TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Atominė elektrinė virsta beprotnamiu

Arvydas Sekmokas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Buvęs IAE vadovas O.Čiukšys energetikos ministrą A.Sekmoką išvadino paranojiku.
Šaltinis: 15min
0
A A

Uždarytoje Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE), kurioje dar pilna itin pavojingo branduolinio kuro, tvyro chaosas, elektrinės vadovai nebegali dirbti, nes viskam vadovauja neadekvačiai viską suvokiantis energetikos ministras. Tokią žinią pasauliui pasiuntė iš posto stumiamas buvęs IAE vadovas Osvaldas Čiukšys.

Praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai be jokių paaiškinimų buvo perstumdytos IAE vadovų kėdės, elektrinę vėl drebina permainos. Vakar buvo pranešta, kad energetikos viceministro postą palieka IAE valdybai vadovaujantis Romas Švedas. Kol kas neaiškus IAE Korporatyvinių reikalų direktoriaus O.Čiukšio likimas. Iš posto stumiamas pagrindinis IAE derybininkas vakar purvais apipylė Energetikos ministerijos vadovybę.

R.Švedą pakeitė du

Vakar Energetikos ministerija pranešė, kad naujos atominės elektrinės ir IAE uždarymo projektus kuravęs R.Švedas nusprendė trauktis iš viceministro posto. Jam esą pasiūlyta tapti energetikos ministro visuomeniniu patarėju.

„Jam nebeatlaikė nervai susidoroti su ta visa ministro paranoja ir neadekvačiais, nepamatuotais sprendimais“, – sakė O.Čiukšys.

„Ypatingos svarbos strateginiai projektai reikalauja naujų jėgų ir naujų idėjų, todėl vadovaujančių darbuotojų kaita yra vienas pagrindinių permainų variklių“, – ministerijos išplatintame pranešime tik tiek tepaaiškino energetikos ministras Arvydas Sekmokas. R.Švedas vakar buvo nepasiekiamas.

Ministerija pranešė, kad R.Švedą pakeis net du nauji viceministrai. Buvęs ministerijos Strateginio planavimo ir ES reikalų skyriaus vedėjas Žygimantas Vaičiūnas bus atsakingas už strateginius energetikos projektus ir ES energetikos politikos formavimą bei įgyvendinimą Lietuvoje, o viceministru paskirtas buvęs ministerijos Energijos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vedėjas Kęstutis Žilėnas kuruos šilumos sektorių.
Trečiasis viceministras Arvydas Darulis bus atsakingas už atsinaujinančių energetikos išteklių plėtrą, energijos efektyvumą ir IAE uždarymo procesą.

Ministrą išvadino paranojiku

Nuo rugpjūčio pabaigos spiriamas parašyti atsistatydinimo pareiškimą O.Čiukšys vakar žiniasklaidai pateikė savo versiją, kodėl atsistatydino R.Švedas. Pasak jo, buvęs viceministras neatlaikė įtampos. Esą jam atsibodo, kad sprendimai priimami be jo žinios – pavyzdžiui, su juo nederinta dabartinio IAE vadovo Žilvino Jurkšaus kandidatūra. „Jam nebeatlaikė nervai susidoroti su ta visa ministro paranoja ir neadekvačiais, nepamatuotais sprendimais“, – portalui Delfi.lt sakė O.Čiukšys.

Jis taip pat teigė neatmetantis, kad R.Švedo pasitraukimo priežastimi galėjo tapti paskutiniai Energetikos ministerijos vadovybės sprendimai, susiję su IAE uždarymo derybų eiga bei jam daromas spaudimas trauktis.

O.Čiukšys „15min“ aiškino, kad dėl nesibaigiančio chaoso IAE stringa derybos dėl elektrinės uždarymo. „Vieną po kito eliminuojant derybininkus, jų (derybų, – red.) dabar nevykdome. Porą trejetą savaičių nebevyksta jokie veiksmai, o situacija labai įtempta. Kalbama apie projekto kainų padidinimą, apie saugai svarbius klausimus, techninius klausimus, į kuriuos rangovai turi duoti atsakymus“, – sakė O.Čiukšys. Anot pašnekovo, derybininkai negauna konkrečių nurodymų, kokios pozicijos laikytis derybose.

Jo įsitikinimu, daugiausiai naudos iš to turės eksploatacijos nutraukimo projektų generalinis rangovas „Nukem Technologies“. „Jie nori pabranginti projektus ir toliau sėkmingai gyventi. Tai man labiausiai kelia nerimą“, – aiškino jis.

Barikada elektrinėje

O.Čiukšio teigimu, jis raginamas trauktis dėl to, kad į IAE priėmė darbuotoją, anksčiau dirbusią koncerne „MG Baltic“. Anot pašnekovo, tai buvo suprasta kaip oligarchų skverbimasis į energetikos projektus. „Tokia priežastis buvo aiškinama man, mano kolegoms, politikams, šalies vadovams“, – tikino jis. Pašnekovas pridūrė, kad jam buvo pasakyta, jog nusprendęs nepalikti pareigų bus apkaltintas lėšų švaistymu.

Birželį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sudarytos sutarties su viena saugos tarnyba. Pranešama, kad sutarties vertė – 130 tūkst. Lt. STT yra areštavusi O.Čiukšio ir dar kelių įtariamųjų turtą. Jie įtariami piktnaudžiavę tarnyba, valstybės turto pasisavinimu ir iššvaistymu.

O.Čiukšys sakė, kad taip teisėsaugos institucijos naudojamos kaip kovos įrankis susidoroti su žmonėmis, turinčiais tam tikrą poziciją.

Jis savo noru iš posto trauktis neketina: „Tenka kovoti, priešininkų jėgos tikrai didesnės negu mano, bet manau, kad dėl komandos, kuri ateis... Gal jai bus lengviau dirbti. Nes ir visuomenė, ir politikai turi žinoti, kas vyksta.“

Lietuvos televizijos naujienų tarnyba pranešė, kad O.Čiukšys vakar lankėsi prezidentūroje, o šiandien turėtų susitikti su Valstybės saugumo departamento vadovais.

Derybas užbaigs komisija

Energetikos ministras vakar užsiminė nesantis patenkintas O.Čiukšio darbu.

„Nemanau, kad įmonės darbuotojai turėtų viešai politikuoti, reikšti savo nuomonę, ką turi ar ko neturi daryti ministerija. Įmonės darbuotojai turi atlikti savo funkcijas – uždarinėti atominę elektrinę. Deja, tas daroma nepakankamai“, – paklaustas apie O.Čiukšio pareiškimus sakė ministras.

Pasak A.Semoko, derybas dėl IAE uždarymo finansavimo baigs vyriausybinė derybų komisija, kurią sudarys Užsienio reikalų, Finansų ir Energetikos ministerijos atstovai.

Politikus apėmė nerimas

Ministro A.Sekmoko aiškinimai, esą IAE vadovų kaita – tik į gera, politikams įspūdžio nepadarė. Ne tik opozicijos, bet ir valdančiųjų atstovai vakar pareiškė norintys žinoti tikrąsias R.Švedo pasitraukimo priežastis.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma „15min“ sakė buvęs nustebintas pokyčių ministerijos vadovybėje. „Šis atsistatydinimas man sukėlė didelį susirūpinimą. Tai yra didelis praradimas, viceministras labai gerai išmanė savo darbą ir sėkmingai vedė derybas bei svarbiausių tarptautinių energetikos projektų priežiūrą. Net neįsivaizduoju, kas galėtų jį deramai pakeisti“, – kalbėjo Seimo narys.

J.Razma sakė artimiausiu metu pasikalbėsiantis su atsistatydinusiu viceministru ir iš jo sužinosiantis tikrąsias jo pasitraukimo priežastis. „Tikiuosi, kad tai ministerija išsamiau paaiškins ir visuomenei“, – pabrėžė jis.

Tai padaryti Energetikos ministerijos vadovą vakar paragino ir Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Algis Čaplikas. Anot jo, jeigu pasikeitimai susiję su elektrinės ir ministerijos vadovų galimai neskaidria veikla, kyla klausimas dėl ministro asmeninės atsakomybės. Kitas valdančiosios koalicijos lyderis Liberalų sąjūdžio vadovas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis „15min“ „Twitter“ paskyroje klausė: „Gal kas nors gali paaiškinti, kas iš tiesų vyksta Ignalinos atominėje?“

Opozicijos atstovai teigė reikalausiantys premjero ir energetikos ministro pasiaiškinimų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min