Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 lapkričio 25d. 07:37 , Atnaujinta: 2021 lapkričio 26d. 13:58

Paskutinė Juozo Jakavonio-Tigro kelionė: amžinojo poilsio atgulė gimtuosiuose Kasčiūnuose

Juozas Jakavonis – Tigras palaidotas Kasčiūnų kapinėse
Teodoro Biliūno / 15min nuotr. / Juozas Jakavonis - Tigras palaidotas Kasčiūnų kapinėse
Vienas paskutiniųjų Dzūkijos partizanų, politinis kalinys, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, Laisvės premijos laureatas Juozas Jakavonis-Tigras penktadienį iškeliavo paskutinėn kelionėn į gimtųjų Kasčiūnų kaimo Varėnos rajone kapines.

Atsisveikinti su Juozu Jakavoniu-Tigru buvo galima Vilniuje Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje. Paskutinę pagarbą velioniui atidavė valstybės vadovai, visuomenės veikėjai. Ketvirtadienio pavakarę su J.Jakavoniu-Tigru atsisveikino ir prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene. J.Jakavonį-Tigrą G.Nausėda prisiminė ir per penktadienį prezidentūroje vykusius Nacionalinės maldos pusryčius.

15min in memoriam J.Jakavoniui-Tigrui galite perskaityti čia: Juozas Jakavonis-Tigras: ištvėręs kankinimus, lagerius gyveno skleisdamas šviesą

Savo žodyje prezidentas prisiminė į paskutiniąją kelionę išlydimą legendinį Lietuvos partizaną J.Jakavonį-Tigrą ir jo pasakojimą apie maldaknygę – laisvę mylinčių ir ją iki galo ginti pasiryžusių lietuvių dvasios pergalės simbolį. „Lietuvos partizanai ir kiti laisvės kovotojai iškovojo laisvę, kurią mūsų karta turi saugoti ir ginti. Tegul mūsų kartą taip pat vienija tvirtas tikėjimas, kad istorijos eigą lemia ne melu ir smurtu apsiginklavę, dėl savo valdžios drebantys tironai, o laisvę mylinčių ir ją ginti pasiryžusių vyrų ir moterų dvasios jėga“, – sakė šalies vadovas.

Penktadienį 10 val. laidotuvių procesija iš Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčios išvyko į Merkinę.

12 val. Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje (Liepų g. 9) buvo laikomos Šv. Mišios. Šv. Mišias aukojo vyskupas Jonas Kauneckas. Po Šv. Mišių nuskambėjo atsisveikinimo kalbos.

J.Jakavonis-Tigras palaidotas Kasčiūnų kaimo kapinėse. Po laidotuvių jo gimtojoje sodyboje, kurioje atstatytas partizanų vadavietės bunkeris, susirinkę žmonės prie karštos arbatos prisiminė velionį ir jo darbus.

Amžinatilsį Juozo Jakavonio-Tigro pageidavimu buvo prašoma jį pagerbti ne gėlių gausa (užtektų poros žiedelių), bet aukomis jo atstatyto bunkerio – partizanų A apygardos vadavietės – rekonstrukcijai.

J.Jakavonis-Tigras mirė antradienį Vilniuje, eidamas 97-uosius metus.

Varėnos apylinkėse, Kasčiūnų kaime, gimęs J.Jakavonis-Tigras, būdamas dvidešimties metų, 1945 metų rudenį kartu su kitais partizanais tėvų sodyboje įrengė Merkio rinktinės partizanų štabo vadavietę.

1945-1946 metais drauge su Merkio rinktinės vadu Adolfu Ramanausku-Vanagu joje kurį laiką slapstėsi bei dirbo Pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Čia leistas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“.

J.Jakavonis-Tigras ėjo štabo ryšininko pareigas.

1946 metais jis buvo ištremtas į Sibirą, o į Lietuvą grįžo po 13 metų.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, 1998 metais J.Jakavonis-Tigras apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu, 2000 metais jam įteiktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis.

J.Jakavoniui-Tigrui bei kitiems partizanams 2018 metais gruodžio 4 dieną buvo įteikta Seimo skiriama Laisvės premija, šiemet jis taip pat gavo partizanų vado A. Ramanausko-Vanago premiją.

Aktyvus partizaninis karas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko 1944-1953 metais. Su sovietų okupacija Lietuvoje pokario metais kovojo apie 50 tūkst. partizanų, per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų žuvo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 13

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

01:01
06:32
11:02

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min