Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 10d. 08:08 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 10d. 09:50

Baimindamasis žemės aferos Alytaus meras užtraukė rankinį stabdį: kreipėsi į prokuratūrą

Nerijus Cesiulis
Lukrecijaus Tubio nuotr. / Nerijus Cesiulis

Pirmadienį Alytaus meras Nerijus Cesiulis kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo. Administracijos direktorius Ronaldas Juonys, manoma, siekia, kad remiantis nuosavybės teisės atkūrimu gyventojams būtų išdalyti vertingi komercinės paskirties žemės sklypai. Taip miestui esą būtų padaryta iki 2 mln. eurų žala. Skirtingi šaltiniai patvirtina, kad žemės plotu susidomėjimą yra pareiškęs prekybos centras „LIDL“.

Sujudimas dėl sklypų, anot buvusio administracijos direktoriaus Vytauto Jastremsko, prasidėjo prieš maždaug metus. Jo teigimu, buvo juntamas spaudimas, kad netoli Santaikos gatvės esantys komerciškai patrauklūs sklypai būtų perduodami Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT), o ši juos grąžintų eilėje laukiantiems asmenims pagal nuosavybės teisės atkūrimą.

Pasak V.Jastremsko, anksčiau buvo nuspręsta, kad NŽT grąžinimui parengs 100 gyvenamosios paskirties sklypų. Tuo pat metu buvo projektuojami ir komercinės paskirties sklypai, bet skirti aukcionui. Anot „Alytaus piliečio“, juos pardavus miestui būtų galima tikėtis nuo 1,2 iki 2 mln. eurų pajamų.

Visgi situacija pasisuko kiek kitu kampu. Administracijos direktoriaus Ronaldo Juonio iniciatyva buvo nuspręsta NŽT perduoti ir finansiškai patrauklius apie 4 ha ploto komercinius sklypus.

Anot buvusio administracijos direktoriaus V.Jastremsko, tokį veiksmą buvo mėginama padaryti dar praėjusioje kadencijoje. Spaudimą esą darė ir buvę Seimo nariai, ir tarybos nariai, tačiau bandymai buvo užkardyti.

Nedaug trūko, kad pavyktų šįkart.

Alytaus miesto savivaldybės nuotr./Alytaus miesto savivaldybė
Alytaus miesto savivaldybės nuotr./Alytaus miesto savivaldybė

Apie tokį raštą sužinojęs Alytaus miesto meras socialdemokratas N.Cesiulis pareikalavo jį atšaukti, tačiau administracijos direktorius nepakluso. Todėl buvo kreiptasi į Kauno apygardos prokuratūrą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo ir netrukus bus sprendžiama dėl tolesnio R.Juonio likimo.

Gins miesto interesus

Pasak socialdemokrato, jam pasirodė keista, kodėl gyventojams atsiimti siūlomi sklypai yra gerokai didesni, nei planuota, kai kurie net nesuformuoti ar neturi adresų. Be to ne gyvenamosios, bet komercinės paskirties.

„Jeigu žmogus laukia 10 a gyvenamosios paskirties sklypo, o mes jam siūlome 60 a komercinės paskirties geriausioje miesto vietoje, tai man sukėlė abejonių, ar mes einame teisingu keliu. Ir tokių sklypų yra ne vienas, kur kas daugiau – plotas yra didesnis nei 4 ha (…) Kodėl likus keliems mėnesiams iki reformos pabaigos taip yra?“ – klausia meras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Erlandas Galaguzas (kairėje), Nerijus Cesiulis (dešinėje)
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Erlandas Galaguzas (kairėje), Nerijus Cesiulis (dešinėje)

Jo teigimu, tokių pasiūloje esančių sklypų – 29. NŽT rugsėjo 1 d. duomenimis, žemės nėra susigrąžinę dar 30 miestiečių.

Kalbėdamas apie santykius su administracijos direktoriumi, meras teigia, kad dirbti kartu galimybės nebemato.

„Jis nesugebėjo sukontroliuoti veiksmų ir tie sklypai yra pateikti grąžinimo procedūrai. (…) Nesvarbu, koks valstybės tarnautojas, kokias pareigas užima ir kiek laiko dirba čia, visi turi atstovauti miesto interesams, o ne savo. Esu principingas – kreipiausi į prokuratūrą ginti miesto interesus“, – teigė N.Cesiulis ir pridėjo, kad kreipėsi ir į NŽT sustabdyti grąžinimą.

R.Juonys situaciją 15min komentuoti atsisakė, tačiau bendravo su Alytusplius.lt žurnalistais.

„Šiandien esu kaltinamas neva parceliuoju miesto turtą. Iš tiesų aš tik suteikiau visą pilną informaciją apie suformuotus sklypus, kas buvo slepiama ankstesnės kadencijos metu. Savivaldybės funkcija yra apie suformuotus sklypus pranešti Nacionalinei žemės tarnybai, o praėjusios kadencijos metu tai nebuvo daroma. Regis, tik V.Jastremsko laikais taip buvo daroma – iki tol tokių dalykų nebuvo. Aš pranešiau, kad nebūčiau apkaltintas jo blogų darbų tęsimu“, – portalui alytusplius.lt sakė R.Juonys.

Sklypu domisi „LIDL“

Skirtingi 15min kalbinti šaltiniai teigia, kad žemės plotu yra susidomėjęs prekybos centras „LIDL“. Tą patvirtino ir Alytaus meras, tikindamas, kad buvo sulaukęs atstovų pasikalbėti apie tinklo plėtrą mieste. Tiesa, kaip figuruoja „LIDL“ šioje situacijoje meras teigė žinantis mažai.

Justino Jankaus nuotr./Parduotuvės „Lidl“ atidarymas Alytuje
Justino Jankaus nuotr./Parduotuvės „Lidl“ atidarymas Alytuje

„Sudėtinga kalbėti. Kažkada jie į mane kreipėsi, paklausė dėl galimybės būtent panašioje zonoje statytis, turi sklypą privačios nuosavybės. Pasakiau aiškiai, kad mieste prekybos centrų yra pakankamai pagal mūsų miestą. Kodėl ir kaip figūruoja tuose sklypuose, nežinau. Sklypus grąžins NŽT, o kaip gyventojai su jais elgsis, negaliu atsakyti. Tik kalbų lygyje“, – tikino meras.

Tuo metu „LIDL“ nuo platesnių komentarų susilaikė.

„Laikomės nuostatos nekomentuoti savo plėtros strategijos, tačiau domimės plėtra įvairiuose Lietuvos miestuose, taip pat ir Alytuje. Šiuo metu valdome 45 parduotuves 20-tyje šalies miestų ir nuosekliai tęsiame savo tinklo plėtrą“, – sako komunikacijos vadovas Valdas Lopeta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min