Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar tikrai Lietuvoje jau įsikūrė radikalūs islamistai?

Talibai
„Scanpix“ nuotr. / Talibai
Šaltinis: 15min
0
A A

Afganistano žiniasklaida praneša, kad Lietuvoje gali būti įsikūrę radikalios islamistų grupuotės „Hezb-i-Islami“ atstovai, su kuriais pastaruoju metu kontaktus palaikė talibų vadovybė. Islamo šalių specialistas Lietuvoje Egdūnas Račius teigia, kad jam sunku patikėti šia informacija. Tačiau jei tai yra tiesa, tuo turėtų susirūpinti Valstybės saugumo departamentas.

Antradienį Afganistano naujienų portalas e-Ariana išspausdino didžiulę publikaciją apie Pakistane sulaikytą mulą Abdulą Ghani, dar žinomą kaip mulą Baradarą. Talibano hierarchijoje jis buvo laikomas antru žmogumi po mulos Mohammedo Omaro.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mula Baradaras buvo sulaikytas Pakistano Karačio mieste
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mula Baradaras buvo sulaikytas Pakistano Karačio mieste.

Afganistano žurnalistai praneša, kad Pakistano ir JAV slaptųjų tarnybų agentams su kariškiais sučiupus mulą Baradarą, šalies prezidento Hamido Karzai Vyriausybė tik praėjus kelioms dienoms kukliai pasveikino operaciją, tačiau jokių komentarų daugiau iki šiol neteikia. Publikacijoje teigiama, kad tai sukelia daug klausimų.

„Jis kontaktavo su Afganistano Vyriausybe, siekdamas taikos derybų. Jis vadovavo talibano sparnui, kuris galėtų dalyvauti taikos procese, – sakė vienas Afganistano armijos generolas, norintis likti nežinomas. – Jokių oficialių komentarų nėra, nes Afganistano Vyriausybėje manoma, jog šis sulaikymas yra taikos proceso sabotavimas.“

Svarstydami įvairias versijas, e-Ariana žurnalistai taip pat kalbino politikos apžvalgininką, buvusį Afganistano diplomatą Pakistane Ahmadą Sayeedi.

„Mulos Baradaro atstovas Abdullah Jamili pastaruoju metu bendravo su Senato vadovybe. Jis taip pat palaikė kontaktus su grupuotės „Hezb-i-Islami“ atstovais Estijoje ir Lietuvoje“, – sakė Ahmadas Sayeedi.

Skamba keistai, tačiau jei tai tiesa, reikia susirūpinti

Vilniaus universiteto dėstytoją, islamų šalių žinovą, docentą Egdūną Račių ši Afganistano žiniasklaidos paskleista žinia nustebino. Docentas teigia, kad „Hezb-i-Islami“ yra radikali islamistų grupuotė, kurią įkūrė Gulbuddinas Hekmatyaras.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Islamistai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Islamistai

„G.Hekmatyaras tikrai yra žinomas ilgametis radikalas. Jis buvo laikomas vienu radikaliausių jau per pasipriešinimą sovietinei kariuomenei. Vienu metu „Hezb-i-Islami“ buvo legali partija. Bet dabar, kadangi Hekmatyaras priešinasi Karzai Vyriausybei, jį, aišku, reikėtų laikyti maištininku“, – pasakodamas apie grupuotę, kurios atstovai, pasak Afganistano žiniasklaidos, yra įsikūrę Lietuvoje, sakė E.Račius.

E.Račius teigia, kad ši informacija jam skamba labai neįtikinamai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistano žurnalistai teigia,kad mula Baradaras derėjosi ne tik su prezidentu Hamidu Karzajumi, bet ir su Lietuvoje įsikūrusiais islamistais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistano žurnalistai teigia, kad mula Baradaras derėjosi ne tik su prezidentu H.Karzai, bet ir su Lietuvoje įsikūrusiais islamistais.

„Ar ši nacionaliniu pagrindu sukurta grupuotė, didžiąja dalimi puštūnų grupuotė, galėtų vienaip ar kitaip reikštis arba veikti Lietuvoje? Mes čia turime lygiai tris afganistaniečius, kurie galėtų atitikti priklausymo tokiai organizacijai kriterijus. Tačiau man tai skamba visiškai neįtikinimai ir keistai“, – sakė E.Račius.

Afganistane vartojamą dari kalbą išmanantis E.Račius bandė internete ieškoti daugiau informacijos apie mulos Baradaro atstovų derybas su neva Lietuvoje įsikūrusiais „Hezb-i-Islami“ atstovais. Tačiau nieko nerado.

„Negaliu patikėti, kad tokie dalykai galėtų būti. Jeigu jie įvyktų, tada kiltų klausimas, ką veikia mūsų Valstybės saugumo departamentas. Darant prielaidą, kad parašyta teisybė, galima teigti, kad yra grėsme. Tai jau būtų bomba ar skandalas. Tik klausimas, kaip įsitikinti, kaip patikrinti. Ši informacija turi kelti nerimą mūsų saugumui. Nerimą turi sukelti dėl to, kad tai vyksta. Jei VSD šiuos dalykus stebi, o ypač su amerikiečiais drauge stebi, tada viskas gerai“, – sako E.Račius.

VSD nekomentuoja

Portalo 15min.lt žurnalistas, norėdamas gauti VSD komentarą šia tema, Afganistano žurnalistų išplatintą informaciją apie galimai mūsų šalyje įsikūrusius islamistus persiuntė Valstybės saugumo departamentui.

Valstybės saugumo departamento atstovas spaudai Vytas Makauskas, paklaustas, ar VSD žinoma informacija apie galimus islamistų organizacijos „Hezb-i-Islami“ atstovus Lietuvoje, teigė, kad jo atstovaujama institucija, kaip ir kitos panašios institucijos kitose šalyse, laikosi pozicijos savo darbo subtilybių nekomentuoti.

„Valstybės saugumo departamentas nuolat stebi su galima terorizmo grėsme susijusius procesus Lietuvoje. Atliekant šį darbą identifikuojami potencialūs grėsmės šaltiniai (tiek vidaus, tiek išorės kilmės) ir esant pakankamam teisiniam pagrindui imamasi teisės aktuose numatytų veiksmų. VSD viešai nekomentuoja konkrečių su departamento veikla susijusių aspektų“, – rašoma 15min.lt redakcijai perduotame oficialiame VSD atsakyme.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min