TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Architekto paieška: į ką atsižvelgti?

Architektas
„Scanpix“ nuotr. / Architektas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos architektų sąjungos (LAS) pirmininkas, VDA architektūros katedros vedėjas Marius Šaliamoras teigė, kad nustatyti konkrečius architekto paieškos kriterijus – neįmanoma, visų pirma todėl, kad skiriasi pačių užsakovų poreikiai. Vieni – greitai ir pigiai, kiti – brangiai ir ilgai dirbantys specialistai, o rinkos padėtis tokia, kad paklausos turi ir tie, ir tie. Taigi – priklauso nuo žmogaus poreikių. Tačiau tam tikrus kriterijus, į kuriuos vis dėlto verta atsižvelgti visiems, M.Šaliamoras įvardijo – vienas iš jų, pavyzdžiui, turėtų būti architekto kvalifikacija.

Ar turi licenciją?

M.Šaliamoras pabrėžė, kad visada suveiksiančios architekto paieškos formulės įvardinti jis tikrai negali. Tačiau keliais patarimais LAS pirmininkas vis dėlto pasidalino, vienas jų – prieš pradedant statybas ar architekto paiešką, jei to žmogus dar nepadarė, visų pirma, pasidomėti šia sfera.

„Yra rengiamas ne vienas renginys, leidžiami leidiniai, ir juose pristatomi geriausi architektų darbai. Taigi pasidomėjus, galima surasti architektą, kurio darbus žmogus jau bus matęs“, – kalbėjo M.Šaliamoras. Jis pridūrė, kad į jį ne kartą buvo kreiptasi būtent tokiu būdu.

LAS pirmininkas teigė, kad susiradus architektą, pravartu LAS ar Lietuvos architektų rūmų (LAR) svetainėse pasitikrinti, ar specialistas turi leidimą projektuoti, kokia jo kvalifikacija. „Tai irgi ne 100 proc. kokybės garantija, tačiau pasitikėti tokiu architektu galima labiau nei licencijos neturinčiu. Galiausiai, svetainėse yra pateikti ir specialistų darbų sąrašai, vertėtų atkreipti dėmesį ir į juos.“

„Jei žmogus sugalvojo statyti namą, gal gali pasiteirauti kaimyno, draugo ar artimo žmogaus, į ką anksčiau kreipėsi jis. Jei pažįstamų rate galinčių patarti nėra, galima kreiptis ir į LAS. Mes tarnybos, atliekančios tokius darbus, neturime, bet prireikus pakonsultuotume, nukreiptume“, – kalbėjo M.Šaliamoras. Jis taip pat pridūrė, kad jei reikia atlikti kokį nors konkretų darbą, kurio atlikti negali jau pasamdytas specialistas, reikėtų prašyti, kad jis parekomenduotų kolegas – architektų yra įvairių sričių, jie bendrauja tarpusavyje ir žino, kas ir kaip dirba.

Pagal kiekvieno poreikius

Paklaustas, ar planuojama kurti architektų reitingavimo sistemą, kad užsakovams būtų lengviau išsirinkti, M.Šaliamoras atsakė, kad ne – priežastis ta, kad klientų poreikiai labai skirtingi. „Neaišku pagal ką reitinguoti. Vieni architektai dirba brangiai, ilgai ir kokybiškai. Kiti dirba mažai, greitai ir pigiai. O svarbiausia, kad rinkoje yra ir vienų, ir kitų paklausa“, – teigė LAS pirmininkas.

Neaišku pagal ką reitinguoti. Vieni architektai dirba brangiai, ilgai ir kokybiškai. Kiti dirba mažai, greitai ir pigiai. O svarbiausia, kad rinkoje yra ir vienų, ir kitų paklausa.

Vis dėlto, M.Šaliamoras neslėpė, kad architekto siūloma kaina taip pat gali būti kokybės rodiklis: „Jeigu žmogus nusipirko namo projektą už 3 000 Lt, kai vidutiniškai kokybiško projekto kaina siekia 30 000–40 000 Lt, neverta nieko ir tikėtis“, – kalbėjo LAS pirmininkas. Pasak jo, akivaizdu, kad už tokią kainą siūlomas projektas yra kartotinis, ir laiko būtent užsakovo norų įgyvendinimui skirta nebus.

M.Šaliamoras teigė, kad kai kuriems toks variantas tinka, todėl skųstis jie negali, tačiau norintys originalaus, kokybiško projekto turėtų orientuotis į kur kas didesnes kainas. „Tiesą sakant, žmonėms architektų prisireikia retai. Ir užsienyje tai yra brangi paslauga, kaip ir teisininkų, ir kreipiamasi tik tokiu atveju, jei planuojama rimtai investuoti“, – pasakojo LAS pirmininkas.

Vis dėlto norinčių kokybiškų projektų atsiranda: „Būna žmonės įsigyja sklypą, nori unikalaus, originalaus namo. Tačiau jie ir būna pasirengę už projektą sumokėti šimtus tūkstančių.“ M.Šaliamoras teigė, kad kaina atskleidžia tai, kiek bus dirbama prie užsakyto projekto – jei mokate 3 000 Lt, greičiausiai laiko jūsų norams ir problemų sprendimui nebus skirta.

Abipusis darbas

Paklaustas, ar architektai yra prižiūrimi, ar baudžiami už netinkamai atliktus darbus, M.Šaliamoras atsakė teigiamai: „Mes turime etikos komisiją, kuri svarsto architektų etikos ir kokybės dalykus. Yra buvę atvejų, kai už nusižengimus specialistui buvo atimta licencija.“ LAS pirmininkas teigė, kad būtent todėl siūlo labiau pasitikėti kvalifikuotais specialistais.

Yra buvę atvejų, kai už nusižengimus specialistui buvo atimta licencija.

M.Šaliamoras pridūrė, kad neretai ieškant architekto vienas iš kriterijų gali būti netgi jo būdas: „Kartais tai priklauso net nuo žmogaus būdo. Vieniems patinka daug bendraujantys, daug kalbantys architektai. Kitiems – geriau, kad tyliai sau atlieka darbą“, – kalbėjo LAS pirmininkas. Anot jo, tai svarbu todėl, kad architektas iš tiesų yra žmogaus pagalbininkas.

„Architektas – žmogaus norų pildytojas, o nebendraujant, neatrandant bendros kalbos, vargu ar pavyks pasiekti puikų rezultatą. Architektas turi išklausyti žmogaus pageidavimus, o prireikus patarti, kad kai kurie dalykai visai nenaudingi ir žmogus jais niekuomet nesinaudos, o kai kas galbūt neskoninga, bet ir žmogus turi mokėti tai priimti“, – kalbėjo M.Šaliamoras. Pasak architekto, tiek architektas, tiek užsakovas privalo suprasti, jog projektas – jų bendro darbo vaisius.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi vykdomos pagal įstatymuose numatytus reikalavimus. Tiek architektai, tiek projektuotojai, gyventojai ar kiti specialistai turi prisiimti atsakomybę, kad projektuojamas, o vėliau statomas objektas nepadarytų žalos žmonėms, kraštovaizdžiui, įvairiais būdais saugomiems ir kultūros paveldo objektams.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min