Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Architektūros parkas“ kelia nerimą Vilniaus paveldosaugininkams

Vilniaus senamiestis
Vilniaus senamiestis
Šaltinis: 15min
0
A A

„Architektūros parko“ projektas rengiamas stengiantis apeiti nemažai paveldo apsaugos reikalavimų, rašo "Vilniaus diena". Tuo įsitikinę paveldo sargai, pasak kurių, sostinės valdininkai klaidina visuomenę meluodami ir nutylėdami tikrąją situaciją.

Praėjusią savaitę „Vilniaus dienai“ duotame interviu sostinės savivaldybės Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė aiškino, kad „Architektūros parko“ projektą vertino paveldosaugininkai ir priekaištų jam neturi.

Tačiau į paskelbtą interviu sureagavo patys paveldosaugos specialistai. Jų teigimu, miesto valdžia kėsinasi apeiti daug jų reikalavimų.

"Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių tarybos Lietuvos nacionalinis komitetas (ICOMOS LNK) jokios ekspertizės neatliko, nors dalis narių, tarp jų ir aš, to reikalavome. Buvo tik viešas pasikalbėjimas, kelios recenzijos ir pasisakymai be bendros nuomonės. Vėliau ICOMOS biuras patvirtino tų kelių recenzentų parengtą raštą, tačiau tuo ir apsiribojo, nors pagal organizacijos įstatus biuro sprendimus turi apsvarstyti ir patvirtinti visuotinis narių susirinkimas.

Kol susirinkimas nepatvirtino, savivaldybei pateiktas raštas tėra biuro nuomonė ir nieko daugiau. Todėl savivaldybei derėtų aiškiai nurodyti, kad oficialaus ICOMOS vertinimo, juo labiau ekspertizės, ji nėra gavusi. Tai ką Kultūros ministerija pranešė UNESCO Pasaulio paveldo centrui?" – perskaičiusi R.Matonienės interviu, stebėjosi architektūrologė, Valstybinės kultūros paveldo komisijos ir ICOMOS narė Jūratė Markevičienė.

Kai kuriems VKPK ir ICOMOS nariams kelia nerimą, kad 78 ha teritorija planuojama ir svarstoma gabaliukais – maždaug po penkioliktąją visos teritorijos dalį, o ne vientisai.

Toks planavimas, pasak paveldosaugos specialistų, leidžia sėkmingai apeiti svarbiausias šios vietovės problemas ir sudaro apgaulingą įspūdį, kad poveikis aplinkai ir paveldui bus mažesnis. Taip viską „sumažinus“, vertinti tarsi nebereikia.

Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotas projektas „Architektūros parkas“ įgyvendinamas Pasaulio kultūros paveldo vietovės – Vilniaus senamiesčio – dalyse, sudarančiose bendrą per 78 ha plotą. Projekto didžioji teritorijos dalis (iki Zarasų gatvės) yra Vilniaus senojo miesto su priemiesčiais vietovėje – archeologinio kultūros paminklo teritorijoje.

Remiantis projekto aprašu, Užupyje ir dalyje senamiesčio planuojama pastatyti gyvenamųjų namų, įkurti parduotuvių, kavinių ir restoranų, menui eksponuoti skirtų erdvių, įrengti žaliuojančių skverelių su skulptūromis, sukurti laisvalaikio zonų šeimoms ir daug kitų objektų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min