Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Artūras Paulauskas sako, jog rūpestis kibernetiniu saugumu neturi baigtis su pirmininkavimu

Artūras Paulauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Artūras Paulauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad rūpestis kibernetiniu saugumu neturi baigtis su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungos (ES) Tarybai.

Taip pat komiteto vadovas kritikuoja, jog kibernetinio saugumo problema susirūpinta per vėlai, neatsižvelgus į anksčiau ne kartą NSGK išsakytus raginimus. Seimo komitetas anksčiau yra kreipęsis į Vyriausybę, jog skirtų lėšų keturiems papildomiems etatams Ryšių reguliavimo tarnybai, kad Saugumo incidentų tyrimų skyrius (CERT-LT) dirbtų ir savaitgaliais, ir kiaurą parą, tačiau klausimas pradėtas spręsti tik po kibernetinės atakos prieš Lietuvos naujienų portalus gegužę.

„Manau, kad susigriebta per vėlai ir neturima jokios vizijos kaip turėtų būti užtikrinamas kibernetinis saugumas tiek Lietuvos pirmininkavimo metu, tiek ir po pirmininkavimo. Į situaciją reikia žvelgti kompleksiškai, o ne griebtis vienkartinių priemonių. Tinkamas atsakingų institucijų pareigų ir atsakomybių paskirstymas jau būtų svarus žingsnis“, – Seimo Ryšių su visuomene išplatintame pranešime cituojamas A.Paulauskas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas sako vertinantis pastangas sukurti kibernetinio saugumo centro koncepciją, tačiau mano, kad vien valdžios institucijų dalyvavimas centro veikloje reikiamo rezultato neduos.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo, kad Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu būtų įsteigta kibernetinio saugumo grupė, kuri rūpintųsi incidentų pasekmių valdymu.

„Verslas šiuo atveju yra mūsų didžiausias pagalbininkas, savo patirtimi ir pasiūlymais galintis gerokai palengvinti kibernetinio saugumo centro koordinavimą. Nekalbu apie investicijas “medžiojančius„ subjektus. Yra pakankamai daug profesionalių ir atsidavusių žmonių, kurie turi ir idėjų, ir pajėgumų, su valstybės pagalba, tas idėjas įgyvendinti“, – sako komiteto pirmininkas.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo, kad Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu būtų įsteigta kibernetinio saugumo grupė, kuri rūpintųsi incidentų pasekmių valdymu. Be to, siūloma, kad Vyriausybė įpareigotų jai pavaldžias institucijas bent minimaliai pasirūpinti kibernetine sauga, pradėti rengti ypatingos svarbos infrastruktūros objektų sąrašą ir jų gynybos planą. Sąrašą iki spalio parengtų Vidaus reikalų ministerija, gynybos planą iki gruodžio – Krašto apsaugos ministerija.

Vidaus reikalų ministerija teigia, kad prieš pirmininkaujančių šalių institucijas atakos padažnėja, pagrindiniu atakų objektu būna su ES ir NATO susijusi informacija, taip pat informacija apie vykstančius tarptautinius renginius.

VRM taip pat siūlo iki sausio parengti kibernetinio saugumo centro koncepciją, taip pat užtikrinti, kad valstybės institucijose būtų reguliariai atnaujinamos įvairios darbe naudojamos programos, pavyzdžiui, „Flash player“.

Pastarosiomis savaitėmis garsiai apie kibernetinį saugumą imta kalbėti, kai buvo atakuotos naujienų svetainės delfi.lt, 15min.lt, kiti portalai. Valstybės saugumo departamentas savo veiklos ataskaitoje birželį prognozavo, kad prasidėjus Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai, itin sustiprės Rusijos žvalgybos bei saugumo tarnybų, vykdomosios valdžios institucijų dėmesys ES svarstomiems klausimams ir su jais dirbantiems asmenims.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas yra pasisakęs, kad prieš populiariausią Lietuvos portalą delfi.lt šiemet surengtos atakos yra svarbus signalas prieš Lietuvai perimant pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.

Lietuva ES pirmininkauti pradeda liepos 1 dieną.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min