Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 7d. 16:19

Autorių ir atlikėjų asociacijos: Kultūros ministerija užsispyrė dėl dalies mūsų narių pinigų

Kultūros ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kultūros ministerija

Autorius ir kitus teisių turėtojus atstovaujančios organizacijos LATGA, AVAKA ir AGATA jau kelis mėnesius bergždžiai mina Kultūros ministerijos slenkstį, siūlydamos įstatymo pataisas dėl Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programai skiriamų pinigų dalybų.

LATGA pranešime žiniasklaidai teigia, kad gegužę kvietimą teikti paraiškas turėjusi skelbti Kultūros ministerija atsitvėrė tylos siena, o dalinio finansavimo savo projektams besitikinčios kūrybinės organizacijos, leidėjai ir renginių organizatoriai su nerimu laukia atomazgos.

Šiai programai finansuoti Kultūros ministerija paprastai atsiriekdavo lygiai ketvirtadalį viso per metus surenkamo kompensacinio atlyginimo, kuris dar vadinamas Tuščios laikmenos mokesčiu, nuo pat 2012 m., kai tik jis Lietuvoje buvo pradėtas rinkti. Šiuo metu kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais autoriams, atlikėjams ir prodiuseriams surenkančios gretutinių teisių asociacijos AGATA sąskaitoje guli beveik 800 tūkst. eurų.

Dėl šių lėšų dalybų Kultūros ministerija nesugeba priimti jokių sprendimų po to, kai Valstybės kontrolė liepė ministerijai apskritai atsisakyti šios funkcijos, kadangi tai nėra biudžeto, o pačių kūrėjų ir atlikėjų lėšos. Negana to, Valstybės kontrolė savo išvadose akcentavo, kad ministerija turėtų užsiimti kultūros politikos formavimu, o ne svetimų pinigų dalinimu.

Nesilaiko terminų

„Viskas prasidėjo nuo to, kad pernai Kultūros ministerijai padalijus lėšas dalis organizacijų liko nepatenkintos, todėl imta ieškoti kaltųjų. Nepasitarusi su šių lėšų savininkais, Kultūros ministerija ėmėsi daryti savo tvarką – sugalvojo šių pinigų skirstymo funkciją perleisti Kultūros tarybai. Suprantama, mes, teisių turėtojus atstovaujančios organizacijos tam pasipriešinome, nes jau ir pačiai ministerijai dėl programos lėšų skirstymo turėjome priekaištų.

Mes siūlėme daug įvairių variantų, kas ir kaip turėtų skirstyti tą kompensacinio atlyginimo ketvirtadalį, bet nė vienam sprendimui nebuvo pritarta. Negana to, pačios ministerijos nusistatytas terminas skelbti programos kvietimą gegužę jau pasibaigė“, – pranešime cituojama Lietuvos gretutinių teisių asociacijos AGATA vadovė Agnė Masalskytė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Masalskytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Masalskytė

Kultūros ministerijos sumanymui nepritariančios asociacijos dar prieš kurį laiką kreipėsi į Seimo kultūros komitetą. Prieš tai kartu parengė įstatymo pataisas, kurios leistų asociacijoms didžiąją dalį šios programos lėšų tiesiogiai paskirstyti autoriams ir gretutinių teisių objektams pagal jų atstovaujamų narių skaičių, o dalis jų nukeliautų į šių organizacijų fondus ir būtų išdalijami tiek autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos, tiek kūrybinės veiklos projektams finansuoti.

„Balandžio 7 d. šis klausimas buvo įtrauktas į Seimo Kultūros komiteto posėdžio darbotvarkę. Iš jos vadovo Ramūno Karbauskio sulaukėme palaikymo – komiteto pirmininkas pareiškė, kad kompensacinį atlyginimą turėtų paskirstyti tie, kam lėšos ir priklauso. Įstatymo pataisas nusiuntėme Kultūros ministerijai, kad organizuotų įstatymo pakeitimų paketo pateikimą Seimui. Labai tikėjomės, kad tai įvyks dar pavasario sesijoje. Deja, ministerija atsitvėrė tylos siena ir dabar jau visiškai nebeaišku, kas bus toliau“, – pasakojo audiovizualinių kūrinių autorių asociacijos AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas.

Įvairių sričių Lietuvos autorius vienijančios asociacijos LATGA vadovas Jonas Liniauskas akcentavo, kad asociacijos pačios turi savo fondus, iš kurių finansuoja įvairius projektus, turi patirties jų valdyme ir lėšų paskirstyme, tad ir be ministerijos pagalbos susitvarkytų su pinigų padalijimo iššūkiu. Vis dėlto, siekiant dar didesnio skaidrumo ministerijai buvo siūlyta į lėšas skirstančių ekspertų komisijas deleguoti savo atstovus.

„Mes, Asociacija LATGA, turime netgi du fondus, kurių lėšas skirsto mūsų Taryba, atstovaujanti įvairių sričių autoriams. Į vieno iš jų finansavimą gali pretenduoti ne tik mūsų nariai, bet ir įvairios kūrybinės organizacijos ar festivalių rengėjai, kurie gauna ir anksčiau minėtos programos finansavimą.

Tarptautinio festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė sako nesuprantanti, kodėl ministerija net neskelbia konkurso, kaip numatyta ankstesnėje tvarkoje.

Tačiau ministerija mėgsta išradinėti dviračius, ir, matyt, turi kažkokių kitų sumanymų, apie kuriuos nei mūsų, nei kitų organizacijų, kurios iš programos gaudavo lėšų projektams, nesiteikia informuoti“, – sakė Asociacijos LATGA direktorius.

Disponuoja svetimais pinigais

„Jau ankstesniais metais vis būdavo neaišku, kada šie pinigai bus skirstomi, nes grafikas slankiojo tai į gruodį, tai į liepą, tai į rugsėjį. O šiemet iš Kultūros ministerijos atsirado nauja „iniciatyva“ paaiškinti, kaip mums priklausančius pinigus reikėtų išleisti. „Norite pirkti varškės? Ne, mes geriau pinigus atiduosime tiems, kas geriau supranta, ko jums reikia, – varškės, bulvių, o gal sviesto?“. Mieli valdininkai, gal pagaliau leiskite šitą virtuvę geriau išmanančioms organizacijoms spręsti, kaip panaudoti mums priklausančius pinigus“, – LATGA vadovui pritarė Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas Vaidas Stackevičius.

Tarptautinio festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė sako nesuprantanti, kodėl ministerija net neskelbia konkurso, kaip numatyta ankstesnėje tvarkoje. „Toks vilkinimas labai kenkia projektų vykdymo kokybei ir tęstinumui. Tuo labiau, kad mūsų numatomam projektui jau gautas dalinis finansavimas iš LATGA‘os ir Vilniaus m. savivaldybės. O jau po kvietimo būtų galima toliau diskutuoti ir ruošti dokumentus naujai tvarkai“, – sakė ji.

Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas Arūnas Matelis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl to, kad šiuo metu dar nėra priimta jokių sprendimų dėl šios programos, todėl projektų įgyvendinimas „pakibęs ant plauko“. „Palaikome ir pritariame minčiai, jog tokias programas turėtų įgyvendinti organizacijos, kurios kolektyviai administruoja teisių turėtojų atlyginimą ir tiesiogiai atstovauja teisių turėtojų interesus. Valstybinės institucijos neturėtų disponuoti pinigais, kurie nėra biudžetiniai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Per pusę Panevėžio nuaidėjęs sprogimas sugriovė šešis garažus, ieškoma aukų

Sportas

Rusiją sukrėtusi byla – rinktinės futbolininkams gresia 7 metai kalėjimo

Gyvenimas

Rasai grėsminga liga smogė Filipinuose: nesugebėjusi išlipti iš lovos, dar ilgai kaltino burlentę

Kultūra

MO muziejaus įkūrėjas V.Butkus: su D.Libeskindu susitarėme per 3 sekundes

Aktualu

Dar vienas „aštrus“ pirkinys: vilnietė „Lidl“ mėsoje rado adatą

Vardai

Kanadiečio Maco DeMarco koncerte Vilniuje – būrys gerbėjų ir nesibaigiantys juokeliai apie „G-tašką“

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ katė maiše – kas šis naujokas? (2/5)

Spalio knygų TOP8: ką skaityti atėjus rudeniui

Šių laikų šnipinėjimas: 4 dalis - WIFI ir pašto serverių pažeidžiamumas

Vardai

Susižadėjo „Kelyje į žvaigždes“ išgarsėjusi Agnė Petravičienė: „Tai tikrai ne Radžis“

Pasaulis kišenėje

Paskelbtos geriausios šalys emigrantams

Verslas

„Uber“ pristato naujas saugumo priemones vairuotojams ir keleiviams

Aktualu

„Valstiečiai“ iš keturių kandidatų rinksis, ką deleguoti dalyvauti Vilniaus mero rinkimuose

Aktualu

Panevėžyje vairuotojas užsidirbo bylą už girtumą, keleivis – už pasipriešinimą

Aktualu

Skambiai išreklamuotas P.Aršausko internetinės parduotuvės projektas – sustabdytas

Vardai

Su dvyniais Turkijoje atostogavę Zvonkai: „Pirmos naktys buvo bemiegės, o vėliau – pasaka“

Gyvenimas

32 pavojingiausi dalykai, kuriuos mokslas sieja su vėžiu

Aktualu

Politologas: V.Ušacko įvaizdis – aukšto lygio strategas, I.Šimonytė – arčiau žemės

24sek

„urBONUSas“: R.Javtokas – apie derybas su Šaru, „Žalgirio“ bausmes ir ambicingus projektus

Aktualu

ES: „Brexit“ susitarimas dar gali būti pasiektas, tačiau JK privalo veikti dabar

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Kas bendro tarp gido ir medicinos seselės, arba Kodėl Šiaulius atrandame miške?

Aktualu

Slovėnijos dešiniųjų lyderis siekia formuoti koalicinę vyriausybę

Maistas

„iittala restoranų radaras“: naujiena Vilniuje – į verslą orientuotas „Kitchen & Bar at Courtyard“

Aktualu

Vytautas Bakas pripažįsta: valstybei galimai padarytą 1,5 milijardo eurų žalą paskaičiavo iš akies

Idėjos savaitgaliui

Gyvenimas

Mitybos specialistai pataria: kaip pasirinkti sveikatai naudingesnius riebalus?

24sek

Martynas Purlys palieka „Lietuvos rytą“

Vardai

Katažina prisipažino turinti dar vieną seserį: „Ji gyvena Rusijoje, mūsų kontaktas labai prastas“

Aktualu

Vytautas Landsbergis: Senieji būdai

Vardai

Po Johnny Deppo ir Elono Musko – smulkesnė žuvelė: Amber Heard susitikinėja su Heidi Klum buvusiuoju

Aktualu

Filmų kadruose – kaip ES keičia jaunuolių gyvenimą: nuo verslo idėjos iki sutiktos meilės

Kad ir kiek valdantieji grasintų konfiskuoti turtą iš tų, kurie nelegaliai susikrovė turtą iš sandorių su valstybe, jų jau niekas nepalies. Sandoriai įvyko dar tada, kai nebuvo įstatymų, o šie atgaline tvarka neveikia. Tad panašu, kad  „MG Baltic“ ir „Leo LT“ strategai neturėtų labai bijoti naujų valdžios užmačių. 
15min tema Verslas

Iš sandorių su valstybe praturtėję „MG Baltic“ ir „Leo LT“ strategai gali miegoti ramiai – jų turto niekas neatims

Aktualu

Vygaudas Ušackas: Dalia Grybauskaitė atskleidė savo tikrąjį veidą

Maistas

„Panoramoje“ atidaryta didžiausia gurmaniška erdvė Baltijos šalyse

Aktualu

Seime – tarnybinis patikrinimas, kas žurnalistams davė neslaptą raštą

Verslas

„Nacionalinio interjero konkurso“ finalo senbuvės: ryškiam interjerui spalvų nereikia

Gintaras Steponavičius vietoje dalyvavimo posėdyje nusprendė verčiau susipažinti su Suomijos švietimo sistema – tikrai be galo svarbi komandiruotė, dėl kurios teko atidėti posėdį. Turint omenyje, kad „MG Baltic“ ketina siūlyti nušalinti vieną teisėjų, galima numanyti, jog bus bandoma vilkinti bylą. 
Aktualu

Į pirmąjį politinės korupcijos bylos posėdį neatvyko Gintaras Steponavičius – kaip Seimo narys išvyko į komandiruotę, posėdį teko atidėti

Aktualu

Prabilo skandalą su Lenkija sukėlęs Seimo narys Michalas Mackevičius: tai intrigos

Aktualu

N.Puteikienei – 20 eurų bauda už tai, kad įkėlė meno kūrinio nuotrauką į „Facebook“

24sek

Trumpa Vilniaus „Lietuvos ryto“ šventė

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min