Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aštuonmečiai šiauliečiai Deimantas ir Dominykas vienai dienai tapo NATO naikintuvų pilotais

Vaikai NATO bazėje
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Vaikai NATO bazėje
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienio rytą Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazė sulaukė neįprastų svečių. Tai du šiauliečiai aštuonmečiai berniukai – Dominykas Vališauskas ir Deimantas Grybas. Jie yra pirmieji Lietuvos vaikai, kuriems nusišypsojo laimė vienai dienai tapti NATO naikintuvų pilotais.

Pirmieji Lietuvoje

„Reikėjo berniukams padangių žydrų gilių“. Dominykas ir Deimantas šoka į specialiai jiems pasiūtas lakūnų uniformas su jų vardais ir pavardėmis. JAV karinių oro pajėgų majoras Jasonas Bianchi supažindina vaikus su jų darbotvarke.

Jūs dėvite uniformas, kokių Lietuvoje neturi nė vienas vaikas.

„Galite mane vadinti Straiku – taip mane vadina draugai. O jūs dėvite uniformas, kokių Lietuvoje neturi nė vienas vaikas. Tikri pilotai turi daug mokytis, kad užsitarnautų specialų ženklą – piloto sparnus. Jūs tokius gausite ir viską išmoksite per vieną dieną“, – sako J.Bianchi.

Amerikiečių 493-iosios naikintuvų eskadrilės vadas majoras J.Bianchi yra šios idėjos, skirtos vaikams, autorius. Pilotas sako, jog vaikams lėktuvai visada labai patinka. Tuomet jų akys spindi. Tai neužmirštamos akimirkos ir pačiam J.Bianchi.

NATO misijose jau 18 vaikų yra iš arti apžiūrėję lėktuvus bei juose sėdėję. Jie taip pat gavo pilotų uniformas ir pilotų sparnus. Dominykas ir Deimantas yra pirmieji vaikai Lietuvoje, dalyvavę šioje akcijoje.

Naikintuvas iš arti

Vaikai nedrąsūs tik iki tos akimirkos, kai prieš savo akis pamato tikrą lėktuvą – naikintuvą F-15 „Eagle“. J.Bianchi pasakoja jiems apie kiekvieną detalę – smalsumui nėra ribų.

Vaikai žino, kad raketos moka sekti taikinį pagal temperatūrą.

Mažieji pilotai daug žino ir patys. Žino, kad raketos moka sekti taikinį pagal temperatūrą. Tik degalų bakai labai jau panašūs į bombas, skirtas povandeniniams laivams sprogdinti.

„O kaip patekti į kabiną? Užšokti?“ – smalsauja mažieji pilotai. J.Bianchi spusteli mažytes dureles ir išlenda siauros kopėčios. Vienas „dienos pilotas“ išdrįsta užlipti. Kitam – baugoka, tačiau šypsena nuo veido nedingsta – įspūdžių iki valiai.

Kiti mažųjų pilotų nuotykiai ne ką menkesni. Kyla į oro uosto valdymo bokštą, iš kurio per žiūronus stebi dviejų naikintuvų pakilimą.

Kaip vaikai norėtų stebėti kylančius lėktuvus? Šiltai už stiklo, ar lauke – šaltyje ant grotelių? Aukščio baimę nugali smalsumas. Vaikai lenda pro mažas dureles ant bokšto tiltelio. Naikintuvai šauna į padanges, o vaikai tęsia dienos nuotykį.

Šiandien – jų diena!

Kitas kelio į „piloto sparnus“ etapas – sėdėjimas tikrame lėktuve. Vaikai nuvažiuoja prie Lietuvos karinių oro pajėgų lėktuvo „Spartan“. Šiame lėktuve kaip tik yra vietos dviem mažiems naujiems pilotams.

Šiame lėktuve kaip tik yra vietos dviem mažiems naujiems pilotams.

Vaikai sėda į vietas, užsideda ausines ir kaukia lyg tikri lėktuvų motorai. Jų fantazija jau kyla į debesis. „Kur skrendam?“ – klausia vienas.

„Gal į Ukrainą! O gal į Ameriką!“ – atsako kitas.

Dominykas ir Deimantas susitiko pirmą kartą. Jie iki šiol nebuvo pažįstami, tačiau per keletą minučių tapo geriausiais draugais. Tai buvo jų diena. Teisybę sakė kariai iš ryto: „Today is Your day.“

Šiuos berniukus „Piloto sparnų“ akcijai atrinko ne pagal mokymosi rezultatus ir ne pagal sportinius pasiekimus. Šiems vaikams daug laiko tenka praleisti ligoninėse. Vienas jų nesiskiria su insulino pompa. Kitam – kepenų liga.

Kai tokios sunkios ligos nuolat lydi, vaikų žaismingumas dažnai persipina su neįtikėtina jų dvasine ramybe, kurios gali pavydėti ir kiečiausi pilotai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min