Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 21d. 09:59 , atnaujinta: 2013 birželio 21d. 10:52

Atsakymuose į interpeliaciją ministras taiso aritmetines opozicijos klaidas ir ironizuoja dėl netikėto jos praregėjimo

Vytenis Andriukaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vytenis Andriukaitis

Atsakydamas į opozicijos jam pateiktus interpeliacijos klausimus sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis taiso, anot jo, opozicijos padarytas aritmetines klaidas ir ironizuoja, kad ši netikėtai praregėjo, kokia prasta finansinė gydymo įstaigų padėtis.

„E.Masiulis, G.Steponavičius ir kiti staiga jiems patiems netikėtai pamatė, jog valstybinėse sveikatos apsaugos įstaigose susidarė įtempta finansinė situacija, žmonės raginami eiti nemokamų atostogų. O kas 2009–2012 metais medikams neproporcingai sumažino atlyginimus, kas pablogino atostogų sąlygas, kas atėmė dirbantiems medikams pensininkams pensijas – ar ne tie patys autoriai?“ – Seimui pateiktuose interpeliacijos atsakymuose teigia ministras.

Tekste vis pabrėžiama, kad „po liberalų įsikišimo į sveikatos apsaugos sistemą Lietuvoje reikia reanimuoti“, kad liberalai uždarinėjo rajonines ligonines.

V.Andriukaičio tvirtinimu, 2012 metais sveikatos priežiūros įstaigų faktinis finansavimas, ignoruojant kainų augimą, palyginti su 2011 metais, sumažintas 70 mln. litų. Tai lėmė, kad dauguma gydymo įstaigų 2012 metus baigė su nuostoliais. Bendras jų nuostolis siekia 35,9 mln. litų.

V.Andriukaičio tvirtinimu, 2012 metais sveikatos priežiūros įstaigų faktinis finansavimas, ignoruojant kainų augimą, palyginti su 2011 metais, sumažintas 70 mln. litų. Tai lėmė, kad dauguma gydymo įstaigų 2012 metus baigė su nuostoliais. Bendras jų nuostolis siekia 35,9 mln. litų.

„Suprantamas tariamos interpeliacijos autorių susirūpinimas dėl valstybinių ligoninių finansinės padėties. Ypač didelę pagarbą kelią susirūpinimas dalies liberalų, dar visai neseniai uždarinėjusių rajonines ligonines ir prieš kelis mėnesius aiškinusių, kad valstybinių ligoninių likvidavimas, ypač rajonuose, yra gėris. Šis liberalų susirūpinimas yra tiek stiprus, kad jo nepavyko išreikšti nei argumentais, nei įrodymais“, – ironizuoja Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas.

Anot ministro, klausiant apie neva 11 proc. sumažintą sveikatos priežiūros įstaigų finansavimą nepateikiama nei motyvų, nei jokių teisiškai ar ekonomiškai pagrįstų dokumentų. V.P.Andriukaitis tvirtina, kad interpeliacijos autoriai klaidina tokiais teiginiais.

„2012 metų Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto rodiklių įstatyme buvo patvirtintos išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, lygios 2773 mln. litų. Analogiškas rodiklis, patvirtintas 2013 metams, siekia 2863 mln. litų, t. y. paslaugų finansavimas padidintas 90 mln. litų arba 3,2 procentais, – sako ministras. – Tenka apgailestauti, kad interpeliacijos rašytojai nesusimąstė, kaip suderinti teisės dokumentuose fiksuotą 3,2 proc. padidėjimą su jų hipotetiniu skaičiavimu, kad įstaigų finansavimas sumažintas 11 procentų.“

V.P.Andriukaičio teigimu, centro kairės Vyriausybė praėjusių metų gruodį pasakė, kad medikų pajamų stabilumas yra programinis jos tikslas ir kad įstaigų finansavimo nemažins.

„Finansavimo mažinimo planų, apie kuriuos teiraujasi šio klausimyno autoriai, nėra. Apie nesamus planus įstaigų negalime ir informuoti“, – atkerta sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ar apie neatsakingai planuojamas sveikatos draudimo lėšas buvo įspėtos gydymo įstaigos.

Ministras taip pat pareiškė, kad nepaisant skirtingos ankstesnės praktikos, šiemet įstaigos apie Privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto būklę buvo ir yra nuolat informuojamos.

Atsakymuose jis garantuoja, kad apmokėti už paslaugas ir išlaikyti 0,89 lito balo vertės bus panaudos PSDF rezervo lėšos.

Vardydamas savo nuveiktus darbus socialdemokratas mini pernai gruodį iš PSDF rezervo skirtus per 20 mln. litų balo vertei išlaikyti, šių metų pradžioje sustabdytus naujai įsisteigusių privačių įstaigų bandymus gauti 39 mln. litų papildomoms paslaugoms, raginimą sveikatos priežiūros įstaigų vadovams nedelsiant nutraukti nemokamų atostogų praktiką.

V.P.Andriukaitis atmeta interpeliacijos autorių priekaištus, kas jis supriešina privatų ir valstybinį medicinos sektorius, kiršina sveikatos sistemos bendruomenę. Ministras pabrėžė visuomet akcentuojantis vienodus reikalavimus (standartus) viešojo ir privataus sektoriaus teikiamoms paslaugoms.

Atsakydamas į klausimą dėl korupcijos sveikatos apsaugos sektoriuje, ministras apgailestauja, kad bet kokia padėka, bet koks pastangų įvertinimas suprantamas kaip pakiša. Jis pranešė, kad šiuo metu rengiami nuostatai, kaip įstaigai bus suteikiamas „Švarių rankų įstaigos“ statusas, taip pat, anot jo, numatyta griežtinti viešųjų pirkimų kontrolę. Iki birželio 25 dienos ketinama parengti vaistų, kurie turi būti Centrinės pirkimų organizacijos (CPO) elektroniniuose kataloguose, sąrašas, rengiamos nustatyto sąrašo medicinos prietaisų (brangi medicinos aparatūra – kainuojanti ne mažiau 500 tūkst. litų) specifikacijos, kad CPO galėtų parengti elektroninius katalogus.

Atsakydamas į klausimą dėl korupcijos sveikatos apsaugos sektoriuje, ministras apgailestauja, kad bet kokia padėka, bet koks pastangų įvertinimas suprantamas kaip pakiša.

„Planuojama, kad nuo 2014 metų sausio 1 dienos perkančiosios organizacijos privalės per CPO pirkti vaistus, medicinos prietaisus ir kitas priemones, jei jos bus CPO elektroniniuose kataloguose“, – teigia V.P.Andriukaitis.

Atsakydamas dėl savo patarėjų galimų interesų konfliktų ir jiems metamų įtarimų galima nusikalstama veika, ministras tvirtino pirmiausia besivadovaujantis nekaltumo prezumpcija.

V.P.Andriukaitis rašo, kad priimdamas į patarėjo pareigas Darių Prialgauską šių metų sausį nebuvo gavęs informacijos apie jam pateiktus įtarimus ar vykstantį ikiteisminį tyrimą.

„D.Prialgauskas yra pasirengęs pateikti visą medžiagą, būti apklausiamas, teikti parodymus ir padėti ikiteisminiam tyrimui, tačiau į apklausą prokuratūroje iki šios dienos jis pakviestas nebuvo, nors pats aktyviai telefonu teiraujasi, kada įvyks apklausa“, – teigia ministerijos vadovas.

Jis atkreipė dėmesį, kad įmonė, kurioje dirbo dabartinis jo patarėjas, yra laimėjusi civilines bylas.

Į interpeliacijos autorių paklausimą dėl patarėjo Arvydo Skorupsko, kuris 2009-2011 metais dirbdamas Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje chirurgijos gydytoju, esą nepagrįstai išdavė keliolika siuntimų ortopedijos priemonėms įsigyti, ministras atkirto, kad A.Skorupsko atžvilgiu jokia institucija neatliko tyrimo ir nėra priėmusi nepalankaus sprendimo dėl jo veiksmų.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio inicijuotą interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui pasirašė 31 Seimo narys, tarp jų – ir pats ministras. Tarp pasirašiusių po paskutiniu 31-uoju pasirašiusio V.P.Andriukaičio – konservatorių, liberalų frakcijų nariai ir Seimo narių mišrios grupės atstovas.

Interpeliacijos tekste daugiausiai klausimų ministrui užduota dėl jo pasisakymų prieš privatų medicinos sektorių, keliami klausimai ir dėl komandos narių – patarėjų Dariaus Prialgausko, Arvydo Skorupsko, viceministro Gedimino Černiausko – tinkamumo pareigoms.

Interpeliacijos tekste liberalai klausė ministro, kodėl nepaisant šiemet 135,8 mln. litų didesnio Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto nei pernai, vidutiniškai 11 proc. sumažintas sveikatos priežiūros įstaigų finansavimas, kodėl ministras viešai kalbėdamas skelbia neteisingą informaciją.

Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas juo nepasitikėjimas, tai toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma. Tokį nutarimą priėmus, ministras turi atsistatydinti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Aktualu

S.Jakeliūnas krizės tyrimui prašo konservatorių Vyriausybės pasitarimų įrašų

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Aktualu

Nenumatytame Seimo posėdyje S.Skvernelis nedalyvaus: man metami nepagrįsti kaltinimai

Aktualu

Prie radikaliųjų dešiniųjų nekenčiamo filantropo G.Soroso namo rastas sprogmuo

Įspūdingos rudens spalvos „Hitachi“ pajūrio parke

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Pasaulis kišenėje

Kinija atidaro 55 km ilgio tiltą

Verslas

Seimo nariai pučia kitų metų biudžetą: ieško milijonų statyboms savo savivaldybėse

Sportas

Cristiano Ronaldo pirmąsyk viešai pasisakė apie išprievartavimo skandalą

Aktualu

Pagrindinė šalies ligoninė – vis dar be vadovo: dalininkų diskusijos bevaisės

Pasaulis kišenėje

Keliautojų išrinktos 5 geriausios Europos salos

Gyvenimas

Mokslininkai apie tris naudingiausias riešutų savybes: kaip jie saugo nuo ligų ir senatvės

Maistas

Ne visų atrastos saldžiosios bulvės: 6 puikūs jų receptai

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Šių laikų šnipinėjimas

Aktualu

Pagrasinęs pasitraukti iš INF sutarties D.Trumpas žada stiprinti JAV branduolinį arsenalą

24sek

NBA – agresyvus D.Sabonio sugrįžimas ir puikiai išnaudotas J.Valančiūno laikas

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Aktualu

Vaikų dėl pliaukštelėjimo netekusi Eglė: mums pažadėjo, kad vaikai bus grąžinti

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Aktualu

S.Jakeliūnas krizės tyrimui prašo konservatorių Vyriausybės pasitarimų įrašų

Aktualu

Nenumatytame Seimo posėdyje S.Skvernelis nedalyvaus: man metami nepagrįsti kaltinimai

Įspūdingos rudens spalvos „Hitachi“ pajūrio parke

Vardai

Besilaukiantis modelis Rūta Ciūnė – apie anemijos diagnozę: „Kasdien jaučiausi it mirštanti gulbė“

Aktualu

Prie radikaliųjų dešiniųjų nekenčiamo filantropo G.Soroso namo rastas sprogmuo

Aktualu

Panevėžyje vandalams užkliuvo meniškai vaikų išskaptuoti moliūgai

Pasaulis kišenėje

Kinija atidaro 55 km ilgio tiltą

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Verslas

Seimo nariai pučia kitų metų biudžetą: ieško milijonų statyboms savo savivaldybėse

Sportas

Cristiano Ronaldo pirmąsyk viešai pasisakė apie išprievartavimo skandalą

Aktualu

Pagrindinė šalies ligoninė – vis dar be vadovo: dalininkų diskusijos bevaisės

Pasaulis kišenėje

Keliautojų išrinktos 5 geriausios Europos salos

Gyvenimas

Mokslininkai apie tris naudingiausias riešutų savybes: kaip jie saugo nuo ligų ir senatvės

Aktualu

Barjerai mieste: jei nerieda neįgaliojo vežimėlis, neįveiks ir vaikiškas vežimėlis

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min