Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 spalio 12d. 08:59

Aukštojo mokslo reformai – nauji pagaliai į ratus

Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algirdas Monkevičius

Aukštųjų mokyklų noras žūtbūt išlikti savarankiškomis griauna po parlamentarų įsikišimo ir taip gerokai praskiestą aukštojo mokslo reformą. Mykolo Romerio universitetas (MRU) tiesiai šviesiai pareiškė, kad su niekuo nebesijungs. Ministrė Jurgita Petrauskienė universitetui atkirto, kad ne jis vienas sprendžia dėl to, kas bus. Tačiau drąsiai galvas jau kelia ir kitos aukštosios mokyklos.

Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) vos pradėjus kalbėti apie aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimą, MRU rektorius Algirdas Monkevičius teigė, jog nesipriešins universiteto jungtuvėms su Vilniaus universitetu (VU), priešingai – tai esą buvo vienas iš MRU pasiūlymų.

Jis tuomet pripažino, kad socialiniai mokslai Lietuvoje nėra aukščiausio lygio ir šioje srityje dar daug ką reikia padaryti. „Atskirai darydami mes ilgai turbūt vargtume, kiltų daug problemų ir tai nėra racionalu“, – tuomet dėstė jis.

Po to, kai Seimas vasarą patvirtino visiškai atskiestą aukštosios reformos variantą, A.Monkevičius jį pakritikavo dėl nekonkretumo ir kartu pasiskundė, kad VU piktnaudžiauja autoritetu ir nori primesti savo sąlygas MRU.

Tačiau antradienį MRU pareiškė, kad su niekuo nesijungs ir sieks išlikti savarankiška aukštąja mokykla: „MRU vadovybė nemato jokių protingais ir lygiaverčiais principais pagrįstų jungimosi su VU galimybių.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgita Petrauskienė

Komentuodama tai švietimo ir mokslo ministrė J.Petrauskienė 15min teigė, kad tai nėra vien MRU reikalas.

Anot ministrės, šis universitetas vykdo svarbią funkciją valstybei – rengia viešojo saugumo pareigūnus, viešojo valdymo ir teisės specialistus, atlieka šių sričių mokslinius tyrimus.

Tad, pasak ministrės, siekiant užtikrinti ilgalaikes šių sričių mokslo ir studijų kokybės prielaidas, pasiekti geresnės sinergijos su kitomis socialinių mokslų kryptimis, išvengti studijų ir mokslo krypčių dubliavimo, kartu su Vidaus reikalų ministerija, kitais socialiniais partneriais ir akademine bendruomene šiuo metu yra svarstomas MRU integracijos į VU viešojo saugumo ir viešojo valdymo akademijos statusu projektas.

Šis projektas nėra tik vieno universiteto vidaus valdymo organų apsisprendimo reikalas.

„Šis projektas nėra tik vieno universiteto vidaus valdymo organų apsisprendimo reikalas, bet ir visos šalies akademinės sistemos, viešojo valdymo klausimas. ŠMM tikisi tolesnio geranoriško MRU ir VU bendradarbiavimo“, – raštu atsiųstame atsakyme teigė ministrė.

A.Monkevičius: konfrontacijos nėra, bet liksime laisvi

Atsakydamas ministrei A.Monkevičius 15min teigė, kad visada palaikė aukštojo mokslo reformą, kuri yra sudėtingas procesas, kai nėra lengva rasti visoms pusėms priimtinus sprendimus.

„Esame pateikę savo siūlymus ir ŠMM, pasiruošę juos aptarti. Konfrontacijos nei su ŠMM, nei su kitais universitetais nėra. Kaip teisingai paminėjo ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, MRU išties turi tris stiprius teisės, viešojo valdymo ir viešojo saugumo mokslo ir studijų profilius, todėl vykdo valstybei labai svarbią funkciją. Kartu su stipriomis psichologijos, edukologijos, informacinių technologijų, ekonomikos ir kitomis socialinių mokslų kryptimis MRU negali tiesiog išnykti iš Lietuvos mokslo žemėlapio“, – raštu atsiųstuose atsakymuose cituojamas A.Monkevičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Rektorius vardijo MRU privalumus: įgyvendinta struktūrinė ir administracinė pertvarka, studijuoja 8,5 tūkst. studentų, dėstytojų atlyginimams skiriamų lėšų dalis augo nuo 65 iki 67 proc.

„Įgyvendindami savarankiškos aukštosios mokyklos koncepciją siekiame išgryninti savo stipriąsias studijų ir mokslo kryptis, toliau užtikrinti aukštą šių sričių mokslo ir studijų kokybę, vengti studijų programų dubliavimo. Šiame etape universitetas negali trypčioti vietoje, gyventi nežinioje dėl savo ateities, stabdyti suplanuotas veiklas“, – tikino jis.

Tačiau A.Monkevičius pridūrė, jog noras išlikti savarankiškiems nereiškia, kad MRU traukiasi iš reformos: „Tikimės ir toliau būti aktyvūs šios reformos dalyviai, o ne pasyvūs stebėtojai, tęsti pradėtas diskusijas ir dialogą su ŠMM, Seimo Švietimo ir mokslo komitetu, socialiniais ir akademiniais partneriais.“

LSU irgi jungtis nelinkęs

Prieš porą dienų Kaune esantis Lietuvos sporto universitetas (LSU) taip pat nusprendė, kad yra labiau už savarankiškumą, nei jungimąsi.

Tačiau labai griežtai šios nuomonės neišreiškė, palikdamas galimybę bendradarbiauti su VDU ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU), tačiau koks tas bendradarbiavimas būtų – nekonkretizavo.

Pagal pradinį reformos planą buvo numatoma, kad Kaune veiks Kauno universitetas, sujungiant šiame mieste esančius Aleksandro Stulginskio, KTU, LSU ir VDU universitetus.

Klaipėdos universitetas nori išsaugoti humanitarines studijas

Seimas priimtame dokumente nėra konkrečiai nurodęs, kad Šiaulių universitetas (ŠU) privalo tapti VU padaliniu, o Klaipėdos universitetas taptų jūrinės pakraipos aukštąja mokykla, kaip aukštojo mokslo reformos plane buvo numatyta anksčiau.

Tačiau Klaipėdos universitetas nerodo noro tapti tik jūrinės krypties.

Šio universiteto tinklalapyje rašoma, kad akademinei bendruomenei nerimą kelia humanitarinių mokslų programų likimas – KU šios srities studentai sudaro tik apie 7–8 proc. viso universiteto studentų, analogiška padėtis visoje Lietuvoje.

„Tačiau tai nacionaliniu mastu svarbios studijos, siekiant puoselėti lituanistiką, juk tokių mokslinių tyrimų nevykdo jokie užsienio universitetai. Ilgesnį laiką sustabdžius priėmimą į bakalauro studijas po kelerių metų nutrūks priėmimas ir į magistrantūrą bei doktorantūrą. Dėl to iš pradžių sumenks, o ilgainiui ir išnyks ištisos lituanistinių tyrimų kryptys, nes nebebus tęstinumo, profesoriai nebeišugdys sau pamainos“, – rašoma tekste.

Jame pabrėžiama, kad negalima atsisakyti Mažosios Lietuvos, Žemaitijos, kuršių kultūros, istorijos ir kalbos tyrimų, neugdyti studentų kritinio mąstymo, todėl KU ieško būdų ir galimybių išsaugoti humanitarines studijas, ypač tose kryptyse, kur vykdomos studijos visose trijose pakopose ir dirba stiprios nacionaliniu ar tarptautiniu mastu žinomos mokslininkų grupės.

Šiaulių universitetas su VU nesusitaria dėl statuso

ŠU neseniai paskelbė, kad vyksta derybos su VU dėl bendradarbiavimo, tačiau, anot studijų prorektoriaus Remigijaus Bubnio, diskutuojami įvairūs konsolidacijos variantai.

„Pagrindinė derybinė problema – statuso klausimas. VU sutinka, kad jų padalinys Šiaurės Lietuvoje būtų autonomiškas, tačiau nori, kad jo taryboje daugiau kaip pusę narių sudarytų VU atstovai. Susitikimuose Seime mus patikino, kad bus laikomasi tvirtos pozicijos, kad mūsų universiteto steigėjo teisės neatitektų VU“, – universiteto tinklalapyje cituojamas R.Bubnys.

VDU ir LEU jungtuves teko palaiminti

Pradiniam aukštojo mokslo reformos variantui, kuriame buvo numatyta, kad Kaune plačios aprėpties universitetas būtų kuriamas Kauno technologijos universiteto (KTU) pagrindu, nemenką spjūvį jau tėškė Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), kuris neatsižvelgdamas į nieką skubino jungimąsi su Lietuvos edukologijos universitetu (LEU), kurį buvo numatoma padaryti VU padaliniu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Gaižutis ir Juozas Augutis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Gaižutis ir Juozas Augutis

Paskutinėmis rugsėjo dienomis VDU ir LEU paskelbė, kad galutinai sutarė dėl jungimosi ir Kaune formuos naują mokytojų rengimo centrą.

Tam ŠMM jau nebesipriešina, švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas tuomet pareiškė, kad šis planas ministerijai kliuvo dėl to, kad pedagogų rengimo centrą buvo numatyta turėti Vilniuje, dubliuojant VU.

Jį perkėlus į Kauną prieštaravimų nebeliko.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Yra abejonių dėl šiukšlių kiekio, ar netapsime jas importuojančia šalimi“

Aktualu

Seimo komitetui liudijęs buvęs premjeras G.Kirkilas: „Atsakiau į visus klausimus“

Aktualu

Dėl milijonus mokesčių mokėtojams kainuosiančios sutarties Vyriausybė sprendė slaptai

Aktualu

Vargas dėl atliekų Vilniuje nesibaigia: dalį gyventojų toliau piktina nevežamos šiukšlės

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Kultūra

Klausimai Laisvės alėjoje: ar kaimynas pasirūpins jūsų katinu, ar einate pas kaimynus druskos?

Sportas

Lietuvos futbolo gėda: du išimties tvarka į lygą priimti klubai surengė 12 įvarčių cirką

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Regina Statkuvienė: Peštynės smėlio dėžėje. Pabaigos pradžia?

24sek

LaVaras jaučiasi apvogtas Prienuose – pasigedo sūnų sportbačių

Aktualu

Trečiadienį kai kur Lietuvoje gali kilti škvalas

Gyvenimas

Būdai, kurie padės įveikti kiaulpienes sklype visiems laikams

Vardai

Iglė ir T.Juodsnukis Barselonos metro stotyje uždainavo B.Adamso „Heaven“: paklausykite dueto

Pasaulis kišenėje

Lina Ever: Ką radome Harce išvaikę raganas

24sek

„Žalgirio“ herojai gali išsiskirstyti: kokie šansai Kaune juos matyti ir kitą sezoną?

Maistas

Atidarome braškių sezoną: nuostabūs desertai, kurie leis mėgautis pačiu gryniausiu jų skoniu

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Verslas

Seimo Sveikatos reikalų komitetas – už vaistinių reklamą

Aktualu

Vyriausybė teikia Seimui pataisas dėl sveikatos įstaigų tinklo optimizavimo

Vardai

Asta Baukutė: „Man nepasisekė su uošvienėmis, bandau džiaugtis savo sūnų pasirinkimu“

Naujienos

Aktualu

Statybininkę Tatjaną Lietuvos pareigūnai siuntė iš šalies, įforminę ją kaip gruziną Gochą

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Yra abejonių dėl šiukšlių kiekio, ar netapsime jas importuojančia šalimi“

Aktualu

Seimo komitetui liudijęs buvęs premjeras G.Kirkilas: „Atsakiau į visus klausimus“

Aktualu

Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje rėmę verslininkai pinigų neskaičiavo, bet juos suskaičiavusi specialistė liko nustebinta

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Gyvenimas

Maitinimas šalies ugdymo įstaigose: geriau tvarkosi tos, kurios gamina pačios

24sek

Kauno „Žalgiris“ jau turi pirmąjį pirkinį naujajam sezonui?

Aktualu

Aukšto rango Irano kariškis: „JAV neužtektų drąsos mus pulti“

Dėl opiatų krizės JAV vis daugiau moterų atsiduria kalėjimuose

Aktualu

Dėl milijonus mokesčių mokėtojams kainuosiančios sutarties Vyriausybė sprendė slaptai

Gazas

„Agrorodeo“ komanda dalyvaus 2019 m. Dakaro ralyje – pasirašė sutartis su rėmėjais

Kultūra

Klausimai Laisvės alėjoje: ar kaimynas pasirūpins jūsų katinu, ar einate pas kaimynus druskos?

Gyvenimas

Būdai, kurie padės įveikti kiaulpienes sklype visiems laikams

Sportas

Lietuvos futbolo gėda: du išimties tvarka į lygą priimti klubai surengė 12 įvarčių cirką

Aktualu

Australijos tyrėjai paneigė mitą apie paskutinį MH370 reiso lėktuvo skrydį

Aktualu

Trečiadienį kai kur Lietuvoje gali kilti škvalas

Vardai

Iglė ir T.Juodsnukis Barselonos metro stotyje uždainavo B.Adamso „Heaven“: paklausykite dueto

Aktualu

Regina Statkuvienė: Peštynės smėlio dėžėje. Pabaigos pradžia?

Pasaulis kišenėje

TOP 5 patarimai kelionei: kaip išvengti papildomų išlaidų ir streso

Mokslas.IT

Ketinama kartą ir visiems laikams atsakyti, ar egzistuoja Loch Neso pabaisa

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min