Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 10d. 20:55

Atkirsti nuo pasaulio sutuoktiniai abejoja teisine valstybe, nes tapo kaliniais savo namuose

Užverstas kelias į namus Labanore
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Užverstas kelias į namus Labanore

Nesutarimas su kaimynais sutuoktinius Švenčionių rajone mėnesiams atitvėrė nuo likusio pasaulio. Sugriovus vienintelį lengviesiems automobiliams pravažiuojamą kelią, Jolanta ir Lionginas Lašinskai – kaliniai savo pačių namuose.

„Penktas mėnesis negalime automobiliu pasiekti savo namų. Atsargas sūnus plukdė per ežerą, bet tai tęstis negali. Tokia situacija yra kažkoks pasityčiojimas iš žmogaus“, – apgailestavo J.Lašinskienė.

Neištesėtas pažadas

Vienintelis lengviesiems automobiliams įveikiamas kelias į sutuoktinių valdas, nuo pagrindinio kelio nutolusias 700 metrų, veda kaimynų teritorija. Manydami, kad tvarko savo žemę, šie kelio atkarpą, vedančią į Lašinskų sodybą, suarė.

Sugadinta 10–15 metrų kelio atkarpa, įdubos vietomis siekia kelių dešimčių centimetrų gylį, todėl yra įveikiamos nebent didelio pravažumo transporto priemonėms.

Kyla abejonių, ar vietinės reikšmės keliu galėtų pasinaudoti, pavyzdžiui, gaisrinės ir greitosios pagalbos automobiliai.

Apie kaimynų ginčo sunaikintą kelią rašėme birželio mėnesį. Po 15min žurnalisto apsilankymo, Labanoro seniūnas Vincas Jusys patikino, kad kelias būtinajam transportui bus atlaisvintas. Žadėta suformuoti proskyną pašalinus kelis medžius.

Atsargas sūnus plukdė per ežerą, bet tai tęstis negali. Tokia situacija yra kažkoks pasityčiojimas iš žmogaus.

Panašu, kad pažadas tada įgyvendintas nebuvo. Pasak V.Jusio, traktoriumi patekti į Lašinskų teritoriją bandyta spalio pabaigoje, praėjus penkiems mėnesiams nuo duoto pažado.

Privažiuoti prie atkirstų žmonių teritorijos traktoriumi esą pavyko, tačiau tai padaryti įmanoma tik naudojantis kaimynų teritorija.

Seniūno teigimu, kelią užvertę kaimynai pažadėjo praleisti būtinąją pagalbą suteikti turinčius automobilius. Vis dėlto lengviesiems automobiliams keliu naudotis draudžiama.

Atsigabenti atsargų žiemai, maisto ar įrangą vandentiekio statybos darbams sutuoktiniams kelis kilometrus nuo miestelio tektų savo jėgomis.

15min nuotr./Atstumas nuo pagrindinio kelio iki Lašinskų sodybas (raudona spalva pažymėta vieta, kurioje užversta kelias)
15min nuotr./Atstumas nuo pagrindinio kelio iki Lašinskų sodybas (raudona spalva pažymėta vieta, kurioje užversta kelias)

„Jokio kelio mes ten nematėm. O jei ir yra, kas mums iš to? Norime susiremontuoti vandentiekį, tai turime atsiklausti kaimynų? Kodėl turiu dėl savo asmeninio gyvenimo tartis su svetimais žmonėmis?“ – klausė J.Lašinskienė.

Panaikino savo pačių sprendimą

Kelias buvo sugriautas po to, kai šių metų kovą Vyriausiasis administracinis teismas nustatė, kad Arūnui Vaitkui priklausančia žeme einantis kelio ruožas – privačioje teritorijoje.

Sprendimas iš dalies buvo grįstas 2015 m. Švenčionių rajono savivaldybės sprendimu, kuriuo buvo nustatyta, kad kelio pabaiga – A.Vaitkaus teritorijoje.

Kol kas savivaldybės pozicija tokia, kad yra prasidėjęs teisinis ginčas, ir kol kas nuo komentarų susilaikysime.

Priimdama sprendimą savivaldybė rėmėsi Labanoro seniūnijos raštu apie kelių žymėjimą. Dokumento pabaigoje – Marijos Vaitkienės, A.Vaitkaus sutuoktinės, pavardė.

Dėl to seniūnijoje dirbanti moteris buvo apkaltinta pažeidusi Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatą.

2019 m. rugpjūtį Švenčionių rajono savivaldybės taryba savo 2015 m. sprendimą pakeitė. Posėdžio metu rajono meras Rimantas Klipčius aiškino, kad prieš ketverius metus priimtas savivaldybės sprendimas buvo padarytas remiantis seniūnijos rašto rengėjo pranešimu apie „įsivėlusią klaidą“.

Nors privažiavimas iki Lašinskų valdų matomas kelių dešimtmečių senumo ortografinėse nuotraukose, ištaisius klaidą buvo nustatyta, kad jokio kelio toje vietoje nėra.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rimantas Klipčius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rimantas Klipčius

„Tarybos nariai, gavę informaciją, kad neva yra įsivėlusi klaida, ir patikėję seniūnijos raštu balsavo dėl kitų koordinačių, kurios ir pakeitė situaciją, kurią šiandien ir turėtume atstatyti“, – rugpjūčio 28 dienos posėdyje paaiškino R.Klipčius.

Apie klaidą prieš ketverius metus pranešė rašto rengėja M.Vaitkienė. R.Klipčius tarybos posėdžio metu neatmetė galimybės, kad dėl tokių aplinkybių savivaldybė galėtų kreiptis į teismą.

Neįgyvendinamas sprendimas

Nors savivaldybė pripažino, kad vietinės reikšmės kelias tęsiasi iki Lašinskų namų, naudotis juo sutuoktiniai negali. Vaitkų ir Lašinskų valdas jungianti kelio dalis yra suarta, užstatytas Vaitkų šeimos automobilis.

„Artėja laikas atlikti automobilio techninę apžiūrą, o išvažiuoti iš namų negalime. Tai yra kažkoks absurdas. Nesuprantu, kur žiūri seniūnas, kodėl policijai tai nerūpi. Ar čia tokia teisinė valstybė?“ – piktinosi J.Lašinskienė.

Artėja laikas atlikti automobilio techninę apžiūrą, o išvažiuoti iš namų negalime. Tai yra kažkoks absurdas.

Švenčionių rajono meras 15min patikino žinantis apie susidariusią situaciją, tačiau komentuoti ją dėl vykstančio teisminio proceso atsisakė.

„Kol kas savivaldybės pozicija tokia, kad yra prasidėjęs teisinis ginčas, ir kol kas nuo komentarų susilaikysime“, – paaiškino R.Klipčius.

Paklausus, kaip turėtų elgtis iš namų išvažiuoti negalintys žmonės, meras pakartojo, kad komentarų savivaldybė neturi.

Karšta bulvė

Anot Lašinskų advokato Karolio Kurapkos, teismo procesas gali trukti dar dvejus metus, o vietinės institucijos gyventojų nesutarimu žaidžia lyg karšta bulve.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Užverstas kelias į namus Labanore
Luko Balandžio / 15min nuotr./Užverstas kelias į namus Labanore

Pavyzdžiui, Švenčionių rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Vygandas Kastanauskas 15min aiškino, kad kelią sutvarkyti turėtų Valstybinių miškų urėdija, tačiau šios teigimu sugriauta kelio dalis – privačioje valdoje, todėl juo rūpintis turi savininkai.

„Paaiškėjus, kad Valstybės įmonė Valstybinių miškų urėdija tokių darbų neorganizuos, vietinės reikšmės keliu (...) gali naudotis šiuo metu tik (kelią sugriovę – aut. past.) gyventojai“, – teigė V.Kastanauskas.

Pašnekovo teigimu, nelaimės atveju Lašinskų valdų nepavykus pasiekti medikams ar ugniagesiams, atsakomybės našta užgultų Valstybinių miškų urėdiją, kuri yra kelio valdytoja.

Ateina žiema. Kurą tikriausiai rankomis per mišką reikės neštis. Tikrai labai liūdna, kad tokie dalykai vyksta teisinėje valstybėje.

„Nelaimės atveju (to tikrai nelinkime) atsakomybę pirmiausia turėtų prisiimti (...) kelio (...) valdytojas. Pagal savivaldybės tarybos sprendimu sudaryto Vietinės reikšmės kelio sąrašą viso kelio Nr. 924 valdytojas šiuo metu yra Valstybės įmonė Valstybinių miškų urėdija“, – sakė V.Kastanauskas.

Lašinskų teigimu, alternatyvaus kelio tiesimas ne tik brangus, bet ir sudėtingas dėl teritorijai taikomų aplinkosaugos reikalavimų – ne visus sodybą supančius medžius galima kirsti, aplink suformuota miško ugniasienė.

„Ateina žiema. Kurą tikriausiai rankomis per mišką reikės neštis. Tikrai labai liūdna, kad tokie dalykai vyksta teisinėje valstybėje“, – sakė J.Lašinskienė.

Komentarai: 24

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min