TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Auksinė krivūlė“ už kompleksinio planavimo nuopelnus įteikta Biržų merei Irutei Varzienei

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ir Biržų merė I.Varzienė
Biržų savivaldybės nuotr. / Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ir Biržų merė I.Varzienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Devintus metus iš eilės Lietuvos savivaldybių atstovai už nuopelnus ir iniciatyvas yra pagerbiami „Auksine krivūle“. Šiemet aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas už pažangą kompleksinio planavimo srityje svarbiausią Lietuvoje savivaldos srities apdovanojimą įteikė Biržų merei Irutei Varzienei. Miestelio merė pabrėžė, kad savivaldybės tikslas ir yra modernizuoti miestelį būtent kompleksiškai. Anot I.Varzienės, visų pirma, miesteliui tai suteikia visai kitokį estetinį vaizdą, o antra, kai žmogus gyvena mobilesnėje, komfortiškesnėje ir gražesnėje aplinkoje.

Gyventojų iniciatyva didėja

Biržų merė tikino, kad gyventojų susidomėjimas kvartaliniu planavimu vis didėja: „Šiuo metu matyti didelis gyventojų noras modernizuoti ir namus, ir gyvenamąją erdvę aplink. Mūsų požiūriu, tai turi vykti kompleksiškai.“ I.Varzienė neslėpė, kad pasitaiko visokių sunkumų ir nesklandumų, tačiau savivaldybė kaip įmanydama stengiasi juos įveikti.

Merė pasakojo, kad modernizuoti miestelį kompleksiškai kilo idėja todėl, kad 6 atnaujinti ketinami daugiabučiai stovėjo vienas šalia kito. Taigi kilo mintis, pakeisti planą ir padaryti viso kvartalo atnaujinimą. „Iš karto matyti, kad kitoks ir estetinis vaizdas. Kai modernizuoji po vieną namą, nesimato visumos. O štai čia, jau turėsime visą sutvarkytą zoną“, – kalbėjo ji.

Iš karto matyti, kad kitoks ir estetinis vaizdas. Kai modernizuoji po vieną namą, nesimato visumos.

„Dabar turime 6 sutvarkytus namus ir šalia jų besidriekiančią atnaujintą, praplatintą gatvę bei renovuotus šaligatvius. Mūsų prioritetas yra sutvarkyti ir vidinius kiemus. Mano minėtame pavyzdyje, tarp tų 6 namų susidaro visai nemaža teritorija. Taigi ketiname skirti daug dėmesio aplinkos prie atnaujintų namų tvarkymui. Reikėtų pasirūpinti stovėjimo aikštelėmis, suoliukais ir vaikų žaidimo aikštelėmis“, – apie tolimesnius planus pasakojo I.Varzienė.

Biržų merė teigė, kad nors tos teritorijos palyginti nedidelės, vis dėlto tai galime vadinti kompleksiniu tvarkymu. Anot I. Varzienės, vienos teritorijos sutvarkymas – ne pabaiga, jau numatytas ir kitas kvartalinio atnaujimo žingsnis: „Antras etapas – sutvarkyti teritoriją ir vidinį kiemą prie atsinaujinti ketinančių Gimnazijos ir Respublikos gatvės namų. Taip pat renovuoti šalia esantį stadioną, kuriame miestelėnai mėgsta ir pasivaikščioti, ir pasportuoti.“

Kvartalinis planavimas – žmonių patogumas

„Mūsų tikslas yra tvarkytis zonomis, kvartalais. Pirmiausia, taip nupiešiamas visiškai kitoks estetinis miestelio vaizdas nei tiesiog modernizavus namus, o aplinką palikus tokią, kokia ji buvo. Kompleksinis planavimas išsprendžia ir užimtumo, ir mobilumo, ir neįgaliųjų integracijos problemas“, – kvartalinės renovacijos pliusus vardino I.Varzienė.

Kompleksinis planavimas išsprendžia ir užimtumo, ir mobilumo, ir neįgaliųjų integracijos problemas

Galiausiai Biržų merė pabrėžė, kad imantis ne pavienių namų, o zonų tvarkymo gerinama ir žmonių gyvenimo kokybė: „Visų pirma, turime orientuotis į žmones, į jų patogumą. Manau, toks teritorijų tvarkymas ne tik pakelia miesto lygį, bet ir kelia žmonių, gyvenančių gražesnėse, patrauklesnėse teritorijose, savivertę. Į tai anksčiau net nekreipdavome dėmesio. Galiausiai, stipriname ir atsakomybės jausmą. Dabar gyventojai tampa itin atsakingi už savo būstą. Jie tampa labiau suinteresuoti, supranta, kad tai mano namas, mano kiemas – aš už jį atsakingas, aš čia gyvenu.“

I.Varzienė tai pat džiaugėsi, kad gyventojai aktyviai dalyvauja susirinkimuose, diskutuoja, išsako savo nuomonę. „Kai buvo atvykę atstovai iš Aplinkos ministerijos ir organizavome susitikimą į jį atėjo apie 70 žmonių. Aplinkos ministerijos atstovai nustebo, nes kitose savivaldybėse būna susirenka po 2–3 žmones. Taigi, gyventojai tikrai aktyviai domisi ir palaiko“, – džiaugėsi Biržų merė.

I.Virzienė teigė, kad prie šios pažangos prisidėjo ir Aplinkos ministerijos darbuotojai, kurie dirba operatyviai ir atsakingai: „Būsiu sąžininga. Tai sakau retai, bet esu labai patenkinta Aplinkos ministerijos darbu ir palaikymu. Tiek esamas, tiek buvęs ministras, ir dar labiau viceministrė Daiva Matonienė labai mums padeda. Turiu pavyzdį. Kartą, kai man reikėjo labai greitai išspręsti du klausimus, kreipiausi į viceministrę. Ji visą reikalą sutvarkė per 20 minučių ir pati skambučiu mane apie viską informavo. Noriu, pasakyti, kad tai nustebino, tokie dalykai labai skatina dirbti.“

Aplinkosaugininkai primena, koks svarbus yra darnus miestų vystymas. Chaotiška miestų plėtra gali padaryti didelę žalą aplinkai. Tik racionalus miestų planavimas ir raida gali užtikrinti gamtos telkinių, kultūros paveldo ir kitų visuomenei svarbių objektų saugumą, taip pat urbanistinę ir žmonių gyvenimo kokybę bei galimybę vystytis biologinei įvairovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min