2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2021 12 02 /13:06

Baltarusijos režimas siunčia provokatorius į S.Cichanouskajos aplinką Lietuvoje

Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos režimas pastaruoju metu vis aktyviau bando verbuoti ir infiltruoti informatorius ir provokatorius į Lietuvoje esančių baltarusių opozicijos aktyvistų aplinką, rodo 15min surinkti duomenys. Bent vieną iš tokių asmenų šiemet Lietuva paskelbė nepageidaujamu asmeniu.
Ilja Begunas Tema
Ilya Begun

Vis daugiau baltarusių prašant humanitarinių vizų ar politinio prieglobsčio, Lietuvos žvalgyba perspėjo, kad Baltarusijos KGB gali mėginti verbuoti kai kuriuos pabėgėlius ar infiltruoti savo agentus tarp jų.

Valstybės saugumo departamento vertinimu, taip siekiama rinkti informaciją apie Lietuvoje dabar reziduojančią baltarusių opozicijos lyderę Sviatlaną Cichanouskają ir jos aplinką, visuomenines baltarusių organizacijas ir jų narius, kuri padėtų nustatyti galimą jų pažeidžiamumą, ir mėginti diskredituoti, daryti įtaką jų veiksmams, sprendimams ir pasisakymams.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sviatlana Cichanouskaja
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sviatlana Cichanouskaja

Lietuvos žvalgybos teigimu, provokaciniais veiksmais taip pat gali būti siekiama kurstyti Lietuvos visuomenės nepasitikėjimą šalyje prieglobstį radusiais baltarusių opozicijos atstovais ir priešiškumą jiems.

Valstybės saugumo departamentas 15min patvirtino, kad šiemet balandį Lietuva įtraukė į nepageidaujamų asmenų sąrašą Ilją Beguną, kuris buvo atvykęs į Lietuvą su humanitarine viza, gauta tarpininkaujant žmogaus teisių gynimo organizacijai.

„Bėgliu nuo režimo susidorojimo prisistatęs informacinių technologijų specialistas Vilniuje šliejosi prie S.Cichanouskajos aplinkos, paramą baltarusių pabėgėliams teikiančios organizacijos „Dapamoga“, fondo „Strana dlia žizni“ (SDŽ), kitų egzilyje veikiančių darinių. Suartėti su jais minėtas asmuo siekė, be kita ko, megzdamas romantinius ryšius ir bičiulystę su jų talkininkėmis ir aktyvistais“, – teigiama VSD komentare, kurį žvalgybos tarnyba persiuntė atsakydama į 15min klausimus.

Metų pradžioje I.Begunas, galimai atlikęs užduotį, labai paskubomis išvyko iš Lietuvos į Baltarusiją, palikęs net dalį asmens dokumentų. Netrukus po to kai kurios Vilniuje veikiančios baltarusių organizacijos pranešė apie pavogtus duomenis iš jų kompiuterių.

Vos atsiradęs Baltarusijoje I.Begunas dalyvavo režimą aptarnaujančio TV kanalo ONT laidoje, kurioje pasakojo nusivylęs išeivijon pasitraukusia opozicija, sakė supratęs, esą pastaroji veikia prieš valstybę, ir netrukus prisijungė prie vadinamojo „Demokratinių jėgų apskritojo stalo“ – tariamai opozicinės organizacijos, veikiančios su režimo pritarimu.

Paaiškėjus šioms aplinkybėms, vienas asmuo iš baltarusių opozicijos aplinkos geranoriškai atskleidė be blogų ketinimų suteikęs tam tikros informacijos I.Begunui, kurios dalis vėliau atsirado propagandiniuose režimo kanaluose, siekiant kompromituoti opoziciją, informavo Lietuvos žvalgyba.

Lietuvos žvalgybos teigimu, panaši veikimo schema nebuvo išimtinė, ją mėginta pritaikyti dar keliais atvejais.

Antras atvejis

15min žurnalistai yra surinkę duomenų apie dar vieną panašią situaciją šių metų vasarą.

Pasak 15min šaltinių, buvęs Baltarusijos teisėsaugos darbuotojas Andrejus Abramenka dar būdamas Baltarusijoje kreipėsi į juos su prašymu padėti nelegaliai patekti į Lietuvą ir čia pasiprašyti prieglobsčio.

Jis į Lietuvą pateko neteisėtai kirtęs sieną Varėnos rajone, vėliau pasirodė su sumušimo žymėmis, kol galiausiai dingo iš akiračio. Po kelių savaičių platformoje „YouTube“ pasirodė šio asmens pasakojimas apie migrantų gabenimą per sieną, skelbti esą slapta įrašyti pokalbiai su Lietuvos pareigūnais.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Andrei Abramenka Lietuvoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Andrei Abramenka Lietuvoje

Lietuvos žvalgybos pareigūnai 15min ketvirtadienį patvirtino, kad šis atvejis yra „to paties paveikslo dalis“.

VSD informavo, kad prevenciniais tikslais stebi ir vertina kai kuriuos asmenis, jau atvykusius į Lietuvą nelegaliai ar su humanitarinėmis vizomis, ir laukiančius sprendimo dėl prieglobsčio suteikimo.

„Žvalgyba perspėja Minsko režimo galimai verbuojamus baltarusių pabėgėlius nesivelti į nusikalstamą veiklą Lietuvoje, kurią nustačius tokiems asmenims būtų taikomos įstatymų numatytos baudžiamosios sankcijos.

Asmenys, patyrę Baltarusijos režimo slaptųjų tarnybų dėmesį ar pastangas megzti kontaktą su jais, raginami kreiptis į VSD pasitikėjimo linija telefonu 8 700 70 007 ir/arba elektroniniu paštu [email protected], užtikrinant besikreipiančiųjų konfidencialumą“, – teigiama VSD komentare.

VSD: režimo veiksmai vis aktyvesni

Žvalgybos vertinimu, šie veiksmai prasidėjo iškart po to, kai dalis opozicijos, nepripažinusios Aliaksandro Lukašenkos pergalės suklastotuose prezidento rinkimuose, vengdama režimo represijų, pasitraukė į Lietuvą. Jie suaktyvėjo Minskui inicijavus hibridines atakas prie ES sienų – Lietuvos ir Lenkijos kaimynystėje dirbtinai sutelkus dideles neteisėtų migrantų grupes.

„A.Lukašenka, spalio 17 d. sukvietęs KGB vadovybę ir aukštus karininkus, viešai paragino juos „padidinti užsienio žvalgybos efektyvumą“ – sustiprinti jos puolamąją galią, auginti agentūrinės žvalgybos potencialą ir „kitus metodus bei formas“. Susitikime jis kaltino „kolektyvinių Vakarų“ žvalgybas esą planuojant diversijas ir valstybinį perversmą Baltarusijoje. Taip pat minėjo Vilniuje iš Varšuvoje „spectarnyboms kontroliuojant“ įkurtus politinės emigracijos centrus, kurie esą kursto radikalus imtis „gąsdinimo akcijų“ prieš valstybės ir visuomenės veikėjus, žiniasklaidos ir jėgos struktūrų atstovus““, savo feisbuko paskyroje praneša VSD.

Baltarusijos prezidento rinkimuose dalyvavusi S.Cichanouskaja į Lietuvą atvyko pernai rugpjūtį, netrukus po balsavimo, kurio rezultatus režimas suklastojo diktatoriaus A.Lukašenkos naudai.

Ji rinkimuose pakeitė savo vyrą videotinklaraštininką, kurį režimas dar prieš rinkimus uždarė į kalėjimą.

S.Cichanouskaja, iš Vilniaus koordinuojanti opozicijos veiklą, siekia didesnio Vakarų spaudimo A.Lukašenkai, kad Baltarusijoje būtų surengti sąžiningi rinkimai.

Pirminė publikacija buvo papildyta nauja informacija apie Andrejaus Abramenkos vaidmenį, taip pat Valstybės saugumo departamento pranešimu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min