Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 10d. 06:52

Auditoriai: „Mergaitė nesulaukė pagalbos“

Medikė
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Medikė

Tragedijos, kai susitrenkusi ranką po kelių dienų mirė dvylikametė iš Žagarės, buvo galima išvengti. Tai konstatavo ką tik tyrimą baigę auditoriai, nors iškart po mergaitės mirties Joniškio ligoninės vyriausiasis gydytojas pavaldinių veiksmuose kaltės neįžvelgė.

Dvylikametė žagarietė Živilė pargriuvo ir ranką susitrenkė praėjusių metų gruodžio 19-ąją. Iš pradžių skausmas buvo nestiprus, tačiau netrukus mergaitės būklė ėmė blogėti. Po kelių dienų Živilės mama nusprendė parodyti ją medikams. Būta švenčių, tad privati klinika, kurioje paprastai lankosi šeimos nariai, nedirbo.

Mergaitė buvo nuvežta į Joniškio ligoninę. Į šią gydymo įstaigą kreiptasi iš viso tris kartus, nes ligonė smarkiai karščiavo, ją kamavo baisūs skausmai, ranka ištino ir pamėlo. Tačiau medikai rimtos ligos neįžvelgė, į ligoninę mergaitės neguldė. Nors, pasak Živilės mamos, atvykus į ją paskutinį kartą, dukrą reikėjo tiesiog ant rankų nešti į priimamąjį. Mergaitė vėl buvo išsiųsta namo. Ten netrukus ir mirė. Vėliau nustatyta, kad mirties priežastis – sepsis, kitaip tariant, kraujo užkrėtimas. Joniškio medikai jo net neįtarė, gydė tik rankos lūžį.

Nematė pavojaus ženklų

Valstybinės medicininio audito inspekcijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos išvadose teigiama, kad Živilei nebuvo suteikta tinkama medicinos pagalba. Gydytojai nepastebėjo plaučių patologijos, nors turėjo reikiamą kvalifikaciją. Laiku nustačius, kad pradeda vystytis sepsis, dvylikametę buvo galima išgelbėti.

Apskaitos kortelėse, kurias turėjo pildyti Joniškio medikai, nepažymėta nei kad ligonė karščiuoja, nei kad buvo siųsta pas pediatrę. Nėra įrašų ir apie tai, kokius vaistus mergaitė vartojo. Paaiškėjo, kad Joniškio ligoninėje net nėra reglamento, kaip pildyti medicininius dokumentus.

Iš karto po tragedijos Živilės mama skundėsi, kad ligoninės personalas su ja elgėsi šaltai. Esą šventės, o medikai dar turi rūpintis netikėta paciente. Mergaitės motina sakė neprašiusi jos guldyti į ligoninę, nes maniusi, kad gydytojai geriau žino, kaip gydyti sergantį vaiką.

Nedraskys senų žaizdų

Vakar Joniškio ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Liutauras Kraujalis LŽ sakė, kad Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos (VTAKĮ), kurios iniciatyva buvo pradėtas auditas, rašto gydymo įstaiga dar negavo.

Medikas kalbėjo nenoriai. „Mes jau susitarėme su mergaitės mama, kad daugiau viso to reikalo neviešinsime. Taip tik draskomos senos žaizdos“, - aiškino jis. L.Kraujalis tikino, kad pagal audito išvadas mergaitę gydžiusių gydytojų veiksmai baudžiamosios atsakomybės neužtraukia. Vidaus tyrimą ligoninė jau atliko, aplaidžiai dirbusiems medikams skirtos drausminės nuobaudos.

Tyrimas dėl mirties fakto

Joniškio miesto apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Albinas Bambalis LŽ teigė, kad ikiteisminis tyrimas kol kas atliekamas tik dėl mirties fakto. Įtariamųjų šioje byloje nėra. Tačiau A.Bambalis neatmetė galimybės pritaikyti Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuriame numatoma atsakomybė dėl pagalbos nesuteikimo. „Ypač jei tai padarė asmuo, kuris privalėjo suteikti pagalbą. Tokiu atveju teismas gali uždrausti dirbti tam tikrą darbą, skirti baudą arba areštą, nubausti laisvės atėmimu iki dvejų metų“, – aiškino prokuroras.

Prašys nemokamos pagalbos

Mirusios mergaitės mamos telefonas vakar buvo išjungtas. Nepavyko jos rasti ir VTAKĮ specialistams. Jie turi pranešti moteriai, kad po tokių audito išvadų ji gali kreiptis į teismą civiline tvarka ir reikalauti žalos atlyginimo. Tačiau ligoninė per 30 dienų dar gali apskųsti jai nepalankias išvadas.

„Prašysime skirti moteriai nemokamą ne tik pirminę, bet ir antrinę teisinę pagalbą. Ji dabar viena augina dvi dukrytes, materialinė šeimos padėtis nėra pakankamai gera, kad ji galėtų apmokėti advokato paslaugas“, – LŽ vakar sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė.

Netrukus po Živilės mirties šeimą ištiko dar viena tragedija. Pasikorė mergaičių patėvis.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Tyrimas Pagalba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min