Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 4d. 18:18

Audronius Ažubalis apie balsavimą dėl Palestinos: „Nemanau, kad dauguma visais atvejais teisi“

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, komentuodamas Lietuvos balsavimą prieš Palestinos priėmimą į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizaciją (UNESCO), teigia nemanantis, dauguma visada teisi.

Lietuva šio balsavimo metu buvo tarp mažumos – prieš Palestinos narystę be jos balsavo dar 13 šalių, o už tai buvo 107 valstybės, 52 susilaikė.

„Nemanau, kad dauguma visais atvejais būna teisi. Šiuo atveju, mano giliu įsitikinimu, padarytas ėjimas iš, sakyčiau, tarnybinio įėjimo, ne per centrinį frontoną, nepadėjo niekam Artimuosiuose Rytuose“, – per spaudos konferenciją Užsienio reikalų ministerijoje penktadienį pareiškė A.Ažubalis.

Jis pakartojo, kad pasisakydama prieš Palestinos narystę šioje organizacijoje, Lietuva siekė išsaugoti derybų procesą, tačiau to pasiekti esą nepavyko, nes išsiskyrė Europos Sąjungos (ES) šalių pozicijos. Po ES šalių 11 balsavo už ir susilaikė, o penkios buvo prieš.

„Rėmėmės paprastais motyvais – nenorėdami sutrukdyti deryboms, kvarteto deryboms, nenorėdami sutrukdyti procesui Jungtinėse Tautose, kuris dabar vyksta Saugumo Taryboje, ir, deja, mums nepavyko, nes nepavyko pasiekti vieningos ES pozicijos, ir iš karto, dar prieš pradedant diskusiją, 10 valstybių pasakė, kad balsuos už priėmimą“, – kalbėjo A.Ažubalis.

„Tai reiškia, ką mes dabar matome – susipriešinimas tarp valstybių, derybų nėra, yra tik konfliktas. Ar mums reikia to konflikto, ar Palestinai reikia to konflikto ar Izraeliui – abejoju“, – teigė jis.

Pasak ministro, bendros valstybių pozicijos „nuoširdžiai siekė“ ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton: „Bet kaip tu gali siekti pozicijos, kai dar prieš pradedant bendrą diskusiją, 10 valstybių ES pasakė „mums nereikia, mes už?“.

Paklaustas, kodėl Lietuva pasirinko ne susilaikymą, o balsavimą prieš Palestinos narystę, A.Ažubalis teigė, jog Lietuvos pozicija buvo būti aktyviai.

„Šiuo atveju, pagal UNESCO statutą, jeigu tu susilaikai, tu esi „non voting“ – nebalsuojantis. Tai reiškia, tie žmonės sąmoningai nusišalino nuo balsavimo, sąmoningai nepareiškė savo pozicijos. Ar tai gerai, kada vyksta konfliktai Artimuosiuose Rytuose, aš nežinau. Lietuvos pozicija buvo būti aktyviai“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Pirmadienį daugumos balsais Palestina buvo priimta į UNESCO. Jos priėmimui pritarė dauguma pasaulio šalių, bet prieštaravo JAV ir Izraelis.

Po Palestinos priėmimo šios dvi valstybės skelbia nutrauksiančios UNESCO finansavimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min