TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Aušra Maldeikienė: pensijų grąžinimas yra nelogiškas sprendimas – verčiau investuoti į mokytojus, gydytojus ir jaunimą

Aušra Maldeikienė
BTV nuotr. / Aušra Maldeikienė
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Kitą savaitę Vyriausybei bus teikiamas įstatymo projektas dėl per krizę sumažintų pensijų kompensavimo. Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui prireiks apie 443 mln. litų. Tikimasi, kad surinkus biudžetą iš viršplaninių pinigų bus galima pradėti pensijų grąžinimą. Mažiausia kompensacija sieks apie 100 litų. Daugelis pensininkų jau trina delnais, manydami, kad pagaliau sulauks užsitarnautos pensijos dalies.

Tačiau į pensijų grąžinimą gana kritiškai žvelgia ekonomistė Aušra Maldeikienė. Ji teigia, kad investuoti reikia ne į vyresniąją kartą, bet į ateitį – jaunimą, kuris sąžiningai mokėdamas mokesčius ir uždirba pensijas. Tuo metu premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad pensininkai ir taip skurdžiai gyvena, todėl jiems reikia kuo greičiau grąžinti pinigus.

Pensininkų viltis – atgauti pinigus

Šiauliečiai pensininkai labai džiaugėsi, kad nuo 2012 metų sausio 1 dienos sumažintos pensijos buvo atstatytos į prieškrizinį laikotarpį, tačiau apie krizės metu nuo pensijų nuskaičiuotų lėšų grąžinimą, jų manymu, galima tik pasvajoti. Labiausiai senjorai piktinosi tada, kai dirbantiesiems 16-osios Vyriausybės sprendimu buvo padidinti minimalūs atlyginimai, o tuo tarpu skurdžiausiai gyvenančiai žmonių grupei – pensininkams – negrąžinamos net nusavintos jų asmeninės lėšos. Pensininkai mano, kad sugrąžinus pinigus, nors ir laikinai pagerėtų pensininkų gyvenimo sąlygos, būtų atstatytas teisingumas.

Pensininkų asociacijų atstovai vis dar tikisi, kad nuskaičiuotų pensijų grąžinimas būtų pradėtas 2014 metais ir baigtas 2016 metais, išmokant lėšas pagal atskiras amžiaus grupes.

Jeigu mes turėsime galimybę kompensuoti pensijas, tai reiškia, kad mes kompensuosime, aišku, mes tai ir padarysime, kas yra įsipareigota šiais metais.

Kartu nuogąstaujama, kad jei ir bus grąžinami pensininkams priklausantys pinigai, jų gali ne visi ir sulaukti, todėl valdininkams siūlo kompensacijas dėl per krizę sumažintų pensijų tada perleisti vaikams.

Ledai pajudėjo – planuojama didinti pensijas

Premjeras A.Butkevičius viešai pareiškė, kad biudžeto pajamos surenkamos pagal planą, tačiau nekalbama apie pajamų perskirstymą. Pasak premjero, iš viršplaninių pajamų numatoma didinti pensijas, tad kompensacijų dar šiemet turėtų sulaukti gaunantieji didesnes pensijas.

„Jeigu buvo pasiūlyta, kad pensijų kompensavimas būtų vykdomas iš valstybės biudžeto, buvo duotas pavedimas finansų ministrui, ir kartu jo tokia pati nuomonė yra, kad šiuo metu mes, matydami tam tikrą įtampą išorėje, ir neaišku, kaip atsilieps mūsų ekonomikai antrajame pusmetyje, mes dėl to ir nusprendėme, kad pensijos turi būti kompensuojamos iš šiuo metu sukauptų viršplaninių pajamų, noriu pabrėžti, bet ne iš skolintų, kaip sakė kai kurie ekonomistai“, – kalbėjo premjeras.

A.Butkevičius pabrėžė, kad dėl artėjančių rinkimų populistinių sprendimų nepriiminės ir elgsis atsakingai, siekiant užtikrinti ilgalaikę, tvarią ekonomiką šalyje. „Jeigu mes turėsime galimybę kompensuoti pensijas, tai reiškia, kad mes kompensuosime, aišku, mes tai ir padarysime, kas yra įsipareigota šiais metais. Bet aš, matydamas, kad Lietuvoje daugelis žmonių gyvena ties skurdo riba ir kad pensijos pirmiausia bus kompensuojamos tiems, kurių pensijos didesnės (...), socialiai yra neteisinga ir, jeigu bus tik bet kokia galimybė finansiškai, nedidinant fiskalinio deficito, bus tiems žmonėms padidintos pensijos“, – sakė premjeras.

BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Algirdas Butkevičius
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Algirdas Butkevičius

Pasak A.Butkevičiaus, pensijų didinimas yra jo vadovaujamos Vyriausybės strateginis planas, nepaisant kritikos.

Pinigų labiau reikia dirbantiems

Pasak A.Maldeikienės, pirmiausia pinigus grąžinti reikia viešojo sektoriaus darbuotojams: mokytojams, gydytojams, bibliotekininkams, socialiniams darbuotojams, kurie ir taip gauna mažiau pinigų nei pensininkai.

Pensijos yra žmonių, kurie dabar dirba, mokesčių dalis. Jei bus grąžinami pinigai tiems, kurie nebegrąžins, surinkti pinigai į „Sodrą“ dar labiau didins skolą.

„Pensijos yra žmonių, kurie dabar dirba, mokesčių dalis. Jei bus grąžinami pinigai tiems, kurie nebegrąžins, surinkti pinigai į „Sodrą“ dar labiau didins skolą. Tada vėl visiems didės mokesčiai, todėl nematau jokios logikos šiuose politiniuose sprendimuose“, – teigia A.Maldeikienė.

Vienintelis geriausias sprendimas, anot A.Maldeikienės, yra viešojo sektoriaus darbuotojų uždarbio didinimas, o ne pensijų kompensavimas. „Jei kitų profesijų atstovams mokama vokeliais, tai viešojo sektoriaus žmonėms tais vokeliais niekas nemoka, tad jiems labai sunku išgyventi. Jei bus didesni atlyginimai, bus didesni mokesčiai, tada padaugės biudžete lėšų ir bus galima jas atiduoti pensininkams. Manau, kad dabartinis siūlymas didinti pensijas yra vulgarus ir primityvus žmonių laikymas kvailiais bei rinkiminių balsų pirkimas“, – teigia A.Maldeikienė.

Ar tikrai pensininkai užsidirbo pensiją?

A.Maldeikienės teigimu, mūsų šalis gana lengvabūdiškai valdoma, nes daugelis nesupranta paprastų ekonominių sąvokų. Pensija, anot A.Maldeikienės, paprastai neužsidirbama, o užsidirbama teisė ją gauti.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Vyresnioji karta
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Vyresnioji karta

„Jei sakoma, kad pensininkai užsidirbo pensiją, tai galbūt jie ją laiko kur nors, kokiame nors stalčiuke? Pensija yra žmonių, kurie šiuo metu dirba, sutikimas mokėti pensininkams pensijas. Kitokios ekonominės prasmės pensija neturi. Pensininkai užsidirbo tik tuo metu, kai jie dirbdami mokėjo kitiems pensininkams. Tačiau ne dabar. Šiuo metu pensininkų skaičius auga, o dirbančių mažėja dėl tos priežasties, kad labiau rūpinamasi ne dirbančiais žmonėmis, o pensininkais. Tie patys pensininkai, kurie labai smarkiai rėkia apie uždirbtą pensiją, greitai nutyla paklausti, kur dirba jų vaikai. O jų vaikai dažniausiai pensijas moka britams, ispanams ar norvegams. Nedora ir kvaila reikalauti, kad dirbantys žmonės, kurie ir taip prislėgti labai didelių mokesčių, būtų dar labiau skriaudžiami. Kiek reikia uždirbti žmogui, kad pensininkams būtų galima mokėti didesnius pinigus. Norėčiau pažiūrėti į tų pensininkų akis, kurie užsimanė dar... Juk dažnai už tą patį minimalų atlyginimą dirba jų pačių vaikai“, – sako A.Maldeikienė.

Finansų piramidė sugrius

Šiuo metu pensija Lietuvoje apytiksliai prilygsta minimaliam atlyginimui. Pasak A.Maldeikienės, palyginti su Europos mastais, minimalaus atlyginimo ir pensijos santykiu Lietuvoje pensijas žmonės gauna vienas didžiausių, todėl per daug skųstis neturėtų.

„Pensininkai turėtų žinoti, kad daugiau prašydami pinigų po kelerių metų gali turėti mažiau anūkų. Valdžia stengsis visaip kaip papirkinėti prieš rinkimus pažadais. Anksčiau ar vėliau visa ši finansų piramidė sugrius. Nes jei situacija nesikeis dirbantiesiems, žmonės slėps pajamas, bus mokama vokeliuose, todėl dar mažiau surinks biudžeto“, – teigia A.Maldeikienė.

Pensininkai turėtų žinoti, kad daugiau prašydami pinigų po kelerių metų gali turėti mažiau anūkų.

Pasak ekonomistės, reikia matyti pasaulį kompleksiškai, o ne dėmesį skirti tik kažkuriai vienai žmonių grupei.

Dažniausiai reikia padėti pensininkams ir verslininkams, todėl, anot A.Maldeikienės, šiame žaidime nukenčia viešojo sektoriaus žmonės, kurie negauna jokių papildomų pajamų ar kitokios pagalbos.

„Paprasčiausias pavyzdys – šeimoje visą laiką rūpinkitės senukais, tačiau nesirūpinkite vaikais, tai anksčiau ar vėliau turėsite labai rimtų problemų“, – sako A.Maldeikienė.

Pensininkai įprato skųstis?

Ekonomistė A.Maldeikienė siūlo pasidomėti, kiek pensininkai turi indėlių bankuose, tada paaiškės, ar jiems tikrai taip blogai ir trūksta pinigų.

„Prisiminkite nors vieną istoriją, kai iš jauno žmogaus namų pavogė didelę sumą pinigų ir kiek iš pensininkų... Paprasčiausias atsakymas toks, kad iš jaunų žmonių niekada pinigų nepavagiama, nes jie jų neturi – jiems reikia vaikus maitinti, gyventi, o pensininkai gali sau laimingai pinigus taupyti. Taip pat dažniausiai pensininkai turi kur gyventi, kai tuo metu jauni žmonės gyvena už banko paskolas nupirktuose būstuose. Tikriausiai pensininkai įprato skųstis“, – kalba A.Maldeikienė.

Geriausia išeitis, anot ekonomistės, sprendimas liepti visiems, turintiems nuosavybės pajamų, mokėti „Sodros“ įmokas.

Šarūno Bulotos/15min.lt nuotr./Pinigai
Šarūno Bulotos/15min.lt nuotr./Pinigai

„Mano studentai pasakoja, kad pensininkės nuomoja butą studentams, tik apie tai pamiršta pranešti mokesčių inspekcijai, o vis isteriškai klykia, kad joms sunku gyventi. Matau didelę tragediją, kad šalyje nematomas sunkiausias sluoksnis – vaikai. Pensininkai paima ir didžiausią sumą pinigų už sveikatos paslaugas – jų nekaltinu, nes jų toks amžius, tačiau situacija dėl pensijų didinimo visiškai nelogiška“, – teigia A.Maldeikienė.

Mano studentai pasakoja, kad pensininkės nuomoja butą studentams, tik apie tai pamiršta pranešti mokesčių inspekcijai, o vis isteriškai klykia, kad joms sunku gyventi.

Gali būti, kad realiai siūlymai grąžinti pensininkams pinigus gali likti tik siūlymais, nes, pasak A.Maldeikienės, nėra pinigų, iš kurių būtų galima atseikėti pensijų didinimui. Nebent bus imami kreditai, kuriuos vėliau teks sumokėti tam pačiam jaunimui. Koją kiša pensijų grąžinimui ir paaštrėjusi politinė padėtis. Pasak A.Maldeikienės, tikėtina, kad reikės daugiau pinigų skirti gynybai, todėl pensijos nebus didinamos.  

Ekonomistė A.Maldeikienė sako, kad pensijų grąžinimas pensininkams yra nelogiškas sprendimas – pirmiausia pinigus grąžinti reikia viešojo sektoriaus darbuotojams: mokytojams, gydytojams, bibliotekininkams, socialiniams darbuotojams, kurie ir taip gauna mažiau pinigų nei pensininkai.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min