Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 6d. 21:19

Audronius Ažubalis Rusijos ministrui: okupacijos klausimas liks darbotvarkėje, Lietuva tęs energetikos reformas

Audronius Ažubalis
BFL/ Tomo Lukšio nuotr. / Audronius Ažubalis

Antradienį su Rusijos kolega Sergejumi Lavrovu susitikęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis teigia pareiškęs, kad okupacijos klausimas liks dvišalių santykių darbotvarkėje, o Lietuva, nepaisant Maskvos kritikos, tęs energetikos reformas, kuriomis siekiama atsikratyti „Gazprom“ monopolio.

„Aš pasakiau, kad okupacijos klausimas yra, buvo ir išliks mūsų darbotvarkėje, Lietuvos darbotvarkėje“, – po susitikimo žurnalistams sakė A.Ažubalis.

Sovietų okupacijos padarytos žalos kompensavimo klausimą Lietuva iškėlė iškart, kai paskelbė Nepriklausomybę 1990 metais. Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo surengtame gyventojų referendume.

2000-ųjų birželį Seimas priėmė įstatymą „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, tačiau realių žingsnių vykdyti šį įstatymą nesiimta.

Rusija 1991 metais dvišalėje sutartyje pripažino, kad 1940 metais Sovietų Sąjunga įvykdė Lietuvos suverenitetą pažeidžiančią aneksiją, tačiau dabar atsisako viešai pripažinti, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys buvo okupuotos Sovietų Sąjungos.

Skiriantis valstybių požiūriui į istoriją, A.Ažubalis teigė Rusijos kolegai antradienį pasiūlęs intensyvinti abiejų šalių istorikų bendrą darbą.

„Pakviečiau tuo pat metu intensyvinti – ir sulaukiau supratimo – mūsų istorikų grupės darbą ir pateikiau tam tikrų pasiūlymų. Man atrodo, jie buvo pozityviai išgirsti“, – kalbėjo ministras.

Aš pasakiau, kad okupacijos klausimas yra, buvo ir išliks mūsų darbotvarkėje, Lietuvos darbotvarkėje

Anksčiau antradienį S.Lavrovas kalbėdamas ESBO ministrų tarybos sesijoje paragino atsižvelgti į kreipimąsi, kurį paskelbė dėl sovietų agresijos neigimo Lietuvoje teisiamo Algirdo Paleckio organizacija. Tačiau A.Ažubalis pažymėjo susitikime atkreipęs Rusijos diplomatijos vadovo dėmesį, jog „reikia labai atsargiai rinktis, kuo remtis ir ką cituoti“.

„Negalima cituoti kažkokių dirbtinių darinių, kurie yra sukuriami vienai ar kitai progai, nes žmonės, kurie jiems atstovauja, nėra tie žmonės, kurie pelnytų pasitikėjimą ir padėtų abiem valstybėms vystyti gerus santykius“, – sakė URM vadovas.

„Tuo pat metu aš pabrėžiau, kad kalba apie visuomenių radikalėjimą, apie kairįjį radikalizmą, dešinįjį radikalizmą yra labai aktuali, ir tai yra svarbus iššūkis visai Europai ir Rusijai“, – teigė jis.

A.Ažubalis po susitikimo su Rusijos kolega taip pat pareiškė, kad Lietuvos Vyriausybė tęs pertvarkas dujų sektoriuje pagal ES taisykles, kurias Maskva yra pavadinusi „banditizmu“.

„Išsakiau savo nuomonę, kad Lietuva neturi kito pasirinkimo, kai monopolininkas diktuoja kainas, kaip tik įgyvendinti trečiąjį energetikos paketą“, – kalbėjo ministras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:52
01:12
01:07

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min