Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 10, 20:00

Atgimimo aikštės projektą vertina klaipėdiečiai: netrūko aistrų ir aštrios kritikos

Pirmadienį Klaipėdoje surengtas viešas Atgimimo aikštės rekonstrukcijos svarstymas buvo karštas. Požeminė aikštelė su pora šimtų vietų, želdynai, istorinį miestą atkartojantis maketas sulaukė klaipėdiečių kritikos.
Klaipėdos Atgimimo aikštės vizualizacija
Klaipėdos Atgimimo aikštės vizualizacija / Klaipėdos miesto sav. nuotr.

Klaipėdos centre esanti Atgimimo aikštė jau gerą dešimtmetį peikiama: primena sovietmetį, neatitinka laikmečio dvasios, plytelės suskeldėjusios, susidėvėjusios, nepritaikyta nei renginiams, nei žmonėms su negalia.

Nepriklausomybės laikotarpiu Atgimimo aikštės vardą gavęs skveras buvo suprojektuotas XX amžiaus viduryje sovietmečio lyderio Lenino skulptūrai eksponuoti.

Diskusija dėl būtinybės rekonstruoti aikštę verda jau antrą dešimtmetį.
Prieš porą metų buvo pristatytas modernus siūlymas rekonstruoti Atgimimo aikštę įrengiant futuristiškai atrodantį plieninį mėnulį. Tačiau projektas pasirodė esąs per brangus.

Aikštelė viešbučio svečiams?

Pirmadienį visuomenei derinimui pateikti antžeminės ir požeminės aikštės dalies projektiniai pasiūlymai.

Po aikšte numatoma įrengti poros aukštų požeminę aikštelę automobiliams.

Skaičiuojama, kad aikštėje būtų įrengta per 200 vietų automobiliams.

Akcentuojama, kad vietų automobiliams mieste trūksta, ypač didžiųjų renginių metu. Atsižvelgiama, kad vietos reikės ir po rekonstrukcijos atvėrus Muzikinį teatrą.

Tačiau ir projektuotojai pripažįsta, kad dėl aukšto gruntinio vandens lygio, sudėtingų geologinių sąlygų teks priimti netradicinius sprendinius ir vertinti rizikas: reikės sukalti polius, naudoti gruntinius inkarus.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Atgimimo aikštei vis žadamas remontas
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Atgimimo aikštei vis žadamas remontas

Pristatyme dalyvavę klaipėdiečiai kritikavo projektą ir dėl kainos, ir dėl neracionalių sprendimų, pavyzdžiui, nesaugaus įvažiavimos, rizikos dėl gruntinių vandenų.

Nesulaukę atsakymo, kiek kainuos suprojektuoti vieną vietą automobiliui statyti po žeme, pristatymo dalyviai priminė skaičiavimus, kad kaina gali siekti ir 75 tūkst. eurų.

Tarybos narė Nina Puteikienė kritikavo tokią aikštelę teigdama, kad ji per brangi, šiuo metu neaktuali ir rengiama greta esančių viešbučių svečiams.

Anot savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio, atsižvelgiama į tai, kad mieste automobilių tik daugėja. Daugėja ir elektromobilių, kurie, nors ir teršia mažiau, vietą vis tiek užima. Todėl esą tokia aikštelė – būtinybė, antraip miestas bus užkištas transporto priemonėmis.

Projektuotojų nuotr./Prieš kelerius metus pasiūlyta idėja įrengti aikštėje futuristiškai atrodantį akcentą pasirodė per brangi.
Projektuotojų nuotr./Prieš kelerius metus pasiūlyta idėja įrengti aikštėje futuristiškai atrodantį akcentą pasirodė per brangi.

N.Puteikienė priminė, kad yra didžiulė aikštelė, įrengta piliavietėje. „Ar yra kokių draudimų – gi nauja aikštelė atsirastų vos 60 metrų nuo Danės ir 600 nuo marių. Yra darnaus judumo planas. Ar mes jo laikysimės?“ – retoriškai klausė politikė. Ji priminė, kad interesų naujajai aikštelei gali turėti ir kitas tarybos narys Arūnas Tuma, kuriam priklauso viešbutis „Victoria Hotel Klaipėda“.

Pats politikas tokį kaltinimą atrėmė teigdamas, kad jo šeima ir būsimi svečiai gali susimokėti už automobilių statymą.

Klaipėdietis Justas Ingelevičius per pristatymą tikino, kad šis projektas netgi žalingas miestui objektas. Atliktas atmestinai, trūksta pagrįstumo, kodėl tokia aikštelė reikalinga miestui. „Požeminė aikštelė – tai pinigų užkasimas po žeme“, – teigė jis.

Pristatymo dalyviai pasigedo skaičiavimo, kiek kainuotų aikštės rekonstrukcija. Projektuotojai teigė, kad dėl gana dinamiškos situacijos apskaičiuoti projekto vertę sudėtinga.

A.Jašinskienės nuotr./Atgmimo aikštė nepasikeitė nuo sovietmečio, kai buvo nukelta Lenino skulptūra
A.Jašinskienės nuotr./Atgmimo aikštė nepasikeitė nuo sovietmečio, kai buvo nukelta Lenino skulptūra

Aikštė primins istorinį kvartalą

Atgimimo aikštės antžeminės dalies projektinius pasiūlymus parengė vilniečių įmonė – UAB „Cloud architektai“. Pagrindinė jų siūlomo projekto mintis – įprasminti istoriją ir priminti, kad šioje teritorijoje kadaise stovėjo Biržos kvartalas.

Istorinį kvartalą sovietmečiu pakeitė aikštė su Lenino skulptūra. Skulptūra nugriauta, o aikštė su sovietmečio planavimu išliko.

Projektuotojai siūlo sugrąžinti į aikštę kultūrinį paveldą ir atkartoti Biržos kvartalo namus.

Pagrindiniu aikštės akcentu taptų senosios Klaipėdos maketas - blyškus grafinis vaizdas, priminsiantis jau išnykusius kvartalus. Istorinius kvartalus atkartotų ir želdynai, suprojektuoti taip, lyg apsamanoti istoriniai statiniai. Esą taip atsižvelgta į klaipėdiečių norą matyti čia daugiau žalumos.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Atgmimo aikštės rekonstrukcija žadama jau gerą dešimtmetį.
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Atgmimo aikštės rekonstrukcija žadama jau gerą dešimtmetį.

Renginių metu šis kūrinys galėtų būti uždengiamas ir paverčiamas scena.

Po viešo svarstymo su visuomene turėtų prasidėti techninio projekto darbų rengimas.

Tačiau pristatyme dalyvavę klaipėdiečiai neslėpė pasipiktinimo projektu, kuriame palikta nemažai klaidų, bei pasigedo pagrindimo ir argumentuotų paaiškinimų. Todėl žadėjo išreikšti nepritarimą siūlomam projektui.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min