų skaičių, tačiau ministerija tokio prašymo neišsakė, tad konkursas ir laikomas neįvykusiu:

„Pagal Aprašo nuostatas ministerija turi teisę, o ne pareigą prašyti departamento pateikti kitą iš eilės pretendentą, todėl šiuo atveju atsakovė, neprašydama departamento pateikti kito iš eilės kandidato, pasinaudojo jai suteikta diskrecijos teise.“

Tai lėmė, kad ministras negalėjo pasirinkti iš dviejų kandidatų. Ministerijai antrino ir Valstybės tarnybos departamentas.

Ministerija turi teisę, o ne pareigą prašyti departamento pateikti kitą iš eilės pretendentą, todėl šiuo atveju pasinaudojo jai suteikta diskrecijos teise.

Patenkino ieškinį iš dalies

Teismo sprendimu, pareiškėjo skundas tenkinamas iš dalies – panaikinamas Valstybės tarnybos departamento sprendimas 2021 m. balandžio 19 d. konkursą Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pareigoms užimti laikyti neįvykusiu.

Be to, įpareigojama Aplinkos ministeriją priimti motyvuotą sprendimą dėl tolimesnės 2021 m. balandžio 19 d. konkurso Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pareigoms užimti eigos.

Likusi skundo dalis buvo atmesta kaip nepagrįsta – A.Spruogis negali būti paskirtas į pareigas, nes konkurso nelaimėjo, kartu jam negali būti ir sumokėtas esą negautas atlyginimas:

„Kadangi pareiškėjas nebuvo laimėjęs konkurso, jis neįgijo teisės reikalauti priimti jį į tarnybą, todėl negalima priteisti pareiškėjo negautų pajamų.“

Sprendimą skųs, antras konkursas dar nebaigtas

Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo skyriaus patarėja Lina Mikuckienė 15min teigė, kad „teismo sprendimą vertiname kaip prieštaringą, todėl jį skųsime“.

„Pirmajame 2021-04-19 konkurse Valstybės tarnybos departamentas pateikė 2 geriausiai centralizuotame konkurse įvertintus pretendentus. Kaip numatyta teisės aktuose, su šiais pretendentais įvyko pokalbis.

AAD archyvo nuotr./Asociatyvi iliustracija
AAD archyvo nuotr./Asociatyvi iliustracija

Tačiau dar nepriėmus motyvuoto sprendimo, kuris pretendentas laimėjo konkursą, vienas iš pretendentų atsisakė toliau dalyvauti konkurse Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pareigoms užimti.

Aplinkos ministerija neteikė prašymo pateikti kitą iš eilės kandidatą, todėl Valstybės tarnybos departamentas 2021-08-19 nurodė, kad konkursas neįvyko“, – tokį patį atsakymą, kaip ir rašyta atsiliepime teismui, pateikė L.Mikuckienė.

Paklausta, kokia situacija su antruoju konkursu, ji teigė, kad lapkričio 15-ąją paskelbtam konkursui dokumentų pateikimo terminas baigėsi pirmadienį, lapkričio 29-ąją. Dabar vyksta tolimesnės procedūros.

A.Spruogis yra dirbęs aplinkos, energetikos viceministru. Jo pavardė 2018–2019 m. figūravo ir byloje dėl brakonieriavimo.

Šiuo metu departamentui laikinai vadovauja Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos politikos įgyvendinimo koordinavimo grupės vadovas Raimondas Sakalauskas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min