Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atkirtis apie žalą prakalbusiam Rusijos ambasadoriui: „Žmonių mirčių, tremčių negalima pamatuoti jokiu turtu“

Rusijos Federacijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Rusijos Federacijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas
Šaltinis: 15min
17
A A

Įžūlus Rusijos ambasadoriaus Aleksandro Udalcovo teiginys, kad Rusija ne tik nesvarstys sovietinės žalos kompensavimo Lietuvai, bet ir pati reikalaus 72 milijardų JAV dolerių už tariamas investicijas, gali būti vadinamas tiesiog absurdu arba propagandiniu žingsniu.

„Greičiau atvirkščiai, Rusija, kaip didžiausia buvusios sąjungos respublika, įnešusi esminį indėlį į bendrą biudžetą, pati turi teisę kelti Lietuvai klausimą dėl kompensacijų už priemones, beje, surinktas iš kitų sąjungos respublikų ir perskirstytų Lietuvai, taip pat už energetinių resursų, mineralinių žaliavų tiekimą gerokai žemesnėmis kainomis už pasaulines – iš viso už daugiau nei 72 mlrd. JAV dolerių“, – pareiškė A.Udalcovas.

Istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Algimantas Kasparavičius teigė, kad nemato didelės prasmės reaguoti, nes tokie teiginiai neturi nieko bendro su istorijos faktais.

„Tai gryna politika“, – pabrėžė jis. „Matote, nesu nei diplomatas, nei politikas, tad sunku kažką ir komentuoti“, – juokdamasis teigė A.Kasparavičius.

Istorikas priminė, kad Lietuva pati nėra suskaičiavusi tikslios Sovietų Sąjungos okupacijos periodo padarytos žalos, o visi bandymai, deja, nebūdavo sėkmingi.

Žmonių mirtys ir valstybės naikinimas

„Negalime juridinių dalykų kergti su kalbomis apie pastatytus fabrikus ar nutiestus kelius. Pirmiausia, buvo likviduotas Lietuvos valstybingumas 1940-ųjų vasarą. Išrinktas vadinamasis Liaudies seimas, tada įvykdyta inkorporacija, pridengiant legitimumo skraiste“, – pažymėjo istorikas.

„Sunaikintas tarptautinis subjektiškumas, buvo neišklausyta, nuneigta tautos politinė valia ir dabar sverti ją, matuoti pinigais yra kvaila. Tai, kad po to Sovietų Sąjunga elgėsi šiose Baltijos šalių teritorijose kaip savo, tai yra kitas klausimas. Sakyti, kad jie patyrė kažkokią žalą nėra net galimybės“, – konstatavo A.Kasparavičius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./dr. Algimantas Kasparavičius, Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./dr. Algimantas Kasparavičius, Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas

„Jie patys traktavo tai sava teritorija“, – sakė jis, pabrėždamas, kad negali prarasti turto, jei laikai tai savo teritorija.

Istorikas priminė, kad Lietuva sovietų okupacijos metu neteko daugybės žmonių, kurie buvo nužudyti ar ištremti, buvo išvežti Lietuvos archyvai su svarbiausiais valstybei dokumentais.

„Žmonės, jų tremtys... Aš žmonių gyvybių, jų mirčių, kančių negalėčiau net materializuoti, vertinti kažkokiu turtu“, – kalbėjo jis, pabrėždamas, kad toks diplomatinis apsikeitimas smūgiais neduoda jokios naudos.

Sovietams tekdavo apie 6 proc. biudžeto

Latvijos Vidžemės taikomųjų mokslų universiteto rektorius Gatis Kruminis yra paskaičiavęs, kad sovietmečiu Lietuva apie 6 proc. savo biudžeto skirdavo Sovietų Sąjungai ir tai įrodo, kad ji buvo donorė, o ne tariama išlaikytinė.

„Visa sovietinio periodo literatūra kalba apie tai, kad didžiulė pagalba buvo teikiama iš centrinio SSRS biudžeto. Tačiau duomenys, kuriuos radau apie Lietuvą, nors ne tiek ir daug, bet apie 5-6 procentus dotuodavo SSRS biudžetą“, – BNS teigė G.Kruminis.

Latvijos ir Lietuvos centriniuose valstybiniuose archyvuose mokslininko surinkti 1946-1949 metų dokumentai rodo, kad apie 30 proc. Lietuvoje tuo metu surenkamo biudžeto buvo išleidžiama kariuomenės ir nacionalinio saugumo sričiai. Pavyzdžiui, 1949-aisiais tam buvo skirta 725 mln. rublių. Anot jo, tai paneigia ir plačiai paplitusį mitą, jog pinigai buvo skiriami Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos šalių, ekonomikos vystymui.

Jo pateiktais skaičiavimais, Lietuvoje 1949-aisiais nacionalinės ir iš centrinio SSRS biudžeto įplaukusios pajamos siekė 2,61 mlrd. rublių, išlaidos – apie 2,46 mlrd. rublių. Būtent šis skirtumas – apie 150 mln. rublių – anot mokslininko, ir atiteko centriniam SSRS biudžetui. Estijoje šis skirtumas 1949-aisiais buvo beveik 140 mln. rublių.

2000-aisiais Vyriausybės sudaryta tarpžinybinė komisija pateikė skaičius, kad sovietų okupacijos padaryta žala Lietuvai siekia maž daug 20 mlrd. JAV dolerių (apie 80 mlrd. litų pagal tuometį JAV dolerio kursą), Seimas priėmė tai patvirtinantį įstatymą, tačiau realių žingsnių vykdyti jį reikalaujant Sovietų okupacijos žalos atlyginimo nesiimta.

2012-aisiais, Seimui bebaigiant kadenciją, buvo sukurta ir speciali komisija, kuri turėjo rengti derybines nuostatas ir veiksmų planą siekiant atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą, tačiau veiklos taip ir nepradėjo.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai 2015-ųjų pabaigoje yra pasirašę deklaraciją, kuria skelbiamas siekis apskaičiuoti dėl sovietų okupacijos patirtą žalą, reikalauti jos atlyginimo bei sovietų nusikaltimus įvertinti tarptautiniu mastu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min