Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 gegužės 26d. 11:02 , atnaujinta: 2015 gegužės 26d. 16:30

Aplinkos ministras kelia skandalą: tik popieriuje tvarkomos atliekos verslininkams krauna milijonus

„EMP recycling“ elektronikos ir kitų atliekų perdirbimo gamykloje.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Elektronikos ir kitų atliekų perdirbimo gamykloje.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas antradienį paskelbė, kad teisėsaugos prašoma išsiaiškinti neregėtą aferą – kaip bendrovės ir asociacijos lobsta klastodamos dokumentus. Ministro teigimu, atlikti patikrinimai leidžia manyti, kad kai kuriais atvejais atliekos buvo tvarkomos tik popieriuje. Dėl dokumentų klastojimo yra nesutvarkyta 600 tonų metalinių pakuočių už 6,5 mln. eurų ir plastikinių pakuočių už 0,5 mln. eurų.

Žala – daugiau nei 7 milijonai eurų

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą dėl atliekų tvarkytojo UAB „Metrail“ padarytos žalos valstybei dėl nesumokėtų mokesčių už taršą. Žala siekia daugiau kaip 7 milijonus eurų.

Aplinkos viceministro Algirdo Genevičiaus pavedimu atlikę UAB „Metrail“ patikrinimą, Vilniaus RAAD pareigūnai nustatė pažeidimus ir nusprendė panaikinti šio atliekų tvarkytojo išduotas pažymas, nurodančias, kad atliekos tvarkytos tinkamai. Nuspręsta panaikinti 5 įmonėms ir 3 licencijuotoms organizacijoms, kurios atstovauja gamintojus ir importuotojus, išduotas pažymas.

Nesutvarkyta beveik 6 000 tonų metalinės pakuotės už daugiau kaip 6,4 mln. eurų, taip pat daugiau kaip 500 tonų PET plastikinės pakuotės atliekų už 0,5 mln. eurų.

Netvarkiusi atliekų ir fiktyvius dokumentus, įrodančius atliekų sutvarkymą, išdavusi UAB „Metrail“ sudarė sąlygas gamintojams ir importuotojams nemokėti pakuotės mokesčio ir taip padarė didžiulę žalą valstybei.

Vilniaus RAAD pareigūnų duomenimis, nesutvarkyta beveik 6 000 tonų metalinės pakuotės už daugiau kaip 6,4 mln. eurų, taip pat daugiau kaip 500 tonų PET plastikinės pakuotės atliekų už 0,5 mln. eurų.

Pažeidimų nustatyta ir patikrinus, kaip UAB „Metrail“ tvarkė elektronikos atliekas. Nustatyta, kad rinkdama elektros ir elektroninės įrangos atliekas iš gyventojų įmonė nerinko duomenų apie atliekas atvežančius asmenis, netinkamai vykdė apskaitą.

Nustatyta, kad įmonė surinkinėjo atliekas, kurių neturėjo teisės rinkti, atliekų tvarkymo metu perdavė atliekas įmonėms, kurios nevykdo atliekų naudojimo veiklos, vykdė veiklą pažeisdama įmonei išduoto leidimo sąlygas. Iš viso nesutvarkyta daugiau kaip 1,5 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų. Šiais veiksmais viešajam interesui padaryta daugiau kaip 400 tūkst. eurų žala.

Yra ir daugiau įtariamųjų

Antradienį Seime Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Egidijus Anulis sakė, kad tiriant 3 asociacijų ir 5 bendrovių veiklą kilo įtarimų, jog buvo klastojami dokumentai. Todėl jis kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir prokurorus.

E.Anulis pateikė pavyzdį: tikrinant vienos įmonės veiklą nustatyta, kad jos techninis pajėgumas – sutvarkyti 150 tonų atliekų, tačiau ji nurodo sutvarkanti dešimt kartų daugiau: „Nei įrenginių, nei atliekų nerasta, dokumentai išduodami dideliam atliekų kiekiui, rodoma, kad jos išvežamos į kitą šalį, apie tai neinformuojant aplinkosaugininkų. Galiausiai nustatyta, kad atliekos atiduodamos tiems, kurie apskritai neužsiima tokia veikla arba negali tvarkyti atliekų“.

E.Anulis pabrėžė, kad licencijuotos organizacijos privalėjo kontroliuoti įmones, kurias pasirinko kaip atliekų tvarkytojus, tačiau kol kas neaišku, ar jos susijusios su nelegalia veikla, ar yra nukentėjusios.

„Atliekų patikrinimo metu apskritai nebuvo rasta. Tai, kad jų aptinkama sąvartynuose ir pamiškėse, yra šios veiklos pasekmė“, – pabrėžė jis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kęstutis Trečiokas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kęstutis Trečiokas

Vengia pateikti dokumentus

K.Trečiokas sakė, kad tyrimus sunkino tai, jog bendrovės stengėsi tyrėjams nepateikti dokumentų ir kitaip išsisukinėjo.

Nieko nekaltinu, gal dalis jų ne nusikaltėliai, ne pažeidėjai, o aukos, kurios tikėdamosis, kad viskas vyksta skaidriai, dalyvavo procese.

„Įmonės išrašo dokumentus, kad viskas sutvarkyta, tačiau iš tiesų būna sutvarkoma tik labai maža dalis. Kokie tikrieji skaičiai, nustatys teisėsauga“, – kalbėjo ministras.

„Nieko nekaltinu, gal dalis jų ne nusikaltėliai, ne pažeidėjai, o aukos, kurios  tikėdamosis, kad viskas vyksta skaidriai, dalyvavo procese“, – pridūrė jis. 

K.Trečiokas įvardijo tyrime minimas bendroves ir organizacijas: metalo atliekas tvarkanti bendrovė „Metrail“, bendrovės  „Maxima“, „Super Montes“, „Bisteris“, „Straikas“, VšĮ „Žaliasis taškas“. Tvarkant elektros ir elektroninės įrangos atliekas dalyvavo vienintelė gamintojus ir importuotojus vienijanti asociacija – Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija (EEPA).  

„Maxima“ teigia paprašiusi „Metrail“ paaiškinimo

„Maxima LT“ Procesų ir kokybės valdymo departamento direktorė Deimantė Mitkuvienė išplatintame pranešime teigė, kad „Metrail“ buvo viena iš penkių atliekų tvarkymo įmonių, su kuriomis bendrovė „Maxima LT“ 2013 metais buvo pasirašiusi sutartis dėl metalo pakuočių atliekų tvarkymo.

Minėta įmonė tvarkė mažiau nei 1 proc. visų 2013 metais prekybos tinklo veiklos metu susidariusių metalo pakuočių atliekų. Sutartyje su bendrove „Maxima LT“ UAB „Metrail“ įsipareigojo surinkti ir į ES šalis išvežti perdirbti bendrovės „Maxima LT“ atiduotas pakuočių atliekas, laikydamasis įstatymų nustatytos tvarkos, ir pateikti galiojančius pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus.

„Esame sunerimę dėl iš Aplinkos ministerijos gauto rašto apie „Metrail“ 2013 metais išduotų dokumentų panaikinimą ir jau esame pateikę užklausą „Metrail“ paaiškinti susidariusią situaciją. Galime patikinti, kad vykdydama savo veiklą bendrovė „Maxima LT“ laikosi visų įstatymų ir veiklą reglamentuojančių teisės aktų, o įmonės veiklos metu susidariusias atliekas skaidriai rūšiuoja ir to paties reikalauja iš savo partnerių“, – teigė ji.

„Žaliasis taškas“: tapome įkaitais

VšĮ „Žaliasis taškas“ generalinis direktorius Kęstutis Pocius išplatintame pranešime teigė, kad gavopranešimą dėl „Metrail“ 2013 m. išduotų pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų panaikinimo.

„Esame nepaprastai susirūpinę paskelbta informacija apie galimai neskaidrią atliekų tvarkymo veiklą, todėl ir savo ruožtu tiriame įvykio aplinkybes“, – teigė jis. 

Dėl galimai neskaidrios „Metrail“ veiklos VšĮ „Žaliasis taškas“ ir mūsų nariai tapo susidariusios padėties įkaitais.

Direktorius pridūrė, kad paprašė bendrovės ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento dokumentų, kuriuos gavę įvertins aplinkybes: „Jeigu pasitvirtins informacija, kad atliekos buvo tvarkomos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, imsimės visų galimų papildomos kontrolės priemonių, kad tokie incidentai nepasikartotų ateityje.“

„Patvirtiname, kad iš atliekų tvarkymo bendrovės „Metrail“ VšĮ „Žaliasis taškas“ 2013 m. pirko dalį pakuočių atliekų surinkimo ir tvarkymo paslaugų. Prieš pasirašydami sutartį su šia bendrove įsitikinome, kad UAB „Metrail“ turi visus teisės aktuose numatytus reikalingus atliekų tvarkymo leidimus. Pabrėžiame, kad organizuodamas pakuočių atliekų tvarkymą VšĮ „Žaliasis taškas“ atliekas tvarkančias įmones pasirenka vadovaudamasis Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka. Pasirenkant atliekų tvarkytojus taip pat vadovaujamasi Aplinkos apsaugos agentūros oficialiai skelbiama informacija dėl atliekų tvarkymo įmonių atitikties teisės aktų reikalavimams“, – teigė jis.

Konkurso dėl paslaugų teikimo vykdymo metu, visos įmonės, tarp jų ir „Metrail“, pagal Aplinkos apsaugos agentūros skelbiamą informaciją atitiko teisės aktų nustatytus reikalavimus, keliamus atliekas tvarkančioms įmonėms.

„Todėl esame įsitikinę, kad dėl viešai išsakytų įtarimų dėl galimai neskaidrios „Metrail“ veiklos VšĮ „Žaliasis taškas“ ir mūsų nariai tapo susidariusios padėties įkaitais. Tikimės, kad tiek teisėsaugos institucijų atliekamas, tiek mūsų pačių vykdomas įvykio tyrimas padės objektyviai įvertinti visas aplinkybes bei užkirsti kelią tokiems incidentams ateityje“, – rašoma pranešime.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min