Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 3d. 13:00

Atominės elektrinės darbuotojai skundžiasi: įmonė siųs į prastovas, neužtikrina pavežimo į darbą

Ekskursija po Ignalinos atominė elektrine
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Ignalinos atominė elektrinė

Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės Ignalinos atominės elektrinės (IAE) Nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Ilona Nekrošienė sako, kad bendrovėje susiklostė prasta situacija. Skundžiamasi, kad darbuotojams bus skelbiamos prastovos, be to, dalis jų nebežino, kaip atvažiuoti į darbą, nes buvo nutrauktas pavėžėjimas autobusais. Bendrovė patvirtino, kad nuo balandžio 6 dienos IAE laikinai darbai bus vykdomi minimaliu darbo režimu, stabdant tam tikras gamybines veiklas. Esą to imtasi reaguojant į vis sudėtingėjančią situaciją dėl koronaviruso plitimo, siekiant sustiprinti darbuotojų saugumą.

I.Nekrošienė pasakojo, kad valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė įprastomis sąlygomis, iki karantino turėjo bendradarbiavimo sutartį su transporto bendrove „Meteorit turas“.

„Ir pagal tą sutartį įmonės darbuotojai – vidutiniškai apie 1250 iš 1800 darbuotojų – kiekvieną dieną naudojosi tomis paslaugomis. Mokėjo už bilietą į vieną pusę po 85 centus ir taip važiavo“, – sakė IAE profsąjungos atstovė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

Prasidėjo karantinas – prasidėjo problemos

Pasak I.Nekrošienės, atstumas nuo Visagino iki jėgainės – apie 8 km.

Ji akcentavo, kad pagal kolektyvinę sutartį darbdavys privalo užtikrinti saugų darbuotojų pavežimą į darbą.

„Prasidėjo karantinas – prasidėjo problemos. Tam, kad pagal Vyriausybės nutarimą ir sveikatos apsaugos ministro įsakymą užtikrintų žmonių pervežimo reikalavimus – tai yra tinkamas atstumas ir taip toliau, prireikia papildomų reisų. Įmonė „Meteorit turas“ kreipėsi ne tik į atominę elektrinę, bet į kitas Visagino savivaldybės teritorijoje veikiančias įmones, pavyzdžiui, „Kogus“, Visagino energija, tam, kad pakeistų sutarties sąlygas ir papildomai finansuotų tuos papildomus reisus, kad būtų užtikrintas saugus važiavimas. Visos įmonės, išskyrus atominę elektrinę, tą klausimą sėkmingai išsprendė panaudojant nuosavas lėšas“, – tikino I.Nekrošienė.

Esą skaičiuojama, kad saugus IAE darbuotojų pavėžėjimas karantino metu papildomai kainuotų 652 eurus per dieną.

Visos įmonės, išskyrus atominę elektrinę, tą klausimą sėkmingai išsprendė panaudojant nuosavas lėšas.

Anot jos, IAE darbuotojus vienijančios profsąjungos kreipėsi į energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną, įmonės vadovybę, Visagino savivaldybės merą Erlandą Galaguzą, kad šis klausimas būtų skubiai sprendžiamas.

Meras I.Nekrošienę informavo, kad bendrovė Ignalinos atominė elektrinė pažadėjo užtikrinti saugų važiavimą iš įmonės lėšų.

Tačiau, kaip minėjo profsąjungos atstovė, įmonės valdyba nėra suformuota, todėl tokį sprendimą turėtų priimti energetikos ministras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

„Iš ministro mes atsakymo nesulaukėme kol kas, nors prašėme skubiai spręsti. Atominės elektrinės vadovai nemato reikalo, sako atvirai, kad atvažiavimas iki darbo ir atgal tai yra pačio darbuotojo problema“, – teigė I.Nekrošienė.

Ji pabrėžė, kad tai – ne tik nesąžininga darbuotojų atžvilgiu, bet ir kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Kadangi mes kalbame apie strateginį objektą, kurio blokuose dabar yra kuras, kurį reikia prižiūrėti, ir tai neužtikrinama. Nuo šios dienos reisai nutraukti visai“, – penktadienį sakė I.Nekrošienė.

Kadangi mes kalbame apie strateginį objektą, kurio blokuose dabar yra kuras, kurį reikia prižiūrėti, ir tai neužtikrinama. Nuo šios dienos reisai nutraukti visai.

Ji pabrėžė, kad ne visi IAE darbuotojai turi automobilius, finansines galimybes naudotis taksi paslaugomis.

„Įmonės vadovai dirba nuotoliniu būdu, sėdi Vilniuje, o žmonės čia vargsta. Aš pati vežioju trečią dieną iš eilės savo nuosavu transportu žmones į darbą. Moteris, brandaus amžiaus, ji neturi vairuotojo pažymėjimo, neturi vyro, kuris nuvežtų. Pati mačiau užvakar, kai žmonės pusvalandį laukė – vėjas, sniegas, autobusų. Jų niekas, vadovybė, neperspėjo, kad nuo ryt dienos jūsų niekas neveš“, – pasakojo I.Nekrošienė.

Ribotos galimybės

Valstybės įmonės Ignalinos atominė elektrinė komunikacijos vadovė Natalija Survila-Glebova sakė, kad gautas bendrovės „Meteorit turas“ raštas.

Jame informuojama, kad IAE darbuotojų vežimas atšaukiamas, nes jiems jis nuostolingas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ignalinos atominę elektrinė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ignalinos atominę elektrinė

„Pagal Bendradarbiavimo susitarimą dėl IAE darbuotojų vežimo į darbą ir atgal organizavimo, sudarytą su UAB „Meteorit turas“, įmonė yra įsipareigojusi atlikti šiuos veiksmus – klausimams susijusiems su personalo vežimo organizavimu spręsti – paskirti atsakingą asmenį, sudaryti sąlygas UAB „Meteorit turas“ platinti važiavimo teisę įrodančius dokumentus IAE darbuotojams IAE patalpose, suteikti teisę „Meteorit turas“ autobusams stovėti IAE valdomose aikštelėse, teikti informaciją IAE darbuotojams apie judėjimo maršrutus bei grafikus“, – nurodė N.Survila-Glebova.

Ji pabrėžė, kad įmonė Ignalinos atominė elektrinė vykdo visus įsipareigojimus pagal Bendradarbiavimo susitarimą.

Ji pabrėžė, kad Ignalinos atominė elektrinė vykdo visus įsipareigojimus pagal Bendradarbiavimo susitarimą.

„Atsižvelgiant į tai, kad Įmonės ir UAB „Meteorit turas“ nesieja vežimo paslaugų sutartiniai santykiai, o Bendradarbiavimo susitarimas yra neatlygintinis, Įmonė turi ribotas galimybes daryti įtaką privataus juridinio asmens UAB „Meteorit turas“ priimamiems sprendimams“, – teigė N.Survila-Glebova.

Klausia, kokios bus algos

Pasak I.Nekrošienės, Ignalinos atominė elektrinės darbuotojai sulaukė ir daugiau prastų žinių – apie skelbiamas prastovas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

IAE Nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojos teigimu, kadangi branduolinis kuras jėgainėje turi būti prižiūrimas visą parą, dirbs operatyvinis personalas. Tai – 171 darbuotojas.

„Pamainoje 39 žmonės, jie bus vežami karantino metu, kaip mane informavo direktorius, įmonės transportu nemokamai“, – sakė I.Nekrošienė.

Jos nuomone, prastovos IAE netelpa į jokius protingumo rėmus.

„Prastovą siūloma skelbti pagal 47 straipsnį ne dėl karantino šitoje įmonėje, o dėl to, kad darbdavys nepajėgus užtikrinti saugias darbo sąlygas darbuotojams. Tai kaip jums atrodo, ar tai logiška šiomis dienomis?“ – stebėjosi I.Nekrošienė.

Anot jos, nuotoliniu būdu galintys dirbti IAE darbuotojai toliau taip tęs darbą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

„O dalis darbuotojų – ir čia labai nemaža dalis, mes kalbame apie tūkstantį darbuotojų, pavyzdžiui, iš Montavimo skyriaus, šaltkalvis, suvirintojas – jie niekaip negalės dirbti nuotoliniu būdu. Ir nereikia, be to, ir tie darbai tikrai jie gali palaukti. Tai jiems bus skelbta prastova. Dalis tų žmonių bus pasyviame budėjime, dalis – aktyviame. Dabar klausimas dėl apmokėjimo.

Dabar, tarkime, vadovai, kurių ir atlyginimai gerokai didesni, gaus 100 procentų sau didžiulių algų, o, pavyzdžiui, iš Montavimo skyriaus tas paprastas šaltkalvis, kurio alga į rankas siekia kokius 600 eurų, gaus 40 procentų savo algos. Nes, jeigu ne dėl karantino skelbia prastovą, jie nepatenka po Vyriausybės pateiktu paketu dėl subsidijų. Tada gaus tik minimalią algą. Tokiomis sąlygomis, kai Europos Komisija yra pasirengusi 100 procentų kompensuoti visas išlaidas, tai tiesiog mažų mažiausiai netoleruotina“, – komentavo I.Nekrošienė.

Tada gaus tik minimalią algą.

Saugą žada užtikrinti aukščiausiu lygiu

Valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė penktadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad siekiant įdiegti papildomas saugumo, darbo organizavimo, procesų valdymo ir kitas technines priemones nuo balandžio 6 dienos IAE laikinai darbai bus vykdomi minimaliu darbo režimu, stabdant tam tikras gamybines veiklas.

Nurodoma, kad šių veiksmų įmonė ėmėsi reaguodama į vis sudėtingėjančią situaciją dėl COVID-19 plitimo, siekdama sustiprinti darbuotojų saugumą, užtikrinti sklandžią įmonės veiklą ir darbų tęstinumą.

Ignalinos atominės elektrinės nuotr./Branduolinio kuro konteinerio pakrovimas baseine Ignalinos atominėje elektrinėje
Ignalinos atominės elektrinės nuotr./Branduolinio kuro konteinerio pakrovimas baseine Ignalinos atominėje elektrinėje

Žadama, kad artimiausiu metu įmonė parengs ir įdiegs papildomas technines ir organizacines priemones, kurios sustiprins darbuotojų darbo saugą ir padės pasiruošti darbui dėl COVID-19 plitimo pasikeitusiomis sąlygomis.

Bendrovės pranešime rašoma, kad pagrindiniuose gamybiniuose procesuose, tokiuose kaip panaudoto branduolinio kuro tvarkymas, kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymas ir kituose dirba daug vyresnio amžiaus žmonių.

Teigiama, kad įmonė jaučia atsakomybę prieš darbuotojus ir visuomenę saugiai ir laiku vykdydama eksploatavimo nutraukimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo darbus.

Perėjimas į laikiną minimalų darbo režimą esą neturės įtakos darbų grafikams ir projektų eigai.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

„Darbų Ignalinos atominėje elektrinėje specifika lemia tai, kad visi turime pasiruošti ne tik ateinantį mėnesį ir bet kur kas ilgesnį laiką dirbti kitomis aplinkybėmis. Turime organizuoti darbus taip, kad situacija dėl COVID-19 nedarytų įtakos vykdomų darbų grafikams ir uždarymo projektų vykdymui. Turime tam ruoštis atsakingai, tai darome ir toliau darysime. Suprantama, kad situacija nėra eilinė ir paprasta, tačiau įmonė deda visas pastangas ieškodama geriausio sprendimo tam, kad mūsų darbuotojai būtų saugūs, o darbai tęsiami“, – sakė IAE generalinis direktorius Audrius Kamienas.

Suprantama, kad situacija nėra eilinė ir paprasta, tačiau įmonė deda visas pastangas ieškodama geriausio sprendimo tam, kad mūsų darbuotojai būtų saugūs, o darbai tęsiami.

Pabrėžiama, kad laikinai darbus vykdant kitu darbo režimu IAE objekto sauga ir toliau bus užtikrinama aukščiausiu lygiu.

Ministerija informuota

Kaip sakė energetikos ministro Ž.Vaičiūno patarėja Aurelija Vernickaitė, ministerija buvo informuota apie tokį sprendimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelija Vernickaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelija Vernickaitė

„Ministerijos pozicija – darbuotojų saugumas ir sveikata turi būti maksimaliai užtikrinti, o įmonė turi būti pasirengusi tęsti darbus ir projektus naujoje realybėje, kurią šiandien diktuoja situacija susiklosčiusi dėl COVID-19, ir, kuri, stebint dabartines tendencijas tęsis dar neapibrėžtą laiką“, – sakoma Energetikos ministerijos atsiųstame komentare.

Jame taip pat teigiama, kad turime suprasti, kad IAE yra išskirtinis objektas, o jame vykstantys eksploatavimo nutraukimo darbai technologiškai ir procesų valdymo prasme yra labai sudėtingi, į gamybinius procesus yra įtraukta daugiau nei tūkstantis darbuotojų, kurie funkcijų negali atlikti nuotoliniu būdu, todėl laikina veikla minimaliu režimu yra efektyvus sprendimas.

„Manome, kad profsąjungos, kurios atstovauja darbuotojų interesus, sprendimus dėl jų saugumo turėtų palaikyti. Darbų tęstinumas neturi nutrūkti, todėl įmonė artimiausiu metu turi įdiegti įvairius papildomus sprendimus, kurie užtikrins sklandų tolimesnį projektų vykdymą, dirbančiųjų saugumą, mažins galimą kontaktų skaičių, galbūt priims papildomus sprendimus dėl pamaininio darbo ir pan. Darbuotojų atvykimo klausimai taip pat turės būti išspręsti“, – nurodoma Energetikos ministerijos atsakyme.

Manome, kad profsąjungos, kurios atstovauja darbuotojų interesams, sprendimus dėl jų saugumo turėtų palaikyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min