Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baigtas ligoninės tyrimas dėl mokymų su pacientais: vieno skyriaus vadovas pasitraukė pats, kito nebaus

VMPSC teritorija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / VMPSC teritorija
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras baigė tyrimą dėl „Asmenybės augimo grupių“ mokymų, kuriuose dalyvavo ir centro pacientai. Dar nesibaigus tyrimui Ligoninės Pirmojo skyriaus vadovas Laurynas Bukelskis atsistatydino iš užimamų pareigų, o Psichosocialinio skyriaus vadovas Janas Hilbigas ir po tyrimo nesulaukė jokių nuobaudų.

„L.Bukelskis, nelaukdamas tyrimo pabaigos, iškart, kai tik situacija išaiškėjo, pats atsistatydino iš skyriaus vedėjo pareigų. Garbingai pasielgė ir nelaukė jokių nuobaudų. O dėl J.Hilbigo, tai mes neskyrėme jam drausminės nuobaudos, kadangi jo skyriuje tik ambulatoriniai pacientai, jie patvirtino, kad jiems viskas buvo išaiškinta, jie dalyvavo pokalbyje kartu su personalu, todėl mes nematėme reikalo atskiros nuobaudos skirti“, – 15min sakė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius.

L.Bukelskis, nelaukdamas tyrimo, iškart, kai tik situacija išaiškėjo, pats atsistatydino iš skyriaus vedėjo pareigų, – sako M.Marcinkevičius.

Priėmus išvadas visi ligoninės darbuotojai buvo perspėti, kad jokie renginiai, mokymai, paskaitos ne sveikatos priežiūros specialistams centre negali vykti jokia forma juose dalyvaujant besigydantiems pacientams, o pacientų sutikimai visuomet turi būti gaunami raštu, o ne žodžiu.

Taip pat komisija nurodė ligoninės administracijai aiškiai reglamentuoti, kad ligoninėje negali vykti jokie komerciniai renginiai. Visi kiti renginiai turi būti suderinti su administracija.

Taip pat nurodoma, kad Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras turi pasirašyti naują sutartį su Vilniaus universitetu ir aiškiau reglamentuoti šalių pareigas ir atsakomybes bei patalpų naudojimą.

Pasak M.Marcinkevičiaus, naujos sutarties pasirašymas – ilgas procesas, bet jis bus pradėtas artimiausiu metu.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Martynas Marcinkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Martynas Marcinkevičius

Mokymai negalėjo vykti

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre sudaryta komisija nustatė, kad mokami „Asmenybės augimo grupių“ mokymai, kuriuose dalyvavo ligoninės pacientai, Lietuvos banko darbuotojams ligoninėje negalėjo vykti.

Nustatyta, kad mokymus savarankiškai organizavo Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos vadovas Alvydas Navickas.

Apie tai, kad ketina rengti mokymus jis ligoninės vadovybės neinformavo, nors privalėjo tai padaryti ne vėliau nei prieš penkias dienas iki renginio.

„A.Navickas Centro 8-o korpuso auditorijoje skaitė Lietuvos banko darbuotojams paskaitą, vėliau šie darbuotojai lankėsi Centro Psichosocialinės reabilitacijos ir 1-ame skyriuose, kuriuose bendravo su iš anksto atrinktais pacientais“, – rašoma išvadose.

Komisija nustatė, kad tokių pacientų išvis buvo devyni. Du iš Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus ir septyni iš Pirmojo skyriaus.

„Apie mokymus žinojo ir pacientus atrinko Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėjas J.Hilbigas ir 1-ojo skyriaus vedėjas L.Bukelskis. Komisijos duomenimis, daugiau niekas iš Centro darbuotojų neturėjo informacijos ir nedalyvavo šiuose mokymuose“, – rašoma išvadose.

A.Navickas manė turįs tokią teisę

A.Navickas komisijai paaiškino, kad mokymus, kaip edukacinį renginį, organizavo pats savarankiškai kaip VU Psichiatrijos klinikos vadovas.

Komisijai buvo pateikta jo ir Jelenos Tveretinos pasirašyta sutartis dėl įvykusių mokymų. Joje nenumatytas užmokestis nei Psichiatrijos klinikai, nei A.Navickui asmeniškai.

A.Navickas, paklaustas, kodėl nepaprašė raštiško pacientų sutikimo dalyvauti mokymuose, paaiškino, kad, jo nuomone, tokių sutikimų nereikėjo, nes mokymai buvo tik edukacinio pobūdžio, o pacientų diagnozės, gydymas ar kita asmeninė informacija atskleidžiama nebuvo.

Renginys buvo skirtas ne pacientų interesams tenkinti, o Lietuvos banko darbuotojų edukacijai, todėl yra traktuotinas ne kaip švietėjiška veikla, o kaip mokymai.

Ligoninė prašė ir A.Navicko pasiaiškinimo raštu, tačiau vietoj A.Navicko raštu atsakė VU Medicinos fakultetas.

Rašte nurodoma, kad mokymai yra švietėjiška veikla, kuri organizuota vadovaujantis įstatymų nuostata, nurodančia, kad pacientai turi teisę bendrauti su kitais asmenimis.

Tačiau komisija daro išvadą, kad šis renginys buvo skirtas ne pacientų interesams tenkinti, o Lietuvos banko darbuotojų edukacijai, todėl yra traktuotinas ne kaip švietėjiška veikla, o kaip mokymai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdis

Abu skyrių vadovai dirba ir Psichiatrijos klinikoje

Abu Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro skyrių, kurių pacientai buvo įtraukti į mokymus, vadovai, komisijos žiniomis, buvo informuoti, kad su pacientais susitikti nori ne studentai, o Lietuvos banko darbuotojai.

Jų atrinkti pacientus ir paprašyti jų žodinio sutikimo dalyvauti susitikime su Lietuvos banko darbuotojais paprašė A.Navickas.

Vien paciento susitikimas ir pokalbis ne su sveikatos priežiūros specialistais jų gydymosi metu ir nesiekiant naudos pacientui, pažeidžia Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą.

Skyrių vadovai pripažino nepagalvoję, kad tam reikėtų raštiško pacientų sutikimo. Taip pat nesiėmė apie mokymus informuoti ligoninės vadovybės.

„J.Hilbigas paaiškino, kad jis yra Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos darbuotojas, todėl gavęs vadovo A.Navicko prašymą nepagalvojo, kad apie mokymus, kurie vykdomi ne sveikatos priežiūros specialistams, reikia informuoti administraciją“, – teigiama išvadose.

L.Bukelskis, kaip ir J.Hilbigas, yra VU Psichiatrijos klinikos darbuotojas.

Komisija daro išvadą, kad skyrių vadovai leisdami pacientams susitikti su Lietuvos banko vadovais galėjo nežinoti, kad už apsilankymą yra mokami pinigai, ir traktuoti renginį taip, kaip jį pristatė A.Navickas.

Pacientai nesiskundžia, bet jų teisės pažeistos

Abu skyrių vadovai nurodė, kad pacientai davė žodinius sutikimus dalyvauti susitikime ir kad jokia medicininė informacija apie juos mokymų dalyviams nebuvo atskleista.

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro komisija susitiko su šešiais iš devynių pacientų, dalyvavusių mokymuose. Su kitais dviem susisiekta telefonu, su vienu pacientu kol kas susisiekti nepavyko. Nė vienas pacientas priekaištų mokymų rengėjams kol kas neturi.

Nors A.Navickas, J.Hilbigas ir L.Bukelskis nurodo, kad pacientų medicininiai duomenys mokymų dalyviams nebuvo atskleisti, komisija daro išvadą, kad vien paciento susitikimas ir pokalbis ne su sveikatos priežiūros specialistais jų gydymosi metu ir nesiekiant naudos pacientui, pažeidžia Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą.

Atsiradus naujos informacijos iš Vilniaus universiteto, medicinos audito ar kitų institucijų ligoninės tyrimas gali būti atnaujintas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min