TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Aukštojo mokslo reforma nepatenkinti studentai kreipsis į ES Teisingumo teismą

Piketo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Piketo akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Antradienio rytą prie Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto prieš neva diskriminacinę aukštojo mokslo reformą protestavę Solidarūs Lietuvos studentai (SOLIST'ai) ketina kreiptis į Europos Sąjungos (ES) Teisingumo teismą.

Į mokslus VU Filosofijos fakultete skubėjusius studentus antradienį prie įėjimo į fakultetą pasitiko neįprastas vaizdas – kartotinių dėžių siena ant kurios buvo parašyta, kad turintieji vadinamąjį studento krepšelį į universitetą įleidžiami nemokamai, o krepšelio neturintieji turi pakloti nemažą sumą pinigų. Vėliau ši siena buvo sugriauta taip simbolizuojant kovą su Lietuvoje vykdoma neva diskriminacine aukštojo mokslo reforma.

„Mokslo ir Studijų įstatymas sako, kad Valstybės finansuojamose vietose esantys studentai krepšelio neteks tuo atveju, jei jų egzaminų vidurkis bus mažesnis už visos grupės vidurkį 20 procentų. Jei valstybės finansuojami studentai gaus už egzaminą aštuonetą, o nefinansuojami – devynetą, tai vis tiek tie, kurių studijų nefinansuoja valstybė, turės toliau mokėti už mokslą“, – žurnalistams aiškino viena akcijos organizatorių, SOLIST'ų atstovė Olga Suprun.

Ji aiškino, kad gerai besimokantiems studentams, kurie už studijas turi mokėti patys Lietuvos Respublikos Konstitucija tarsi nebegalioja. „Joje rašoma, kad gerai besimokantiems valstybinėse aukštosiose mokyklose garantuojamas nemokamas mokslas, tačiau tai pažeidžiama, nes netgi jeigu savo lėšomis studijuojantys mokosi geriau už valstybės finansuojamus, jie vistiek turi mokėti už mokslą. Mes protestuojame, nes manome kad sąlygos turi būti visiems vienodos“, – dėstė O.Suprun.

Teisybės paieškos bus ilgos

Mergina pažymėjo, kad aukštojo mokslo reforma nepatenkinti SOLIST'ai kreipėsi ir į šalies valdžią, tačiau sulaukė atsakymo, kad viskas yra vykdoma pagal įstatymus. Todėl ji teigė nemananti, kad artimiausiu metu pavyks pakeisti susidariusią situaciją.

„Yra tokie Konstitucinio teismo nutarimai, kurie taip išaiškina Konstituciją, kad viskas yra legalu yra. Diskriminacinė situacija tapo legali. Todėl mes manome, kad išeitis yra arba keisti Konstitucijos straipsnį (tada automatiškai nebegaliotų Konstitucinio teismo nutarimai) arba kreiptis į ES Teisingumo teismą, nes Europos teisė yra viršesnė už Lietuvos teisę“, – kalbėjo SOLIST'ų atstovė.

Jos teigimu, keletas studentų yra pasiruošę kreiptis į ES Teisingumo teismą, tačiau procesas esą gali užtrukti labai ilgai. „Neaišku, kiek laiko užtruktų, nes reikia pereiti visą Lietuvos teismų sistemą ir tada kreiptis į Europos“, – sakė O.Suprun.

SOLIST'ų protesto akciją stebėjęs Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) prezidentas Arūnas Mark teigė, kad jo vadovaujama organizacija palaiko šią iniciatyvą. „Susidūrėme su socialinės atskirties problema: yra labai daug mokančių studentų ir yra nieko nemokančių. Tai visiškai neužtikrina ar gerai besimokančių studentų studijas finansuoja valstybė ar ne“, – dėstė A.Mark.

Jis pažymėjo, kad šią problemą reikia spręsti visais įmanomais būdais, o kreipimasis į visas įmanomas institucijas prašant išaiškinimo, kaip turėtų būti, ir paramos – vienas iš jų.

Pranešime apie vyksiančią protesto akciją buvo teigiama, kad kartoninių dėžių siena grius skambant legendiniam „Pink Floyd“ kūriniui „We don't need no education“, kūrinys neskambėjo, o ir studentų į protestą susirinko labai negausiai. Organizatorių teigimu, kvietimas prisijungti prie akcijos buvo išplatintas, tačiau patys studentai vieningos nuomonės apie reformą neturi ir palaiko skirtingas stovyklos puses.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min