Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 liepos 24d. 15:52 , Atnaujinta: 2013 liepos 24d. 17:59

„Baltic Pride“ eitynėse laukiami visi, kam nesvetima tolerancija, tik ne Petras Gražulis, šis kviečia uždegti gedulo žvakutes

Baltic pride Vilnius 2010
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Baltic pride Vilnius 2010
Šeštadienį vyksiančiose eitynėse „Už lygybę“ laukiama maždaug 800 žmonių. Kartu su seksualinių mažumų atstovais ir jų teisių gynėjais žygiuos būrys diplomatų, europarlamentarų ir aukštų pareigūnų iš kitų šalių. Organizatoriai kviečia prisijungti visus norinčius. Priešingai nei 2010-aisiais, šį kartą nereikės jokios registracijos, tačiau teks praeiti policijos patikrą.

Kaip portalas 15min.lt jau skelbė, teismo nurodymu Vilniaus miesto savivaldybės Administracinė komisija išdavė leidimą festivaiio „Baltic Pride“ eitynėms Gedimino prospekte.

„Patekimas į eitynes bus laisvas, bet kiekvienas saugumo sumetimais bus kruopščiai patikrintas“, – portalui 15min.lt sakė vienas iš renginio organizatorių Lietuvos gėjų lygos (LGL) valdybos pirmininkas Vladimiras Simonko.

Vytauto Valentinavičiaus nuotr./Akcija prieš homofobiją
Vytauto Valentinavičiaus nuotr./Akcija prieš homofobiją

Trečiadienį jis su policijos atstovais aptarė įvairius organizacinius klausimus ir numatomas saugumo priemones. Anot pašnekovo, pareigūnai garantavo, kad saugumas bus užtikrintas. Žadama imtis visų įmanomų priemonių susidūrimams ir provokacijoms išvengti.

Eitynių dalyviai šeštadienio vidurdienį pradės rinktis V.Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės rūmų, o ne Odminių gatvėje netoli Katedros, kaip planuota anksčiau – tai esą parankiau saugumo sumetimais. Kolona išsirikiuos Totorių gatvės kryptimi.

Maždaug 13 val. žmonės pajudės Lukiškių aikštės link. Eitynėse žadama išskleisti 30 metrų ilgio vaivorykštės spalvų vėliavą. Gedimino prospektą „nuspalvins“ ir mažesnės vėliavėlės, balionai, plakatai, važiuos du autobusai.

Lukiškių aikštėje prieš Užsienio reikalų ministeriją, kur renginio dalyviai ketina būti iki 16 val., bus įrengta sceną, nuo kurios skambės kalbos ir muzika. Aikštėje norėta surengti „Emmy“ ir BMI apdovanojimus pelniusios punk-pop grupės „Betty” iš JAV koncertą, bet dėl logistinių nesklandumų nedidelį koncertą teko atšaukti. Kolektyvas penktadienio vakarą pasirodys tik klube „Soho“.

V.Simonko: „Miesto svečiai palieka pinigėlių. Kai kas netgi skrenda mero avialinijomis.“

Rusų žurnalistus atsisakė užregistruoti

Anot V.Simonko, eitynėse turėtų dalyvauti apie 800 žmonių – daugiau nei prieš trejus metus. Žygiuoti Gedimino prospektu yra pažadėjusios Europos Parlamento narės austrė Ulrike Lunacek ir olandė Sophie in't Veld, Švedijos Europos reikalų ministrė Birgitta Ohlson, kuri pirmosiose „Baltic Pride“ eitynėse dalyvavo būdama nėščia, Skandinavijos šalių ir Ispanijos ambasadoriai, homoseksualų teises ginančios organizacijos „ILGA–Europe“ ir ES Pagrindinių teisių agentūros atstovai.

Į šį renginį ir penktadienį vyksiančią tarptautinę konferenciją žmogaus teisių klausimais buvo pakviesti Seimo nariai („išskyrus Petrą Gražulį“, – pažymėjo LGL vadovas), tačiau kol kas dalyvauti yra pažadėjusi tik Socialdemokratų frakcijos narė Marija Aušrinė Pavilionienė. Be to, norą prisijungti yra išreiškęs opozicinis Liberalų sąjūdis.

Be to, turėtų atvykti apie 50 žmonių iš įvairių Europos Sąjungos šalių, atstovaujančių tarptautinei žmogaus teisių organizacijai „Amnesty International“, maždaug 20 Latvijos seksualinių mažumų organizacijos „Mozaika“ atstovų, kiek mažiau estų. „Bus ir mūsų draugų, – žadėjo V.Simonko ir kiek ironiškai pridėjo: – O miesto svečiai palieka pinigėlių. Kai kas netgi skrenda mero avialinijomis.“

Į renginį jau registruojasi užsienio žurnalistai. Neigiamai atsakyta vienam Rusijos kanalui, kuris esą skleidžia nedraugišką informaciją.

Organizatoriai į eitynes kviečia ir kitus vilniečius bei miesto svečius. „Raginame visus miesto piliečius, kuriems tolerancija nėra svetimkūnis, atnešti gerą nuotaiką“, – teigė pašnekovas.

Baltic pride Vilnius 2010
Baltic pride Vilnius 2010

Pirmosios eitynės policijai kainavo 200 tūkst. litų

Susirinkimų įstatymas įpareigoja policiją užtikrinti renginio dalyvių saugumą. 2010 m. gegužę vykusių eitynių metu tam buvo pasitelkta per pusę tūkstančio policijos pareigūnų.

Tuomet renginio vieta Upės gatvėje buvo aptverta apsauginėmis metalinėmis tvoromis, buvo tikrinami dalyvių daiktai, prieigose budėjo raitoji policija, kinologai su šunimis. Esant reikalui, padėti buvo pasiruošę ir vidaus tarnybos pulko pareigūnai.

Skaičiuojama, kad eitynių apsauga policijai atsiėjo apie 200 tūkst. litų.

Kelis šimtus dalyvių, ramiai praėjusių gatve, o galiausiai susėdusių ant žolės prie scenos paklausyti kalbų, tuomet pasitiko apie 1 tūkst. protestuotojų. Kilus neramumams, buvo sulaikyta 19 asmenų, buvo išvesdinti Seimo nariai Kazimieras Uoka ir P.Gražulis.

Pastarasis žada netylėti ir per šiemetes eitynes, kurias jis pavadino „dvasine ir kultūrine okupacija“. Jis pakvietė visus, nepritariančius „homoseksualių santykių propagavimui“, šeštadienį rinktis į Katedros aikštę protestui su gedulo atributika, o tuos, kurie negalės dalyvauti, iškelti juodu kaspinu perrištas trispalves ir uždegti gedulo žvakutes.

Tautinio jaunimo vadovas Julius Panka: mūsų elgesys priklausys nuo policijos veiksmų  

Neigiamos nuomonės apie homoseksualus neslepiantis Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos (LTJS) pirmininkas Julius Panka sakė su bendraminčiais šeštadienio eitynėms neplanuojantis nieko organizuoto, tačiau kaip privatus asmuo elgsis „pagal situaciją“.

Tai esą priklausys ir nuo policijos veiksmų – ar ji aptvers renginio teritoriją, ar Gedimino prospektu bus galima laisvai praeiti.

Paklaustas, ar nebandys patekti tarp eitynių dalyvių, J.Panka portalui 15min.lt teigė, kad „tai nėra šventė, kur norisi patekti“.

Priminus 2010-ųjų eitynes, kuomet skraidė akmenys ir buteliai, o dalyvius įžeidinėjo užgaulūs plakatai, LTJS vadovas sakė pats nieko panašaus nedarysiantis: „Nenorime prasilenkti su įstatymais. Yra taikių būdų ir kur kas efektyvesnių.“

Tačiau jis neatmetė smurto galimybės – viešajame transporte girdimi ir internete skaitomi komentarai esą rodo, kad kai kurie gali paleisti į darbą kumščius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

01:12
15:32
08:09

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min