TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Arvydas Anušauskas: reikia priminti, kad Rusija iki šiol slepia nusikaltimų dokumentus

Arvydas Anušauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Arvydas Anušauskas
Šaltinis: BNS
0
A A

Parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ vadovas konservatorius Arvydas Anušauskas sako, jog reikia nuolat priminti, kad Rusija iki šiol slepia dokumentus apie praėjusiame amžiuje darytus genocido nusikaltimus.

Penktadienį per Seime vykusį dešimtąjį Taišeto lagerių kalinių susitikimą kalbėjęs parlamentaras istorikas A.Anušauskas pabrėžė, kad tyrinėtojams iki šiol nėra atviri visi lagerio baisumus liudijantys dokumentai.

„Reikia priminti ir diplomatams, kurie kalba su politikais Rytuose, Vakaruose, kad šis istorijos rašymas nėra baigtas, Rusija ir šiandien slepia nusikaltimų dokumentus. Iki šiol nėra atviri nusikaltimus vykdžiusių karinių dalinių dokumentai, kurie buvo Lietuvoje, NKVD dokumentais, jie neprieinami tyrinėtojams. Neprieinami tyrinėtojams ir dalis lagerių dokumentų“, – sakė A.Anušauskas.

Kai aš skaitau dokumentus, turėjo dirbti ir tie, kurie neturėjo vienos rankos, vienos kojos, visiškai nesvarbu, kad žmogus neįgalus, – sakė A.Anušauskas.

Savo kalboje jis pasakojo apie neįmanomas įvykdyti darbų normas lagerio kaliniams.

„Kai aš skaitau dokumentus, turėjo dirbti ir tie, kurie neturėjo vienos rankos, vienos kojos, visiškai nesvarbu, kad žmogus neįgalus“, – sakė A.Anušauskas.

„Vienas kalinys pajuokavo, kad oficialiame meniu buvo 22 pavadinimai – nuo juodojo pipiro iki lauro lapų, o mes matėm druską, vandenį, žirnių miltus, balandą, viso kito – ne“, – tvirtino istorikas.

Anot jo, į lagerius buvo atvežami ir kiti oficialiai į apskaitą įtraukti produktai, bet jie nepasiekdavo kalinių – vadovybė tiesiog juos išparduodavo, taip papildydama asmenines kišenes.

„Kiekvienais metais turime prisiminti, kalbėti, nes atmintis, kaip ir istorija, amžina“, – pabrėžė istorikas, savo kalboje pateikęs įvairių detalių apie lagerių kasdienybę.

Pirmasis buvusių Taišeto lagerių politinių kalinių suvažiavimas įvyko 1994 metų gegužės mėnesį Kaune. Penktadienį vykęs suvažiavimas – dešimtasis, į jį susirinko buvę politiniai kaliniai, 1948–1958 metais kalėję Taišeto-Bratsko ypatingai uždaro griežto režimo lageriuose.

Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos pirmininkas Vytautas Saulis sveikindamas dalyvius sakė, kad jie – naikinta, bet nenugalėta tauta.

„Praėjusiame šimtmetyje, kupiname tragizmų, jūsų karta  buvo išrauta iš tėvynės ir nublokšta į nevilties pasaulį. Ji tikrai nebuvo pasirengusi susidurti su gyvenimo negailestingumu ir žmogaus žvėrėjimu. Jūsų karta per greitai buvo palikta vienui viena – priešintis ir gintis. Iš jūsų buvo pavogta jaunystė, bet meilės tėvynei ir viltis padėjo nepalūžti. Jūs esate naikinta, bet nenugalėta tauta“, – kalbėjo V.Saulis.

Penktadienį renginyje taip pat pristatyta Natalijos Gudonytės knyga „Naikintos, bet nenugalėtos kartos kelias grafikoje“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min