Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 25d. 18:18

B.Markausko pasitraukimas: užgesinęs vieną konfliktą premjeras papuls į kitą?

Bronius Markauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Bronius Markauskas

Nors į ūkininkavimo svetimose valdose skandalą patekęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas iš posto pasitraukė pats, LRT.lt kalbinti politologai neatmeta, kad šis žingsnis žengtas ne be premjero Sauliaus Skvernelio valios. Apžvalgininkai sutaria, kad ministro „išėjimu“ pavyks užgesinti vyriausybės vadovo ir prezidentės Dalios Grybauskaitės konfliktą. Tačiau ar B.Markauską nustojęs ginti S.Skvernelis nesusidurs su „valstiečių“ lyderio R.Karbauskio nemalone?

B.Markauskui pavojus netekti posto iškilo portalui 15min paskelbus, kad žemės ūkio ministro B.Markauskas, dirbdamas žemę savo motinos ūkyje, be leidimo dirbo ir svetimą žemę bei už tai dar gaudavo Europos Sąjungos išmokas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Įsiplieskus šiam skandalui, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis stojo B.Markausko pusėn. Tuo metu prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad ministras toliau dirbti savo poste negali, o premjerą S.Skvernelį, kuris dėl B.Markausko sprendimo priimti neskubėjo, laukdamas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos išvadų, apkaltino susikompromitavusio vyriausybės nario dangstymu.

Po kelias savaites trukusio skandalo trečiadienį premjeras S.Skvernelis paskelbė, kad pats B.Markauskas nusprendė trauktis.

Tiki, kad vienam be kito būtų sunku

LRT.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius, politologas Tomas Janeliūnas tvirtino manantis, kad S. Skvernelis neabejotinai prisidėjo prie B. Markausko sprendimo trauktis.

„S.Skvernelis priėmė labai racionalų, logišką žingsnį, matyt, įvertindamas tai, kad toliau gindamas ministrą arba nespręsdamas toliau situacijos, greičiausiai tik gilintų politinį konfliktą ir tai būtų ne vieno ministro klausimas, bet santykių tarp vyriausybės ir prezidentūros klausimas.

Šitas sprendimas, reikia suvokti, yra premjero sprendimas, nes pats ministras nebūtų traukęsis, jis tą kartojo visai neseniai. Premjero sprendimas yra pakankamai brandus žingsnis, įvertinus tai, kad tai nėra lengvas žingsnis. Premjeras pradžioje buvo užėmęs tokią labai dviprasmišką poziciją, tai šiuo požiūriu, matyt, galimas konfliktas yra išspręstas, suvaldytas“, – aiškino T.Janeliūnas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Tomas Janeliūnas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Tomas Janeliūnas

Politologas, paklaustas, kodėl šis B.Markausko skandalas užsitęsė ir premjeras kelias savaites nepateikė aiškios nuomonės, svarstė, kad S.Skvernelis galėjo atsidurti tarp dviejų ugnių.

„Tai yra užkulisinės politinės ambicijos. Buvo greičiausiai daromas spaudimas ir iš „valstiečių-žaliųjų“ frakcijos pusės, aišku, iš R.Karbauskio pusės. Premjerui teko laviruoti tarp šitų skirtingų pozicijų, įskaitant ir prezidentūros poziciją. Tas laviravimas užtruko ir geriau būtų buvę, jei nebūtų reikėję laukti tiek laiko, ir ta krizė būtų suvaldyta dar greičiau“, – komentavo T.Janeliūnas.

VU TSPMI profesorius neatmetė galimybės, kad dėl B.Markausko pasitraukimo gali kilti S.Skvernelio ir R.Karbauskio konfliktas, tačiau, pašnekovo teigimu, barnius bus stengiamasi užgniaužti.

„Jie (S.Skvernelis ir R.Karbauskis – LRT.lt) yra vienas nuo kito labai priklausomi ir jiems tikrai nėra jokio motyvo stoti į potencialų konfliktą, padaryti jį viešu. Jeigu ir vyks kažkokie nesutarimai, manau, tie nesutarimai bus bandomi spręsti už uždarų durų. Tokie konfliktai gali būti išspręsti tarpusavyje, o vienam be kito kol kas neįmanoma išbūti, nes tiek premjerui reikia didžiausios frakcijos paramos Seime, tiek ir „valstiečiams-žaliesiems“ reikia žmogaus, kuris vadovautų vyriausybei“, – komentavo T.Janeliūnas.

Įžvelgia gudrią dviejų krypčių komunikaciją

ISM Vadybos ir ekonomikos docentas, politologas Vincentas Vobolevičius, pasidalinęs savo įžvalgomis su LRT.lt, akcentavo manantis, kad „valstiečiai“, gindami B.Markauską, greičiausiai galvojo apie kovą su konservatoriais, tačiau neįvertino D.Grybauskaitės įsitraukimo į šią istoriją.

„Prezidentė šiuo atveju skiriasi nuo G.Landsbergio, nes ją palaiko platesnis rinkėjų ratas, rinkėjų, kurie nebūtinai yra Tėvynės sąjungos rinkėjai, kitaip tariant, prezidentės nuomonė gali daryti poveikį ir tiems žmonėms, kurie galimai yra neapsisprendę, už ką balsuoti ir galbūt dar atiduotų balsą „valstiečiams“. Dėl to tas (D.Grybauskaitės – LRT.lt) įsitraukimas be užuolankų signalizuoja apie prezidentės ryžtą įsitraukti į diskusiją ir pakeičia visą komunikavimą.

Jei anksčiau „valstiečių“ komunikacija buvo, kad „turime šaunų ministrą, kuris padarė nedidelį dalyką, galbūt teisiškai čia yra viskas gerai ir ministrą puola konservatoriai“, tai dabar yra kitoks naratyvas. Prezidentė, kuri nėra visų rinkėjų akyse konservatorių (atstovė – LRT.lt), įsitraukė į žaidimą, taigi, kitoje pusėje jau yra žalinga vystyti tą konfrontaciją jau ne prieš konservatorius, o prieš gerokai populiaresnę prezidentę“, – dėstė V.Vobolevičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vincentas Vobolevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vincentas Vobolevičius

Politologas teigė nedrįstantis spėti, ar prie B.Markausko pasitraukimo prisidėjo S.Skvernelis, tačiau, jo manymu, ministro sprendimui įtakos turėjo „valstiečių“ lyderiai, įvertinę, kad jie, gindami B.Markauską, susidūrė su D.Grybauskaitės pasipriešinimu.

Pasak V.Vobolevičiaus, po B.Markausko sprendimo trauktis S.Skvernelio ir R.Karbauskio santykiai pablogėti neturėtų. Anot politologo, viskas gali pakrypti priešinga kryptimi, negu gali atrodyti. Pašnekovo teigimu, B.Markausko istorija taps ne „valstiečių“ lyderių tarpusavio konflikto pagrindu, o tam tikra viešųjų ryšių priemone, siekiant didinti lojalių rinkėjų armiją ir užgesinti konfliktą su prezidentūra.

„Tarkime, jei R.Karbauskis sako, kad „deja, ministras pasitraukė, suklydo truputį, neproporcingai buvo puolamas“, tai tas kalbėjimas vis dar yra aktualaus nemažai daliai rinkėjų, kurie arba palaiko „valstiečius“, arba bent jau netiki oficialiais naratyvais, kurie skamba žiniasklaidoje. Tačiau kai metu ministras nuimtas, istorija baigta, prezidentės aštrios kritikos, kuri yra daug pavojingesnė negu konservatorių kritika, nebelieka.

Premjero ir partijos lyderio buvimas atskirame asmenyje yra naudingas. Premjeras priima sprendimą, kuris užgesina arba eliminuoja bent trumpuoju laikotarpiu prezidentės gebėjimą pulti, o partijos lyderis ir toliau tęsia komunikaciją, kad „taip atsitiko, premjeras neatlaikė žiauraus spaudimo, o tai buvo visai geras ministras“. Tai – labai protingas, apgalvotas komunikavimas, skirtas, viena vertus, lojaliai partijos daliai, o, kita vertus, prezidentei, norint nugesinti būsimas atakas“, – aiškino V.Vobolevičius.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkijos liros bėdos: kodėl kelionės į Turkiją atpigs tik kai kuriems lietuviams

Aktualu

Ekspertas: kad išliktų įtakinga, Europos Sąjunga turi atsikratyti trijų trūkumų

Aktualu

Didžiojoje Britanijoje klesti „nusikalstamas turizmas“: nauji duomenys šokiruoja

Aktualu

Panevėžyje per avariją apgadinti keturi automobiliai, sužeisti du žmonės

Verslas

Gruzino katorga Lietuvoje: dirbo už „ačiū“, miegojo vilkike, prašė vandens ir duonos

24sek

Veteranų susirinkimas Prienuose: M.Lukauskis vėl suvienys jėgas su V.Šeškumi

Aktualu

V.Adamkus: Rusijos prezidento šokis su Austrijos užsienio reikalų ministre – Europos eižėjimo pradžia

Sportas

Dviratininkės V.Šumskytė ir A.Savičiūtė – Europos jaunių vicečempionės!

Aktualu

Trys lietuviai Šiaurės Airijoje nubausti už neteisėto įdarbinimo veiklą

Aktualu

Buvęs Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu dėl mokesčių vengimo

Aktualu

Buvęs D.Trumpo patarėjas Michaelis Cohenas pripažintas kaltu dėl rinkimų kampanijos pažeidimų

Aktualu

Saulius Žukas: Kaip mokome skaityti. Darželis

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Vardai

Sudaužytų širdžių virpintojas „Rhye“ stebuklingu balsu užbūrė Vilniaus publiką

Aktualu

Čečėnija: išpuolius jau rengia užverbuoti 11-mečiai vaikai

24sek

NBA naujokų verdiktas – niekas netiki, kad Luka Dončičius dominuos už Atlanto

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Aktualu

Panevėžio rajone girtą „Mitsubishi“ vairuotoją išdavė keisti manevrai

24sek

Broliai Lavrinovičiai atsisveikino su Panevėžiu: „Įsimylėjome šį miestą“

Naujienos

Aktualu

Bronius Markauskas iš pareigų traukiasi pats

Verslas

„Žalgirio“ mačai pildo Kauno barų sąskaitas: dvigubai išaugusi klientūra ir prailgintos darbo valandos

Aktualu

Kuveitas išsiunčia Filipinų pasiuntinį, kilus įtampai dėl namų darbininkų padėties šalyje

Sportas

Estai nestabdo: įveikė Rumuniją ir tapo čempionato lyderiais

Aktualu

Turkija skelbia susidurianti su „nauja pabėgėlių banga“: atvyko 30 tūkst. afganistaniečių

Verslas

„Telia Lietuva“ išmokės 40,8 mln. eurų dividendų

Kultūra

Vienoje vagys pavogė pustuzinį lapų nuo meno paviljoną puošiančio „auksinio rutulio“

Verslas

Šeima Vilniuje gyvena pigiausiai, Rygoje – brangiausiai, o Taline uždirba daugiausia

Aktualu

Sergejui Rachinšteinui dar kartą nepavyko ištrūkti į laisvę

Vardai

Dėl vaidmens Charlize Theron paaukojo tobulą figūrą: priaugo 22 kg

Aktualu

Peru autobuse vyrui padegus moterį sužeisti 10 žmonių

Brandonas Daviesas: nauja sutartis pridėjo pasitikėjimo

Laisvalaikis

Graikų policija konfiskavo 10 žirgų ir 130 kg neteisėtai surinktų vaistažolių

Aktualu

VTEK aiškinsis situaciją dėl Kauno mero patarėjų, savivaldybės įmonių valdybų narių

Kultūra

M.Skarupskas vietoj Žaliojo tilto skulptūrų siūlo pastatyti laikinas instaliacijas

Gyvenimas

Su pavasariu atbudo ir erkės: kaip jas šalinti, jei įsisiurbė?

Mokslas.IT

„Mokslo sriuba“: dirbtinis intelektas, mėsa be skausmo ir kvapų pasaulis

Grupė „The Roop“: apie gyvenimą po „Eurovizijos“, naują albumą ir laukiančius koncertus

Vardai

Šimtmečius skaičiuojančios karališkų gimdymų tradicijos: kas dar aktualu, o kas jau tapo atgyvena?

Karališkoji šeima karo herojams pagerbti skirtose pamaldose

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min