Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atpažinti Vilniaus universiteto fundatorius padės istorikai

Stanislovo Augusto Poniatovskio freska
Stanislovo Augusto Poniatovskio freska
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Puošniausiame ir svarbiausiame Vilniaus universiteto Didžiajame kieme tęsiami fasadų tapybos tyrimai, konservavimo ir restauravimo darbai, kuriuos atlieka Šarūno Juršėno įmonė „Senoji freska“. Bus nudažyti ir patys fasadai.

Šių metų tvarkybos darbams atlikti numatyta 238 tūkst. Lt. Pusę šios sumos skyrė Kultūros paveldo departamentas, kitą pusę – Vilniaus universitetas.

Praėjusiais metais Didžiajame kieme buvo atidengta restauruota karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio portretinė figūra, o virš jos – Jėzuitų ordino emblema „IHS“.  Taip pat buvo atlikti visų trijų fasadų polichrominiai tyrimai. Vakariniame korpuse tuomet pavyko rasti su astronomija susijusių tapybos elementų. „Pamatėm meridianus, astronominių ženklų. Geriau išlikę astronominės tematikos fragmentai bus eksponuojami“, – sakė restauratorius Šarūnas Juršėnas.

Šiaurinio fasado pietų korpuse, kur yra universiteto ir kolegijos fundatorių galerija, buvo atidengti du piliastrai. Viename iš jų nesunkiai atpažintas Jurgio Radvilos portretas, o kito užrašas iš pradžių buvo neįskaitomas. „Dabar esame beveik tikri, kad tai – vyskupas Ignotas Masalskis. Ant fasado pavaizduotas jo portretas labai panašus į žinomą dvasininką“, – teigė Š.Juršėnas.

Restauratorius įsitikinęs, kad daugiau netikėtumų, nei atskleidė polichrominiai tyrimai, jau nebebus. Tačiau šalia XVIII a. freskų, įamžinusių vyskupą Valerijoną Protasevičių, didįjį etmoną Joną Karolį Chodkevičių, karalių Augustą III Stiprųjį, yra ir neatpažintų, prastai išlikusių, kaip spėjama, Vilniaus universiteto fundatorių portretų. Dėl neidentifikuotų freskų ketinama konsultuotis su istorikais. Galbūt daugiau aiškumo suteiks virš nežinomų portretų aptikti herbai.

Fundatorių figūros yra barokinio laikotarpio, tačiau dvisluoksnė tapyba išsaugojo ir Jėzuitų kolegijos laikų pėdsakų. „Kai kuriuose piliastruose išliko XVI a. pab.–XVII a. pr. lentos su užrašais. Deja, jos labai sunykusios“, – apgailestauja Š.Juršėnas.

Spalio mėnesį bus baigtas antrasis Vilniaus universiteto Didžiojo kiemo fasadų tvarkybos etapas, o tolimesnius darbus restauratoriai pratęs 2012 metais.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min