Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žygeiviai atskleidė Minijos žaizdas

Žygeiviai leidosi į keturių dienų kelionę baidarėmis Minijos upe. Per ją išaiškėjo daugybė upės skaudulių.
Organizatorių nuotr. / Žygeiviai leidosi į keturių dienų kelionę baidarėmis Minijos upe. Per ją išaiškėjo daugybė upės skaudulių.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Grupėneabejingų gamtosauginėms problemoms entuziastų ėmėsi iniciatyvos, pavadintos „Gyva upė“. Ja konkrečiais veiksmais stengiasi prisidėti prie to, kad realiai sumažėtų didžiausios Žemaitijos upės – Minijos – tarša. Paaiškėjo, kad ir toliau ši upė niokojama, dar daugiau – kai kurie gyventojai net užsigeidė pakeisti jos vagą.

Aplinkosauginė jaunimo iniciatyva „Gyva upė“ tik įsibėgėja ir kviečia neabejingus Minijos
upės grožiui ir jos aplinkos tvarkai jungtis prie veiklos, nes kartu galima padaryti kur kas daugiau.

Per kelis veiklos mėnesius suorganizuotas 4 dienų aplinkosauginis baidarių žygis Minijos upe, išvykos pėsčiomis. „Išvykų metu užfiksavome daugybę aplinkosauginių pažeidimų, ėmėme mėginius Minijos vandens užterštumui ištirti. Diskutavome su mokslininkais, aplinkosaugininkais ir savarankiškai domėjomės, kaip spręsti susidariusias problemas“, - sakė organizatoriai.

Nors Minija laikoma viena iš švaresnių Lietuvos upių, tačiau opių problemų čia išties nemaža. Vien pavaikščiojus paminijais ties Gargždais sunku nepastebėti gausybės įtartinų upelių su neaiškiu kvapu, vinguriuojančių nuo gyvenamųjų namų, sodų bendrijų link Minijos upės. Aplankius Dovilų miestelio valymo įrenginius tampa neaišku, ar jie išvis veikia, bėgančio kanalizacinio vandens kvapas kelia pasibaisėjimą ir klausimą, ar dar galima gyvybė per Dovilus tekančio Lašupio vandenyje. Varkaliuose, netoli Plungės, gyvulių auginimo kompleksuose gyvulių srutos ir mėšlas laikomas tiesiog ant žemės. „Negi nepagalvojama, kad visa tai patenka į požeminius vandenis, kuriuos mes geriame?“ - svarsto organizatoriai.

Nevalytos nuotėkos ar kanalizaciniai vandenys tik dalis problemų. Aplinkosauginiame baidarių žygyje labiausiai sukrėtė vaizdas prie Aleksandravo, kur vietinis gyventojas sumanė Minijos vandenis pakreipti per savo sklypą ir taip pakeisti Minijos upės vagą. „Radome ilgą išraustą griovį, išvažinėtą, išraustą, sulygintą Minijos pakrantės aplinką. Laimei, drastiškam poelgiui laiku užbėgome už akių. Žiniasklaidos ir atsakingų institucijų dėmesys privertė nutraukti pradėtą veiklą ir sudarkytą Minijos pakrantės aplinką atstatyti į ankstesnę padėtį“, - pasakojo žygeiviai. 

Vis dar stebina poilsiavietėse paliekamos šiukšlės, prie vandens statomos mašinos, pakrantėmis važinėjantys keturračiai. Nerimo kelia pakrantėse išdraskyti urvinių kregždžių lizdai, Minijoje tiesiami tinklai žuviai gaudyti. Kur ne kur atsiranda tiukšmo mėgėjų su iš mašinų skleidžiamu įkyriu „bumčiku", kuris ne tik trukdo ramybės norintiems poilsiautojams, bet ir trikdo visą laukinę gyvūniją.

Vandens  mėginius, kuriuos paėmėme įvairiose Minijos vietose, pateikėme bendrovės „Klaipėdos vanduo" laboratorijai, kad nustatytų teršalų sudėtį ir kiekius. Labai smagu, kad bendrovė sutiko tyrimus atlikti nemokamai. Šiuo metu laukiama tyrimų rezultatų, o taip pat jau ruošiamasi imti kitus mėginius ir identifikuoti į Miniją patenkančius teršalus.

Aplinkosauginė iniciatyva tik įsibėgėja. Dar tik maža Minijos baseino dalis yra patikrinta. Žygeiviai organizuos žygius ir patikrinimus, o apie pastebėtus pažeidimus informuoti atsakingas institucijas. Tačiau mūsų tikslas yra ne siekti, kad nusižengę būtų nubausti, o didinti pačių gyventojų sąmoningumą ir atsakomybę už savo veiksmus.

Norintieji gali prisidėti prie iniciatyvos „Gyva upė“ pranešdami apie pastebėtus pažeidimus, dalyvaudami ekologinio klubo „Žvejonė“ rengiamuose žygiuose, teikiant pasiūlymus. Apie projektą „Gyva upė“ daugiau galima sužinoti tinklalapyje http://gyvaupe.365.lt

 

Organizatorių nuotr./Aleksandravo gyventojas bandė pakreipti Minijos upės vagą.
Organizatorių nuotr./Aleksandravo gyventojas bandė pakreipti Minijos upės vagą.

 

Organizatorių nuotr./IaMinijos upės buvo imami vandens mėginiai.
Organizatorių nuotr./IšMinijos upės buvo imami vandens mėginiai.

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min