Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 4d. 16:55

Audronius Ažubalis: lenkai Lietuvoje turi geriausias sąlygas pasaulyje

Audronius Ažubalis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Audronius Ažubalis

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus situaciją, kurioje atsidūrė lietuvių ir lenkų santykiai, vadina apgailėtina. Tuo tarpu užsienio reikalų ministrui Audroniui Ažubaliui atrodo, kad santykiai nėra tokie blogi, kokius piešia žiniasklaida. „Niekas iki šiol nepaneigė fakto, kad lenkai Lietuvoje turi pačias geriausias sąlygas pasaulyje, išskyrus, žinoma, Lenkiją. Galiu lažintis, kad po dešimtmečio pasakysime tą patį“, – teigia ministras.

Trečiadienį Rytų Europos studijų centre surengtoje diskusijoje, skirtoje lietuvių ir lenkų santykiams aptarti, nuomonėmis dalijosi politikai, akademikai, Lietuvos užsienio politikos ekspertai.

Renginyje apsilankęs buvęs valstybės vadovas V.Adamkus teigė, kad dėl pašlijusių santykių vienodai kaltas tiek Vilnius, tiek Varšuva. „Savo laikysena mes esame prisidėję prie pablogėjimo. Tačiau ir Lenkijos Vyriausybėje yra asmenų, kurie, naudodamiesi dabartine padėtimi, kraunasi politinius taškus. Bet mes taip pat nesame be nuodėmės“, – kalbėjo kadenciją baigęs prezidentas.  

Paklaustas, ar Lietuvai nederėtų įteisinti lenkiškų pavardžių rašymą ne lietuvišku raidynu, V.Adamkus teigė, esą tai tėra viena iš detalių, kuri neturėtų nuodyti šalių santykių, tačiau mes šiuo klausimu turėtume parodyti daugiau supratingumo. Jis pabrėžė, kad trūkinėjančio tarpusavio ryšio klausimą derėjo kelti daug anksčiau.

V.Adamkaus prezidentavimo metais Lietuvos santykiai su Lenkija buvo itin šilti. Buvęs valstybės vadovas teigė telefonu palaikantis ryšį su buvusiais Lenkijos vadovais. „Jie apgailestauja dėl to, kas vyksta dabar. Mūsų uždavinys: atkurti santykius, kurie visai neseniai buvo geri ir teikė daug vilčių“, – kalbėjo jis.

Dėl visko kalti žurnalistai

Užsienio reikalų ministras A.Ažubalis diskusijoje aiškino, esą iš tiesų ryšys su lenkais nėra toks blogas, kokį jį vaizduoja žurnalistai. Anot jo, santykiai plėtojami konstruktyviai – vykdomi suplanuoti projektai, bendradarbiaujama tarptautinėje arenoje. „Rėksmingas antraštes apie neva blogiausius kada nors buvusius santykius priimu kaip pigių sensacijų ieškojimą, „tabloidinę“ priemonę ar politinio užsakymo vykdymą“, – aiškino jis.

A.Ažubalis pabrėžė savo veiklos prioritetu laikantis ekonominę diplomatiją ir investicijų skatinimą. „Džiaugiuosi, kad dramatiškas žiniasklaidos tonas neatspindi realių praktinių ekonominių santykių gylio“, – kalbėjo jis. Ministro teigimu, Lenkijos investicijos Lietuvoje per pastaruosius metus išaugo 37 proc.

Anot ministro, Lietuvos įvaizdžiui pakenkė lengva ranka dalyti pažadai dėl lenkiškų pavardžių rašymo, nors tai prieštarauja Konstitucijai. „Neįvertinus teisinių galimybių norėta būti maloniais pašnekovais. Būtų buvę sąžininga iš karto pasakyti, kad tuo klausimu mes nieko padaryti negalime“, – sakė jis.

Ryšių su Lenkija klausimais premjerą Andrių Kubilių konsultuojantis Česlavas Okinčicas žurnalistams sakė, kad vien jau tai, jog rengiamos panašios diskusijos, rodo, kad lietuvių santykiuose su lenkais nėra viskas gerai. „Kodėl? Kaltos abi pusės. Per daug buvo pažadų, per daug nuoskaudų. Politikai tarpusavyje nesugebėjo susitarti dėl svarbiausių dalykų“, – sakė jis. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min