Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 12d. 10:23

Balsavimas dėl R.Žemaitaičio: valdantieji sako, kad bus vieningi, opozicija nedalyvaus

Ramūnas Karbauskis ir Gabrielius Landsbergis
15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis ir Gabrielius Landsbergis

Opozicija balsavime dėl „tvarkiečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio atšaukimo iš Seimo vicepirmininkų nedalyvaus, sako konservatorių vedlys Gabrielius Landsbergis. Savo ruožtu valdantieji, „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, dėl parlamentaro patraukimo iš posto turi vieningą poziciją, nors Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) tikina balsuosianti laisvai.

Antradienį prieš Seimo posėdį žurnalistų kalbintas R.Karbauskis nedrįso prognozuoti, ar balsų R.Žemaitaičio patraukimui iš Seimo valdybos pakaks.

„Kaip gali paskaičiuoti slapto balsavimo balsus. Bus balsuota, bus aišku“, – sakė jis ir darė prielaidą, kad valdantieji balsuos vieningai.

„Turėtų“, – nurodė R.Karbauskis ir patikino, kad partneriai turi bendrą poziciją R.Žemaitaičio atžvilgiu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Kol kas negirdėjau jokių kalbų kitokių“, – sakė R.Karbauskis.

Jo teigimu, R.Žemaitaitis atstatydinimo nusipelno todėl, kad „veikia opozicijoje, o iš tikrųjų išrinktas pasiūlius pozicijai“: „Bet kokiu atveju – pasitikėjimo klausimas. Manau, kad Seimas apsispręs.“

„Tik atrodo, kiek suprantu dabar ir ta padėtis kelia eilinį kartą susirūpinimą dėl demokratijos, kad, atrodo, opozicija vėl uždraus savo frakcijų nariams dalyvauti balsavime. Liūdna“, – apgailestavo „valstietis“.

Paklaustas, ką į valdybą siūlys vietoje R.Žemaitaičio, jei šį atšaukti iš pareigų pavyks, politikas atkirto: „Ne mes siūlom, Seimo pirmininkas siūlo.“

Pagal Seimo statutą, Seimo pirmininko pavaduotojų kandidatūras teikia Seimo pirmininkas, šiuo atveju, Viktoras Pranckietis. R.Karbauskis anksčiau turėjo planų pats dirbti Seimo valdyboje, tačiau jų atsisakė, kai V.Pranckiečio nepavyko atšaukti iš posto.

LLRA-KŠS dalyvaus, bet balsuos kaip nori

LLRA-KŠS balsavime dėl R.Žemaitaičio atšaukimo iš Seimo valdybos balsuos laisvai, 15min patvirtino frakcijos narys Zbignevas Jedinskis.

„Reikės paklausti pirmiausia frakcijos pirmininkės, o šiaip tai mes balsuosim laisvai“, – sakė jis, pridurdamas, kad frakcija balsavime dalyvaus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis

G.Landsbergis: išsiaiškinti paliekam valdantiesiems

Tuo tarpu opozicija ketina balsavimą ignoruoti.

„Neieškojom bendro sutarimo, bet taip atsitiko, kad jis yra – mes nedalyvausim balsavime“, – žurnalistams nurodė G.Landsbergis, bet pabrėžė, kad sutarimas tarp opozicinių partijų derintas nebuvo.

„Beveik visa valdyba, išskyrus tuos žmones, kurie pagal Seimo statutą – kaip opozicijos lyderis – privalo būti paskirti į valdybą, paskirti su valdančiųjų pritarimu arba jų teikimu. Netgi pamenu, kad skiriant Ireną Degutienę, jau nekalbant apie R.Žemaitaitį ar V.Pranckietį, jie visi sulaukdavo balsų iš valdančiųjų. Mano požiūris toks: jeigu patys paskyrėt, patys ir atšaukit“, – argumentus dėl nedalyvavimo paaiškino jis.

G.Landsbergis atsisakė vertinti, ar R.Žemaitaitis tinkamai eina Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas – esą būta visokių situacijų su jo pirmininkavimu.

„Nėra jis opozicijos paskirtas ar labai ypatingai mėgiamas“, – pridūrė konservatorius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis ir Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis ir Gabrielius Landsbergis

Jo matymu, R.Žemaitaičio atšaukimo iš pareigų procedūra primena vendetą: „Neįtikai, tada rengiama didžiulė keršto akcija, kaip tą žmogų iš valdybos pašalinti. Paliekam valdantiesiems patiems išsiaiškinti.“

G.Landsbergis nesiėmė spėlioti, kaip baigsis balsavimas dėl R.Žemaitaičio patraukimo, tačiau akcentavo, kad situacija kiek kitokia nei atstatydinant V.Pranckietį.

„Gali būti, kad Remigijui ir sunkiau bus surinkti paramos negu atsitiko su Viktoru Pranckiečiu. Yra tokia tikimybė“, – komentavo jis.

Ar nuo koalicijos atribotas „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis R.Žemaitaitis gali ir toliau eiti Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas, Seimas spręs antradienį 12 valandą.

Teikimą atleisti R.Žemaitaitį iš pareigų praėjusį penktadienį registravo 44 valdančiųjų atstovai. Tiesa, tarp jų nėra Seimo LLRA-KŠS narių.

Prarado pasitikėjimą

Parlamentarų įsitikinimu, „tvarkietis“ prarado nemažos Seimo narių dalies pasitikėjimą, be to, Seime neliko šią partiją atstovaujančios frakcijos. Šiuo pagrindu valdantieji nutraukė koalicijos sutartį su partija „Tvarka ir teisingumas“ ir nutarė bendradarbiauti su naujai susikūrusia frakcija „Lietuvos gerovei“.

Atsistatydinti savo noru R.Žemaitaitis atsisakė – esą politinės situacijos nėra apsvarsčiusi jį į Seimo valdybą delegavusi partijos taryba.

Kad R.Žemaitaitis netekų Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų, už tai slapto balsavimo metu turi pasisakyti ne mažiau kaip 71 parlamentaras.

Spalį identiško balsavimo metu valdantieji iš posto bandė patraukti Seimo pirmininką V.Pranckietį, tačiau balsavimas žlugo.

Komentarai: 8

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min