Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 1d. 15:59

Atlyginimai biudžetininkams sumažinti, kad būtų galima derėtis (atnaujinta 18.10)

R.Dagys
Redo Vilimo/BFL nuotr. / R.Dagys.

Ministrams atrodo, kad jų priimti nutarimai, kuriems nereikia Seimo patvirtinimo, negalioja ir juos galima keisti kiek tik nori, nesvarbu, kad tai liečia per 200 tūkst. mažiausiai uždirbančių Lietuvos gyventojų.

Didžiulio profesinių sąjungų pasipiktinimo sulaukė Vyriausybės priimtas nutarimas dėl bazinės mėnesinės algos, pagal kurią skaičiuojamas atlyginimas biudžetinių įstaigų tarnautojams, sumažinimas nuo 128 Lt iki 115 Lt, prieš tai nepasitarus su jais. Taip pat sumažintas bazinis valandinis atlygis – nuo 0,76 iki 0,68 Lt.

Prieš porą savaičių per Vyriausybės posėdį priimtas įstatymų pataisų paketas, susijęs su biudžeto mažinimu. Dalis šių pataisų buvo pateiktos svarstyti Seimui, tačiau kai kuriems Vyriausybės sprendimams Seimo palaiminimo nereikia – tarp tokių yra ir biudžetininkų atlyginimo sumažinimas nuo rugpjūčio 1 dienos, liečiantis mokytojus, kultūros ar švietimo darbuotojus.

Vyriausybės nutarimai įsigalioja juos išspausdinus „Valstybės žiniose“ – pastarasis nutarimas šiuo metu jau yra galiojantis.

Seimas atlyginimų nemažina

Į Seimą patekusi pataisų paketo dalis nebuvo tokia sėkminga – parlamentarai po pateikimo atmetė siūlymą mažinti atlyginimus valstybės tarnautojams, pareigūnams bei teisėjams, kuriems algos skaičiuojamos pagal bazinį dydį, kurį buvo siūloma mažinti nuo 475 iki 430 Lt.

Šis atmestas įstatymo pakeitimas tapo gelbėjimosi šiaudu valdžiai – jie kartoja, kad vis tiek Seimui teks teikti naujus pasiūlymus dėl valstybės tarnautojų atlyginimų mažinimo, todėl keisis nutarimas ir dėl biudžetininkų atlygio, nes šie du dalykai yra neatsiejami.

Kubilius: sumažinome, kad sveikai diskutuotume

„Yra kompleksas visų pasiūlymų, dėl kurių pradėjom diskusiją. Šiandien pradėsim diskusiją su profsąjungomis ir, jeigu rasime kokių nors kitų sprendimų, tai keisime tuos, kurie jau padaryti“, – žurnalistams painiai aiškino premjeras. Paklaustas, kodėl sprendimai pirma priimami, o tik paskui diskutuojama, A.Kubilius kalbėjo, kad taip daroma dėl sveikos diskusijos.

Dėl tokių Vyriausybės veiksmo pasipiktinusios profesinės sąjungos ketvirtadienį prie Seimo planuoja pradėti bado protesto akciją.

Vos priėmė, tuoj ruošiasi keisti

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys, paklaustas, kodėl nutarimas buvo priimtas slapčia, ėmė teisintis, kad Vyriausybės posėdžiai transliuojami viešai, todėl juos sekti galėjo tiek žiniasklaida, tiek profsąjungos.

Jis aiškino, kad vienu metu buvo pritarta visam biudžeto išlaidų mažinimo priemonių paketui, tarp kurių buvo ir minimas nutarimas, kuriam Seimo patvirtinimo nereikia. Anot jo, tvirtinti viską iš karto sutarė koalicijos partneriai.

„Formaliai pakanka (galiojančio Vyriausybės nutarimo, kad būtų sumažintas biudžetininkų atlyginimas – 15min.lt), bet jei jis būtų priimtas, tai išderintų visą Valstybės tarnybos įstatymą“, – aiškino R.J.Dagys, tarsi pamiršęs, kad nutarimas jau galioja ir jo atskirai priimti nebereikia. Jis tikino, kad šis nutarimas artimiausiu metu bus keičiamas.

Papildyta 18.10 Po susitikimo su profesinių sąjungų atstovais premjeras pranešė, kad šis nutarimas sustabdomas, o iki savaitės pabaigos bus stengiamasi pasiekti kompromisinį variantą. Profsąjungų atstovus toks sprendimas tenkino – jie netgi ėmė abejoti, ar rytoj pradės bado akciją prie Seimo.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min