Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2009 03 30

Artėja sveikųjų savivalės pabaiga

Neįgalieji piktinasi savo transportui skirtose vietose radę sveikų eismo dalyvių paliktas mašinas. Kelią tokiam piktnaudžiavimui žadama užkirsti įvedus neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę.
Fotopolicija: tiuninguotas neįgalusis
Automobilis / 15min.lt skaitytojo nuotr.
Temos: 1 Neįgalumas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgusi į neįgaliųjų asociacijų prašymus, siūlo patikslinti asmenų, turinčių teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“, sąrašą ir patvirtinti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarką. Kitaip tariant, jei Seimas palaimintų atitinkamas įstatymo pataisas, nuo kitų metų sveikieji negalėtų imtis gudrybių. Minėta kortelė suteiktų neįgaliesiems teisę automobilį statyti jiems skirtose vietose ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

Stato, kas tik sugalvoja

Pasak Lietuvos žmonių su negalia sąjungos teisininko Valdemaro Bogdanovičiaus, lipduką „Neįgalusis“ šiuo metu galima įsigyti bet kurioje prekybos vietoje. Neįgalieji pastebėjo, kad tuo ėmė piktnaudžiauti visiškai sveiki asmenys. „Lipduką jie užklijuoja ant savo prabangių automobilių ir stato, kur tik nori – net neleistinose vietose, – LŽ sakė V.Bogdanovičius. – Kelių policininkai gali juos bausti, jei patikrintas vairuotojas nepateikia neįgalumo pažymėjimo. Tačiau pareigūnai neturi laiko stovėti prie tokių automobilių ir laukti jų savininkų.“

Priminsime, kad ženklas „Neįgalusis“ suteikia teisę statyti automobilį neįgaliesiems skirtose vietose. Taip pat jis leidžia įvažiuoti į zoną, pažymėtą kelio ženklais „Eismas draudžiamas“ ir „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“, juo pažymėti automobiliai gali ilgiau nei leidžiama stovėti vietose, kur laikas apribotas atitinkamais ženklais.

Lipduką „Neįgalusis“ šiuo metu galima įsigyti bet kurioje prekybos vietoje.

V.Bogdanovičiaus teigimu, įvedus minėtą kortelę, ją galėtų gauti ir automobilių neturintys neįgalieji. „Jei neįgalusis neturi automobilio, jį į reikiamą vietą, įstaigą ar prekybos centrą galėtų nuvežti ir kaimynas arba giminaitis. Palikus automobilį aikštelėje, neįgalusis pakabintų savo kortelę ir policija tokio automobilio vairuotojo nebaustų“, – aiškino jis.

Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius LŽ negalėjo patvirtinti, kad skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ ant automobilio stiklo dažnai klijuoja tokios teisės neturintys vairuotojai. „Kartais net patys neįgalieji vengia šiuo ženklu žymėti savo automobilius. Mes juos už tai baudžiame“, – pabrėžė jis.

Sveikieji pasišaipo

Judėjimo negalią turintis ponas Kazimieras iš Kretingos rajono, Vidmantų, LŽ tvirtino, kad kiti eismo dalyviai nėra geranoriški jo atžvilgiu. Jie užima neįgaliųjų automobiliams skirtas vietas prie prekybos centrų ar kitų viešųjų įstaigų, o kartais net ir pasišaipo. Kazimieras prisipažino, kad anksčiau jis drovėdavosi savo negalios, todėl automobilio lipduku nežymėjo, o jį palikęs gatvėje po priekiniu stiklu užkišdavo neįgaliojo pažymėjimą. „Tačiau kartą, atvažiavęs į bažnyčią Palangoje, palikau automobilį gatvėje, kur stovėjo ženklas "Stovėti draudžiama", grįžęs radau blokuotus ratus. Teko važiuoti į artimiausią „Regitros“ padalinį. Žinoma, baudos nemokėjau, bet nuo to laiko važinėju specialiu ženkleliu pažymėtu automobiliu“, – sakė Kazimieras.

Negali patikrinti

Pasak Renatos Saulytės, UAB „Maxima LT“ atstovės spaudai, bendrovės apsaugos darbuotojai atidžiai stebi prekybos centrų teritoriją ir pamatę, kad neįgaliesiems skirtose vietose automobilius palieka tokios teisės neturintys asmenys, visuomet juos perspėja. „Tačiau jie neturi teisės reikalauti, kad vairuotojas parodytų dokumentus. Tad jei klientas atvažiuoja automobiliu, pažymėtu ženklu „Neįgalusis“, jo patikrinti negali“, – pabrėžė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius