Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 23d. 10:48

Ar Seimas patikės Generalinės prokuratūros vairą Editai Dambrauskienei?

Edita Dambrauskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Edita Dambrauskienė

Kai prieš tris mėnesius prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui pristatė savo pasirinktą kandidatą į generalinio prokuroro postą – Kauno apygardos teismo vadovą Nerijų Meilutį, daugelis parlamentarų „į akis“ jį gyrė ir žadėjo balsuoti už jo kandidatūrą. Tačiau po balsavimo šiam šalies vadovės kandidatui Generalinės prokuratūros durys buvo užtrenktos. Ar neatsitiks taip ir dar vienai prezidentės kandidatei – Kaišiadorių Apylinkės teismo pirmininkei Editai Dambrauskienei?

Po N.Meilučio pralaimėjimo Seime politiniuose kuluaruose buvo kalbama, esą taip daugelis parlamentarų, o ypač „darbiečiai“ suvedė sąskaitas su prezidente. Pastarieji kaip tik tuo metu jautė D.Grybauskaitei priešiškumą, nes ji nesutiko į švietimo ir mokslo ministro postą paskirti Seimo pirmojo vicepirmininko, Darbo partijos atstovo Vydo Gedvilo.

Šiuo metu panašios istorijos parlamentarų aistrų nekursto, bet kai kurie jų į E.Dambrauskienės kandidatūrą žiūri įtariai. Kodėl?

Ir šį kartą „darbiečiai“ – santūrūs

„Simpatiška moteris. Ateis į frakciją, pakalbėsim“, – diplomatiškai atsakė Seimo Darbo partijos frakcijos vadovas Kęstutis Daukšys.

Pasak jo, iš tos kalbos, kuria E.Dambrauskienė prisistatė Seimui, dar negalima daryti išvadų apie jos dalykines savybes. Esą reikėtų pasikalbėti išsamiau.

 

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./87 milijonus litų kainavęs prokuratūros pastatas.
Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Prokuratūros pastatas.

Liberalų sąjūdžio lyderis ir frakcijos Seime vadovas Eligijus Masiulis prisipažino kol kas turįs paviršutinišką nuomonę apie prezidentės pasirinktą kandidatę į generalinio prokuroro postą: „Jos atsakymai į klausimus iš Seimo tribūnos buvo gan racionalūs, argumentuoti, bet, mano nuomone, šiuo metu būsimam Generalinės prokuratūros vadovui svarbiausia – žmogiškosios savybės, lyderio savybės ir gebėjimas suvienyti įvairias prokuratūros sistemai priklausančias pareigūnų grupes.“

Po E.Dambrauskienės kalbos Seime dar neturiu atsakymo, ar ji būtų pajėgi suvaldyti įsisenėjusias prokuratūros problemas, paliktas jos pirmtako Dariaus Valio, – sakė E.Masiulis.

E.Masiulis pastebėjo, jog tai, kad kandidatė konstatavo matanti prokuratūros darbe daug problemų ir net neskaidrios veiklos požymių esąs teigiamas dalykas. Tik klausimas – kaip E.Dambrauskienė sugebėtų su tomis problemomis susitvarkyti?

„Man atrodo, jei kandidatė norėtų pelnyti prokuratūros pareigūnų pasitikėjimą, ji turėtų pasistengti, kad sugrįžtų dirbti patyrę prokurorai, kurie dėl įvairiausių intrigų buvo priversti iš tarnybos pasitraukti.

Po E.Dambrauskienės kalbos Seime dar neturiu atsakymo, ar ji būtų pajėgi suvaldyti įsisenėjusias prokuratūros problemas, paliktas jos pirmtako Dariaus Valio“, – svarstė E.Masiulis.

Paklaustas, ar neatsitiks taip, kad parlamentarai ir su E.Dambrauskiene pasielgs, kaip su N.Meilučiu, liberalų lyderis aiškaus atsakymo neturėjo.

„Visaip gali atsitikti. Bet reikėtų suprasti ir tai, kad nuolatinio vadovo nebuvimas Generalinėje prokuratūroje tik dar labiau komplikuos, o gal ateityje ir paralyžiuos šio institucijos darbą. Apie tai galvojant, taip pat derėtų atsakyti į klausimą – ar geriau Generalinė prokuratūra be vadovo, ar su ne pačiu geriausiu vadovu? Į šį klausimą, manau, prieš balsavimą stengsis atsakyti kiekvienas Seimo narys.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Eligijus Masiulis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Eligijus Masiulis

Kandidatė paliko neatsakytų klausimų

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime seniūnui Petrui Gražuliui po E.Dambrauskienės prisistatymo antradienį Seime galvoje sukosi keli jam itin svarbūs klausimai – kaip sužinoti, ar kandidatė nevykdys vien tik prezidentės nurodymų, ar laikysis įstatymų, ar pastebės, kad Lietuvoje yra ir politinių bylų?

„Kai tik artėja rinkimai, prasideda kratos partijų būstinėse ir bylos teismuose atsiranda, o kai rinkimai – dar toli, tai ir kratų nėra, ir apie bylas negirdėti. O E.Dambrauskienė kažkodėl tokių dalykų savo kalboje nepastebėjo. Kaip pažvelgt į žmogaus dūšią ir suprast, ką gi jis iš tikrųjų galvoja, nežinia“, – kalbėjo P.Gražulis.

Jis taip pat prisiminė, kaip, svarstant N.Meilučio kandidatūrą Seime, daugelis parlamentarų šurmuliavo, kad už jį nebalsuos, nors viešai kalbėti apie tai beveik niekas nedrįso. Kol kas apie E.Dambrauskienę, pasak P.Gražulio, panašių kalbų nėra.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nerijus Meilutis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nerijus Meilutis

Konservatoriai užkulisinių žaidimų nežais

„Lyginant su buvusiu prokuroru (D.Valiu – LRT.lt), mano įspūdis po E.Dambrauskienės kalbos Seime – žymiai geresnis“, – prisipažino Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma.

Prisimindamas balsavimą dėl N.Meilučio kandidatūros, vienas įtakingiausių konservatorių teigė tikįs, jog jo frakcijos kolegų kalbos ir balsavimas nesiskyrė: „Frakcijoje buvo sutarta balsuoti už N.Meilutį, ir aš tikiu, kad frakcijos nariai taip ir balsavo.“

Kandidatė kalbėjo diplomatiškai

„Susidariau įspūdį, kad kandidatė prisistatymui Seime gerai pasirengė. Didelių klaidų nepadarė. N.Meilutis savo kalbą pradėjo nuo tam tikrų sprendimų ar darbų būsimose pareigose neigimo, o neigimas visada sukelia kitokią reakciją. E.Dambrauskienė etikos sumetimais į kai kuriuos klausimus neatsakė, bet akcentavo kai kurias prokuratūros problemas, kurios visiems jau seniai žinomos“, – vertindamas prezidentės pasirinktos kandidatės kalbą Seime, svarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Jo manymu, tai, kad E.Dambrauskienė yra dirbusi ir prokurore, ir advokate, o šiuo metu – teisėja, jai suteikia pliusų, nes ji teisėsaugos problemas yra gvildenusi įvairiose srityse.

Svarstydamas, kaip elgsis prezidentės pasirinktos kandidatės į generalinio prokuroro postą Seimas, J.Sabatauskas atsakė lakoniškai: „Manau, protingai.“

Paliko dviprasmišką įspūdį

„Prezidentės patarėja, pristatydama Seimui E.Dambrauskienę, paminėjo, kad ši padarė tvarką Kaišiadorių apylinkės teisme. Kad ir kaip būtų keista, tačiau ji šiame poste pakeitė ne ką kitą, o Seimui prezidentės teiktą kandidatą į generalinio prokuroro postą N.Meilutį.

Prezidentės patarėja paminėjo, kad E.Dambrauskienė padarė tvarką Kaišiadorių apylinkės teisme. Kad ir kaip būtų keista, tačiau ji šiame poste pakeitė ne ką kitą, o Seimui prezidentės teiktą kandidatą į generalinio prokuroro postą N.Meilutį. 

Pati E.Dambrauskienė Seime pareiškė, jog daug kas Generalinėje prokuratūros veikoje vyksta neskaidriai, bet juk prokuratūrai penkerius metus vadovavo D.Valys, kurį iki paskutinio atodūsio šiame poste saugojo šalies vadovė.

D.Grybauskaitė, nors prokuroro ataskaitai ir nepritarė Seimas. Todėl, mano galva, Seimas jautriai vertins tai, ar nauja prezidentės kandidatė liks generalinio prokuroro poste nepriklausoma nuo politikų ir nuo šalies vadovų“, – tvirtino Seimo Mišrios frakcijos atstovas Povilas Urbšys.

Jam kėlė klausimų ir E.Dambrauskienės karjeros vingiai. Parlamentaras, svarstė, ar tai, kad ji, padirbusi vos kelerius metus eiline teisėja, buvo paskirta Kaišiadorių apylinkės teismo vadove, nereiškia, jog buvo globojama prezidentūros.

„O kaip vertinti tai, kad E.Dambrauskienė tarp kandidatų į Vilniaus apygardos teismo pirmininko postą buvo prezidentūros įrašyta pirmuoju numeriu, bet Teisėjų taryba nureitingavo į kur kas žemesnę vietą, todėl ji į šį postą nebuvo paskirta?“ – prisiminė P.Urbšys.

Po E.Dambrauskienės susitikimų su Seimo frakcijomis, už jos kandidatūrą slaptu balsavimu parlamentarai balsuos rugsėjo 29 d. arba spalio 1 d. 

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: „KLASCO“ vadovai sako, kad gulasi ir keliasi su šia problema

Maistas

Vasaros nestandartas: natūraliems ingredientams ištikimi „Tie kepėjai“ vilioja skaniausiais desertais

Verslas

Pasipiktino: Civilinės metrikacijos skyriuje kortelių nepriima, grąžos neduoda

Aktualu

Per šventę sodyboje Saladiškės kaime nužudytas vaikinas, už grotų – 24-metų įtariamasis

Verslas

Tyrimas: 85 proc. batų Lietuvoje kainuoja brangiau nei JK, lietuviai permoka ir už drabužius

Vardai

Po skyrybų šokėjas D.Žebrauskas-Skruzdėliukas verčia naują lapą, tik planus dar stabdo traumos

24sek

Naujas Gedvydo Vainausko žingsnis: sieks registruoti prekės ženklą „Rytas“

Vardai

Britai pyksta turėsiantys mokėti už princesės Eugenie vestuves: juk ji – tik devinta eilėje į sostą

24sek

„Ryto“ radaruose – 237 rungtynes NBA sužaidęs centras

Ar gerai žinote, kaip saugiai elgtis geležinkelyje?

Sportas

Europos lygoje 33 metus nematytas scenarijus pasėjo įtarimų

Verslas

Brokerės išvada Vilniuje: ir studentai, ir kiti gyventojai gali rasti būstą už prieinamą kainą

Aktualu

TS-LKD kreipiasi į teismą dėl VRK sprendimo išteisinti serialą „Naisių vasara“

Aukcione parduodamos įspūdingos ir itin retos fosilijos

Vardai

Scarlett Johansson – daugiausiai 2018-aisiais uždirbusi aktorė: kas dar pateko į dešimtuką?

Verslas

Perspėja dėl lojalumo kortelių: jūsų duomenys tampa preke

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Mokslas.IT

Šveicarijos ledyne atitirpo prieš 72 metus nukritęs lėktuvas

24sek

Sudie, „La Bomba“: karjerą baigė Juanas Carlosas Navarro

Aktualu

D.Trumpas iš pareigūnų, susijusių su Rusijos tyrimu, atims prieigą prie slaptų duomenų

Naujienos

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: „KLASCO“ vadovai sako, kad gulasi ir keliasi su šia problema

Maistas

Vasaros nestandartas: natūraliems ingredientams ištikimi „Tie kepėjai“ vilioja skaniausiais desertais

Verslas

Pasipiktino: Civilinės metrikacijos skyriuje kortelių nepriima, grąžos neduoda

Aktualu

Per šventę sodyboje Saladiškės kaime nužudytas vaikinas, už grotų – 24-metų įtariamasis

Verslas

Tyrimas: 85 proc. batų Lietuvoje kainuoja brangiau nei JK, lietuviai permoka ir už drabužius

Vardai

Po skyrybų šokėjas D.Žebrauskas-Skruzdėliukas verčia naują lapą, tik planus dar stabdo traumos

24sek

Naujas Gedvydo Vainausko žingsnis: sieks registruoti prekės ženklą „Rytas“

Vardai

Britai pyksta turėsiantys mokėti už princesės Eugenie vestuves: juk ji – tik devinta eilėje į sostą

24sek

„Ryto“ radaruose – 237 rungtynes NBA sužaidęs centras

Ar gerai žinote, kaip saugiai elgtis geležinkelyje?

Sportas

Europos lygoje 33 metus nematytas scenarijus pasėjo įtarimų

Verslas

Brokerės išvada Vilniuje: ir studentai, ir kiti gyventojai gali rasti būstą už prieinamą kainą

Aktualu

TS-LKD kreipiasi į teismą dėl VRK sprendimo išteisinti serialą „Naisių vasara“

Aukcione parduodamos įspūdingos ir itin retos fosilijos

Vardai

Scarlett Johansson – daugiausiai 2018-aisiais uždirbusi aktorė: kas dar pateko į dešimtuką?

Verslas

Perspėja dėl lojalumo kortelių: jūsų duomenys tampa preke

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Mokslas.IT

Šveicarijos ledyne atitirpo prieš 72 metus nukritęs lėktuvas

24sek

Sudie, „La Bomba“: karjerą baigė Juanas Carlosas Navarro

Aktualu

D.Trumpas iš pareigūnų, susijusių su Rusijos tyrimu, atims prieigą prie slaptų duomenų

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min