TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„Bajorų kalvų“ gyventojai su statybų bendrove dėl kiaurų langų kaunasi jau ketverius metus

Vilniaus Fizikų g. 16 namas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vilniaus Fizikų g. 16 namas
Šaltinis: 15min
0
A A

Dvi vilniečių šeimos, gyvenančios sostinės Fizikų g. 16 name, švenčia pergalę prieš daugiabučio statytojus – bendrovės „Hanner“ dukterinę įmonę „Bajorų kalvos“ – dėl jų butuose įstatytų kiaurų langų. Ne vienerius metus bandę susitarti ir gražiuoju, ir piktuoju, teisme gyventojai vis dėlto įrodė, kad ši bendrovė kalta dėl jų patiriamų nepatogumų savo būste. Bet bendrovė apskundė sprendimą aukštesniam teismui.

Vilniaus miesto apylinkės teismas iš dalies patenkino Vilniaus Fizikų g. 16 namo kelių butų ieškinius. UAB „Bajorų kalvos“ dviejų butų gyventojams turės sumokėti beveik 33 tūkst. Lt būsimų daikto trūkumų šalinimo išlaidų bei apie 9 tūkst. Lt bylinėjimosi išlaidų, nurodoma teismo sprendime.

Procesas užtruko 4 metus

Toks sprendimas priimtas po kelerių metų bylinėjimosi. Kaip pasakojo vienas iš šio namo gyventojų Rokas (pavardė redakcijai žinoma – aut.past.), iš pradžių kelių butų gyventojai su bendrove „Bajorų kalvos“ bandė tartis gražiuoju. „Viskas užtruko apie 4 metus nuo pirmo kreipimosi į bendrovę, kadangi subrangovai bankrutavo. Bankroto administratorius mums atsiuntė raštą, kad patys turime kreiptis į „Congestum Group“, kuri gamino langus, ir ieškoti teisybės. Kreipėmės ir į vartotojų teisių gynėjus, mums atsakė, kad tik teisminiu keliu galime ieškoti teisybės. Tada ir prasidėjo procesas“, – pasakojo Rokas.

Toks ilgas laikas atsijojo ir norinčiuosius bylinėtis su statytojais – iš penkių ketinusių teistis liko vos trys butų savininkai. Pagrindinis gyventojų priekaištas susijęs su langais, kadangi jie sudėti nekokybiški, todėl butuose šalta, švilpia vėjai.

Rokas pasakojo, kad perkant butą šioje nuo miesto centro nutolusioje Vilniaus dalyje sprendimą nulėmė daug dalykų, taip pat ir patraukli vieta. „Kai pirkdami butą lankėmės bendrovės būstinėje, girdėjau, kaip buvo svarstoma, ar palikti šūkį „Garantija ir kokybė“. Vis dėlto vieną žodį jie išėmė, bet dabar atrodo, kad neliko nei vieno, nei kito. Tokie patys langai sudėti visame kvartale, langų profiliai yra be žymėjimų, stiklas neturi jokio įspaudo. Tai tarsi automobilis be techninio paso“, – piktinosi Fizikų g. 16 gyventojas.

Šaltos palangės ir grindys

Vyras prisiminė, kad apsigyvenę bute jie netrukus pajuto, jog yra šalta, ypač vėsios grindys, vėjas pučia palei palanges, nors jos turėtų būti izoliuotos pagal nustatytus parametrus. Gyventojas pripažįsta, kad mokesčiai už šildymą jų name nėra dideli, tačiau yra įsitikinęs, jog jų namas privalo būti tokio energetinio efektyvumo, kai net klausimų neturėtų kilti dėl šilumos. O dabar keleri metrai nuo lango grindys yra ledinės.

Tokie patys langai sudėti visame kvartale, langų profiliai yra be žymėjimų, stiklas neturi jokio įspaudo. Tai tarsi automobilis be techninio paso, – piktinosi Rokas.

Gyventojų teigimu, geruoju susitarti dėl langų pakeitimo ir kompensacijos nepavyko, esą „Bajorų kalvos“ procesą vilkino, teisinosi, kad ne jie sudėjo tokius langus, tikrieji kaltininkai bankrutavo. „Bet pinigus už butus mes mokėjome „Bajorų kalvoms“, todėl su jais ir bylinėjamės“, – teigė Rokas.

Rokas pasakojo apsilankęs pas ne vieną kaimyną ir įsitikinęs: situacija maždaug septyniuose Fizikų g. namuose su langais identiška, tik kiti gyventojai nelinkę skųstis, kai kas langus pasikeitė. Rokas ir kito buto gyventojai, iš dalies laimėję teismą, tai padaryti ketina gavę iš statytojų pinigus. „Mums reikia keisti 4 langų sekcijas po du arba keturis langus ir du balkonų langus. Tai didelis keitimas, be to, gyvename ne pirmame ar antrame aukšte, teks skaičiuoti, kaip tą langą išimti, įdėti naują“, – apie būsimus darbus kalbėjo Rokas.

Gyventojai privalėjo atlikti ne vieną ekspertizę, bandydami įrodyti savo tiesą, ir, anot Roko, visi ekspertai patvirtino, kad langai jų būstuose sudėti nekokybiški.

„Bajorų kalvos“ kaltina bankrutavusius langų gamintojus

Pirmos instancijos teisme gyventojų tiesą bent iš dalies turėjusi pripažinti bendrovė „Bajorų kalvos“ vis dėlto kalta nesijaučia. Anot bendrovės atstovės, advokatės Kristinos Račaitės, pagal dabar Lietuvoje galiojantį Statybos įstatymo 36 str., garantijas atliktiems statybos darbams suteikia rangovai, projektuotojai ir techninis prižiūrėtojas. 

Vilniaus Fizikų g. 16 namas
Vilniaus Fizikų g. 16 namas

„UAB „Bajorų kalvos“, kaip užsakovas, buvo sudariusi sutartį su rangovu UAB „Congestum Group“ dėl langų gamybos ir montavimo darbų „Bajorų kalvų“ projekte. Gavusi pretenziją iš gyventojų, UAB „Bajorų kalvos“ kreipėsi į langus gaminusią ir montavusią kompaniją dėl trūkumų pašalinimo. Tačiau rangovas UAB „Congestum Group“ atsisakė taisyti nurodytus trūkumus, nes jai yra iškelta bankroto byla ir ji pagal galiojančius įstatymus yra atleista nuo savo įsipareigojimų vykdymo“, – teigė advokatė.

Šiuo metu galiojantys įstatymai, pasak K.Račaitės, nesuteikia tvirtų garantijų nei būsto pirkėjams, nei užsakovams (investuotojams): „Statybos įstatyme esančios spragos leidžia rangovams išvengti atsakomybės, natūraliai ar dirbtinai pasirinkus bankroto procedūrą. Krizės metais bankrutavo daugiau kaip tūkstantis statybos įmonių, palikdamos ne vieną ir ne du objektus be jokių garantijų.“

Anot UAB „Bajorų kalvos“ atstovės, šią problemą galima būtų išspręsti įvedus privalomąjį statybos darbų profesinės rizikos draudimą, nors draudimo kompanijos apie tai kol kas nenori net kalbėti.

Bylinėjimasis tarp gyventojų ir bendrovės dar nepasibaigė – UAB „Bajorų kalvos“ sprendimą apskundė aukštesnės instancijos teismui.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min