Dabar populiaru
Premjera
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 23, 21:01

Vandens lygis Nemune krenta, o baltarusių reakcija kelia galvos skausmą

Baltarusijos žiniasklaidoje pasirodė įspėjimų, kad vandens lygis Nemune labai smarkiai nukrito. Padėtį pataisyti galėtų esą tik stiprūs, ilgalaikiai lietūs. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos hidrologas Juozas Šimkus sako, kad kol kas panikuoti nėra ko, tačiau jei karšti ir sausi orai išsilaikys dar kelias savaites, tuomet grėsmių gali kilti. Padėtį dar apsunkina nežinomybė dėl to, kaip elgsis baltarusiai – ryšys su jos pareigūnais beveik visiškai nutrūkęs.
Plaukimas iš Birštono į Prienus
Nemunas tarp Birštono ir Prienų / Karolinos Stažytės nuotr.

Baltarusiai: Nemuno lygis nukrito 46 cm

Baltarusijos valstybinė televizija STV įspėjo dėl drastiškai nukritusio vandens lygio Nemune. Pasak Gardino apskrities hidrometeorologijos tarnybos Hidrologų grupės vadovės Sviatlanos Biarozinos, jau nuo balandžio Baltarusijoje sąlygos upių transportui nėra palankios.

Ji sako, kad Nemune vandens lygis nukrito 46 centimetrais, o štai kovą jis buvo penkis kartus didesnis. Ją cituoja „Interfax“ agentūra.

Rugpjūtis Baltarusijoje esą įprastai sausas, tik su trumpalaikiais lietumis, o dėl šiltos žiemos ledai pradėjo anksti tirpti, pavasaris buvo sausas, kas ir lėmė, jog vandens lygis nukrito beveik perpus. Liūtys liepą situaciją pataisė, tiesa, tik trumpam. O kadangi orai stipriai atšilo, vanduo garuoja, todėl, kaip teigta STV reportaže, upes maitina tik gruntiniai vandenys.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Nemunas Birštone
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Nemunas Birštone

Kol kas panikos nėra

Lietuvos hidrologai kol kas gąsdinti nelinkę, tačiau esą jei karšti, sausi orai išsilaikys dar kelias savaites, nerimauti teks.

Kaip 15min sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimo skyriaus vedėjas Juozas Šimkus, Nemune vanduo kiek nusekęs, tačiau situacija nėra ypatingai gąsdinanti.

„Vandens lygiai ties Druskininkais, Nemajūnais yra žemesni nei įprasta rugpjūčio mėnesį – apie 30-40 centimetrų žemesni, nei būna vidutiniškai. Bet iki absoliučių minimumų dar pakankamai nemažai trūksta. Nors lietaus artimiausiomis dienomis neprognozuojama, bet kad nukris iki ekstremalių ribų, mes neprognozuojame dar.

Žinoma, labai priklauso ir nuo to, kadangi Baltarusijoje yra Gardino hidroelektrinė, kaip jie elgsis su vandeniu. Yra susitarimai, kiek vandens jie turi praleisti. Jeigu to laikysis, neprognozuojama, kad įvyktų kokia stichinė nelaimė“, – kalbėjo J.Šimkus.

Vandens lygiai ties Druskininkais, Nemajūnais yra žemesni nei įprasta rugpjūčio mėnesį – apie 30-40 cm. Bet iki absoliučių minimumų dar pakankamai nemažai trūksta.

Jo teigimu, Nemuno vandens lygis Lietuvoje priklauso ne tik nuo oro sąlygų, bet ir nuo Baltarusijos pusės. Tačiau esą šiuo metu sudėtinga prognozuoti, ko gali imtis baltarusiai, nes bendravimas iš esmės yra nutrūkęs, informacijos yra mažai.

Dar kelios savaitės karščio ir sausros išgąsdins

„Kol kas nieko ekstremalaus nėra. Šią savaitę kritulių nežadama, tai vandens lygis po truputį kris. Bet iki ekstremalių ribų dar yra, absoliutus minimumas yra dar 30 centimetrų žemiau nuo dabartinio lygio. Per dieną, tarkim, krenta po 1-2 cm krenta.

Šios savaitės karšti orai lemia, kad garavimas padidėjęs, prietakos nėra, tai tikėtina, kad po centimetrą kitą per dieną turėtų kristi. Ilgalaikių prognozių mes neturime, tai po savaitės bus matyti, kokia kita savaitė ateina. Jeigu dar pora savaičių tokių karštų ir be kritulių, tada gal ir bus galima kalbėti, kad artėja vandens lygis prie kritinio. Šiuo metu dar neprognozuotume, kad kitą savaitę kas būtų ekstremalaus“, – sakė J.Šimkus.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Nemunas ties Kaunu
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Nemunas ties Kaunu

Kitose Lietuvos upėse situacija panaši – įprasta kiekvienos vasaros pabaigai.

Lietinga liepa papildė paviršinius vandens telkinius, taip pat ir gruntinius vandenis, kurie dabar maitina paviršinius telkinius.

„Tie krituliai išėjo vandens telkiniams į naudą. Jeigu ir liepos mėnuo būtų sausesnis, dabar galėtume turėti ir kitokią situaciją. Kadangi liepa buvo pakankamai lietinga, tie vandens telkiniai kol kas pakankamai gerai laikosi. Po savaitės, jeigu ir toliau vyraus tokie karšti, be lietaus orai, vandens temperatūra išliks pakilusi, tada deguonies stoka vandenyje, ekosistemai būna ne taip paranku“, – teigė J.Šimkus.

Meteo.lt duomenimis, artimiausią savaitę orai išliks karšti, lietaus gali pasitaikyti tik vietomis ketvirtadienio vakarą ir penktadienio naktį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min