Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Archyvams grasina pelėsis

Dokumentai
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Dokumentai
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Lietuvos archyvų departamentas, gavęs Finansų ministerijos nurodymus taupyti, suskubo tai daryti šildymo sąskaita. Rizikuojama prarasti valstybei vertingus dokumentus.

Pirmoji žinia, kad dokumentų saugyklose išjungtas šildymas, LŽ pasiekė iš Ypatingojo archyvo darbuotojų. Jie skundėsi nepalankiomis darbo sąlygomis, nes patalpose tapo pernelyg vėsu.

Kaip 1999 metais

Ypatingojo archyvo direktorius Ovidijus Lėveris LŽ patvirtino, kad Lietuvos archyvų departamentas paragino ieškoti taupymo rezervų. „Patys ėmėmės priemonių ir nuo kovo pabaigos Lietuvos komunistų partijos (LKP) dokumentų skyriuje išjungėme šildymą. Tačiau tai mums – ne naujiena. Panašiai elgėmės ir per Rusijos krizę 1999-aisiais“, – sakė O.Lėveris. Jis pripažino, kad saugomiems dokumentams tai nėra į naudą, tačiau tikino, jog drėgmė saugyklose kol kas nepadidėjo. Išjungęs šildymą Ypatingasis archyvas ketina sutaupyti keliolika tūkstančių litų valstybės biudžeto lėšų – vieno mėnesio mokesčius šilumos tiekėjams.

Pavojus saugomiems dokumentams kiltų, jei netikėtai vėl užkluptų šaltesni orai. Tikimės, kad orai šils. Vylėsi archyvo darbuotoja.

„Kabinetuose šaltoka, – LŽ pasakojo LKP dokumentų skyriaus vedėjos pavaduotoja Lina Bučelytė. – Saugyklose minimalią teigiamą temperatūrą palaikome senais tepaliniais elektros šildytuvais.“ Paklausta, ar toks taupymo režimas labai kenkia saugomiems dokumentams, pašnekovė teigė, jog kol kas didelio pavojaus galbūt nėra. „Jis kiltų, jei netikėtai vėl užkluptų šaltesni orai. Tikimės, kad orai šils“, – vylėsi archyvo darbuotoja.

Kai kas persistengė

Lietuvos archyvų departamento direktoriaus pavaduotoja Veronika Karklelienė vakar LŽ tvirtino nieko nežinanti apie archyvams išjungtą šildymą. „Departamentas tokio sprendimo nepriėmė. Žinome, kad mums, kaip ir visoms kitoms valstybinėms institucijoms, bus mažinami asignavimai. Galbūt kai kurių padalinių vadovai šiek tiek baiminasi, nori pasirodyti stropesni. Gal čia veikta pagal tą sovietinį posakį: „Dognatj i peregnatj" (pavyti ir aplenkti – aut.)“, – svarstė V.Karklelienė. Lietuvos archyvų departamento vadovybė, anot jos, yra nurodžiusi saugyklose palaikyti minimalią teigiamą temperatūrą.

V.Karklelienė pabrėžė, jog rengiamos šių metų valstybės biudžeto pataisos sugrąžins Lietuvos archyvų departamentą į 2006-ųjų finansavimo lygį. Visiškai neatsižvelgiama į tai, kad elektros ir šildymo kainos gerokai pakilusios. Šių metų pradžioje departamento išlaidos už paslaugas buvo sumažintos 15 proc., tiek pat turėtų siekti ir papildomas apkarpymas. 2009-ųjų biudžete archyvams šildyti numatyta skirti 400 tūkst. litų, o mokesčiams už elektrą – 300 tūkst. litų.

Su nerimu laukia rudens

„Jei finansavimas sumažės, rudenį tikrai nešildysime saugyklų. Be abejo, dokumentai nukentės, nes esant žemai temperatūrai atsiras drėgmė, kurioje puikiai veisiasi pelėsis. Taip prarasime savo istorinį, kultūrinį paveldą, – kalbėjo V.Karklelienė. – Turime vilties, kad Vyriausybė supras archyvų reikšmę valstybei.“

Lietuvos archyvų departamentui priklauso 15 valstybinių archyvų, įsikūrusių 18 pastatų. Dokumentų lentynų juose – per 100 kilometrų.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Archyvas Šildymas
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min