TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar pavyks Lietuvos mamoms išsaugoti tris milijonus?

Nėštumas
Photos.com / Nėštumas
Šaltinis: 15min
0
A A

Nemąžtantis nėščiųjų skaičius lyg ir turėtų nuraminti – lietuvių visada bus bent trys milijonai. Visgi gyventojų skaičius nuolatos mažėja – emigracija ir mirštamumas daro savo. Greitai, jei moterys nesusivilios naujomis socialinėmis garantijomis, gyventojų skaičius gali mažėti kur kas greičiau.

„Nesiryžčiau gimdyti, jei man reikėtų gyventi pagal tą nuo liepos 1 d. įsigaliosiančią tvarką. Juk viskas brangsta. Tų pinigėlių, kuriuos gaudavau prieš metus, dabar yra visai kita vertė, tą vaikutį auginti yra brangiau nei pačiam išgyventi“, – 15min.lt sakė devynių mėnesių sūnelį auginanti ir už mėnesio kitą vaiką pagimdysianti Rita.

Ji teigia, kad jau ir dabar vaiką auginti šeima išleidžia tiek pat pinigų, kiek ir suaugusiajam – maistas, sauskelnės, drabužėliai esą kaunuoja itin daug. Be to, kartu su Rita namuose jau turi būti ir jos vyras.

„Kol viskas buvo gerai, kol nėštumas buvo nesunkus, tuomet susitvarkiau, bet dabar nėštumas truputį komplikavosi, tai jau vyras lieka kartu su manim namuose“, – pasakojo Rita.

Lengva nebus

„Sodros“ duomenys rodo, kad nuo 2003 metų nėščiųjų skaičius visuomet viršija 30 tūkst. per metus. Nuo 2008 m.  per metus Lietuvoje suskaičiuojama daugiau kaip 35 tūkst. nėštukių. Tačiau baiminamasi, kad jau šiais ar kitais metais šie skaičiai sumažėti gali drastiškai.

Nuo liepos 1 d. gimdysiančios moterys turės rinktis – ar imti vienerių metų motinystės atostogas ir gauti šimtaprocentinę pašalpą, ar auginti vaikutį dvejus metus pirmuosius gaunant 70 proc., o antruosius – 40 proc.  atlyginimo dydžio pašalpą.

Tuo metu darželių Lietuvoje vis dar yra mažai, o vienerių metų vaiko palikti išvis nėra kur. Andželika gimdyti savo antrąjį vaikelį turėtų gruodį. Vadinasi, moteriai jau bus taikoma naujoji tvarka. Tačiau Andželika teigia, kad vis tiek vaiką greičiausiai augins dvejus metus.

„Iš tikrųjų galvoju vis tiek dvejus metus pasiimti, nes su vaikeliu mažu įsivaizduojat kokia problema. Yra eilėj į darželį per 130 vaikų, o bus priimti tik 30.  Tai tokį mažiuką ir nebūtų kur padėti, be to, dar ir per anksti“, – 15min.lt sakė Andželika.

Ji teigia, kad pinigų auginti vaikams greičiausiai užteks. Andželikos vyras esą uždirba visai neblogai, ji pati užsidirba papildomų pinigų vystydama nedidelį savo verslą.

Vilnietė Jurgita patenka į tų mamų grupę, kurioms galios senoji tvarka – gimdyti ji turėtų per Jonines. Tačiau būsimoji mama teigia to neplanavusi.„Mes neplanavom, tiesiog abu norėjom, bet ilgai nepavyko pastoti. Bet taip jau sutapo, kad pati to nežinodama tapau nėštuke. Bet jau artimiausius penkerius metus kitos atžalos turėti neplanuojame – būtų sunku ir fiziškai, ir finansiškai“, – 15min.lt  pasakojo Jurgita.

Lietuva Europoje – lyg šiltnamis

Rita pasakojo, kad pasiilgo aktyvios veiklos. Ji jau bene metus prižiūri savo pirmagimį, o dėl antrosios atžalos namie būti teks dar dvejus metus. Rita teigia, kad norėtų į darbą sugrįžti anksčiau, tačiau tai esą – neįmanoma.

„Pirmą pusmetį kažkaip buvo lengviau. Atrodo, būtum ir būtum su tuo mažiuku. Bet jau paskui nusibodo, norisi ir aplinką keisti, žmones kitus pamatyti, kažkur išeiti. Planuoju dvejus metus ir su antru vaikučiu ilsėtis. Į darželį juk nelabai nori priimti, nes jam itin daug priežiūros reikia, jis dar nieko nemoka“, – pasakojo Rita.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys teigia, kad problemų, kurias reikia spręsti kuo greičiau, esama daug. „Svarbiausia yra infrastruktūros, padedančios mamoms auginti vaikus, tobulinimas, tinkamas valstybės požiūris į motinystę, visuomenės pagarba mamoms“, – 15min.lt sakė R.J.Dagys.

Pasak Seimo nario, didelius insfrastruktūros trūkumus išryškina ilgos vaiko auginimo atostogos. Tai reiškia, kad valstybėje nepakanka darželių, todėl mamos namuose su vaikais ir būna itin ilgai.
R.J.Dagys teigia, kad net ir nuo liepos 1 d. įsigaliosianti tvarka vis tiek bus pati dosniausia Europos Sąjungoje.

„Aišku, buvom dar dosnesni. Motinai yra suteiktos sąlygos kuo ilgiau būti su vaiku. Mums būtina yra tobulinti visą sistemą ir gerai būtų, kad už šeimos politiką, socialinį būstą, įvairius su motinyste susijusius klausimus būtų atsakinga tik Sveikatos apsaugos ir darbo ministerija. Politika čia turi būti vieninga“, – teigė parlamentaras.

Andželika prisipažino, kad norėtų gyventi aktyviau, tačiau esą Lietuvoje dabar to padaryti beveik neįmanoma. „Kartais iš tikrųjų trūksta aktyvesnės veiklos, bet juk žinau, kad to vaikučio tai nepaliksiu niekam.  Ir dar per mažas jis. Ir namuose tvarkytis dabar nebėra taip lengva – antrą dieną rankos kojos kaip švininės, hormonai, matyt, bet ką darysi, niekas kitas už mane darbų nepadarys“, – guodėsi Andželika.

Jurgita teigia mananti, kad Lietuvoje motinoms nėra taip sunku – jos tikrai yra vertinamos. „Manau, kad motinystė Lietuvoje yra gerbiama, gal ne visur, bet mano vyras, pavyzdžiui, labai gerbia nėštukes“, – pasakojo Jurgita.

Liūdna statistika

Lietuvoje vis auga vienai moteriai tenkančių vaikų skaičius – 2009 m. vidutiniškai vienai moteriai teko 1,55 vaiko.  Tačiau statistika taip pat sako, kad vaikų skaičius nuolatos mažėja. Pavyzdžiui, 2003 m. Lietuvoje gyveno per 800 tūkst. vaikų, pernai jų jau suskaičiuota gerokai mažiau – beveik 640 tūkst.

Vadinasi, jei ir moterys gimdo daugiau, jų yra kur kas mažiau nei prieš kelerius metus, todėl gyventojų skaičius ir neauga. Ir, jei galutiniai surašymo duomenys parodys, kad Lietuvoje vis dar gyvena trys milijonai, baimė, kad jų greitai neliks, vis tiek gali būti pagrįsta.

Nėščiųjų skaičius, pavyzdžiui, žymiai mažėja Kaune. VšĮ „P.Mažylio gimdymo namų“ Akušerijos skyriaus vedėjas Marius Goberis sakė, kad jaunų žmonių mieste – mažiau.

„Gimdymų vis dar daug, bet, palyginti su praėjusiais keliais metais, kai augimas buvo rekordinis, jų jau kur kas mažiau. Ir jaunų žmonių populiacija Kaune mažėja. Daug mažiau moterų lankosi gydymo įstaigoje, ginekologų kabinetuose. Neaišku, gal čia vasara savo daro, o gal ir emigracija“, – 15min.lt sakė Marius Goberis.

Tuo metu Vilniaus miesto universitetinės ligoninės statistika linksmesnė – nuo 2003 iki 2010 m. naujagimių skaičius išaugo 1,7 karto. Pernai šioje ligoninėje pasaulį išvydo per 3800 naujagimių.

Tačiau net jei gimstamumas ir liktų toks, koks buvo pastaraisiais metais,  gyventojų skaičius, ko gero, neaugs. Tam reikia nors to, kad gimtų daugiau žmonių nei mirtų. Dabar mirštamumas yra kur kas didesnis už gimstamumą. Vien pernai dėl natūralios gyventojų kaitos Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo daugiau nei 6 tūkst.

Motinystės džiaugsmo netemdo

Tačiau liūdna statistika ar prastos socialinės garantijos mamų džiaugsmo neapkartina. Greitai antrojo vaikelio susilauksianti Rita sako dar nežinanti jo lyties, bet ir nesukanti sau dėl to galvos.

„Po penkiolikos savaičių nėštumo sakė, kad bus berniukas. Bet dabar jau neaišku, nepasirodė daugiau. Bet mums tai nėra svarbu, svarbu, kad sveikas būtų. Mylėsim lygiai taip pat kiekvieną“, – džiaugėsi Rita.

Andželika gimdys dar negreitai – tik gruodį. Ji teigia, kad šeimos pagausėjimas abu kartus buvo kruopščiai suplanuotas ir mažesnė pašalpa jai motinystės džiaugsmo neaptemdys.

Tuo metu Jurgitai baisu, kaip reikės prižiūrėti naujagimį. Tačiau džiaugsmas vis vien didesnis už nerimą. „Aš su vaikais iki metų patirties neturiu, esu prižiūrėjusi tik dvejų metų ir vyresnius vaikučius, todėl truputėlį baisu. Bet labai laukiam vaikelio. Tikriausiai bus dukrytė, bet tai nėra svarbu. Tik kad sveikas vaikas būtų“, – sakė Jurgita.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min