Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Artūras Zuokas: savo kaltės dėl išaugusių šilumos kainų nematau

A.Zuokas pasiryžęs išsiaiškinti, kur dingsta šiluma.
Vilniaus sav./A.Žygavičiaus nuotr. / A.Zuokas pasiryžęs išsiaiškinti, kur dingsta šiluma.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus savivaldybė ketina analizuoti daugiausia šilumos lapkritį suvartojusių daugiabučių duomenis ir pateikti informaciją, kodėl jų gyventojai už šildymą gavo itin dideles sąskaitas. Taip pat žadama paskelbti tas namus administruojančias bendroves, kurios šilumos punktus prižiūri blogiausiai ir pasiūlyti gyventojams prižiūrėtojus pakeisti. Tačiau savo kaltės savivaldybė neįžvelgia.

Miesto meras Artūras Zuokas ir vicemeras Romas Adomavičius penktadienį apvažiavo kelis namus, kuriuose šilumos lapkritį sunaudota daugiausia. Vienas tokių – 255 proc. daugiau nei prieš metus šilumos energijos suvartojęs Šv.Stepono g. 27 namas. Tačiau atvažiavus čia paaiškėjo, kad namas yra visiškai naujas ir pernai jame paprasčiausiai niekas negyveno, tad šilumos buvo vartojama minimaliai.

Priklauso nuo prižiūrėtojo

Tyzenhauzų gatvės 9 ir 10 namai atrodo visiškai identiški, tačiau pirmajame lapkritį buvo sunaudota apie 70 proc. daugiau šilumos energijos negu prieš metus, o kitame – kur kas mažiau. 9-ąjį namą administruoja bendrovė „Naujininkų ūkis“, o 10-ąjį – „Rasų valda“. Meras įsitikinęs – šilumos suvartojimo skirtumai juose priklauso nuo šilumos punkto prižiūrėtojo ir jo sąžiningumo.

„Bendrovės „Rasų valda“ inžinierius turi 30 metų patirtį, jis tuos namus žino geriau negu savo žmoną. Jis, turėdamas tokią patirtį, naktį sumažina temperatūrą iki minimalių galimų normų, rytą pakelia temperatūrą, kad būtų komfortiška. Tai padeda sutaupyti 15 proc. šilumos energijos“, – teigė A.Zuokas.

Meras sakė išgirdęs iš šio prižiūrėtojo, kad norint sistemą pažinti normaliai, reikia ją prižiūrėti bent vieną šildymo sezoną.

Tirs nepriklausomi ekspertai

Kaip aš galėčiau savo kaltę matyti? Dėl gamtinių dujų mes nesiderame, derasi Energetikos ministerija, – aiškino meras.

Prie Šaltkalvių g. 38 namo, kuriame šilumos suvartojimas padidėjo 60 proc., sutiktas Olegas piktinosi, kad sąskaita išaugo neproporcingai daug. Esą spalį jo bute buvo sunaudotos 26 MWh, už kurias teko sumokėti 104 Lt, tuo tarpu lapkritį šilumos suvartojimas išaugo iki 58 MWh, o sąskaita iki 350 Lt. „Čia matematiškai skaičiai nesutampa, kažkas nemoka skaičiuoti“, – piktinosi vyras.

„Sudaryta darbo grupė, pakviesti nepriklausomi ekspertai, kurie ištirs visus atvejus, keliančius mums klausimus. Ten, kur šilumos suvartojimas didesnis, negu turėtų būti pagal bendrus vidurkius. Kiekvienas toks namas bus ištirtas, bus įvertinta administratoriaus kompetencija, galimybės, ar buvo gerai pasiruošta šildymo sezonui, kad ir gyventojai, ir mes turėtume labai aiškius atsakymus“, – teigė A.Zuokas.

Meras tikino, kad apvažiavus keletą namų jau aiškėjo, jog nuo administratoriaus, to žmogaus, kuris dirba šilumos mazge, priklauso ir šilumos suvartojimo kiekis. Iki sausio 10 dienos atsakymai jau turėtų būti pateikti.

Apie sukčiavimą linkęs nekalbėti

Paklaustas apie tai, ar negalėtų šitoje situacijoje sukčiauti „Vilniaus energija“, meras nutarė bendrovę apginti: „Mes turėtume užmiršti tokius žodžius, kaip „sukčiauja", „vagia" ir panašiai. Tai yra neatsakingų politikų kalba. Viską galima išmatuoti, skaičių neapgausi. O kada politikai kalba remdamiesi jausmais, tai yra nerimta ir nesolidu, nes taip ir žmonės klaidinami, ir visi sukiršinami prieš Kalėdas. Šiandien mes labai aiškiai galime pasakyti, kad sąskaitos padidėjo pirmiausia dėl pabrangusių dujų, dėl to šiluma pabrango 25 proc. Visa kita yra detalės, bet mes jas išsiaiškinsime ir pateiksime visuomenei.“

Pats meras sakė nematantis savo kaltės šioje situacijoje. „Kaip aš galėčiau ją matyti? Dėl gamtinių dujų mes nesiderame, derasi Energetikos ministerija. Ne mes priiminėjame įstatymus dėl šilumos punktų priežiūros perkėlimo administratoriams ar patiems gyventojams. Šis įstatymas įsigaliojo nuo lapkričio 1 dienos. Mes matome, kad turime spręsti problemas, kurios kilo dėl neatsakingų sprendimų, priimtų pastaruoju metu“, – aiškino meras.

A.Zuoko teigimu, pastatų pasiruošimą žiemai turėtų tikrinti Valstybinė energetikos inspekcija, kurioje šiuo metu dirba du žmonės, o jie turėtų patikrinti 6 tūkst. namų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min