Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltijos šalių karinės oro pajėgos treniravosi kartu su amerikiečiais, čekais ir suomiais

Baltijos šalių karinių oro pajėgų treniruotė
Pulkininko leitenanto Davido Schreierio nuotr. / Baltijos šalių karinių oro pajėgų treniruotė
Šaltinis: 15min
0
A A

Spalio 8–9 dienomis Baltijos šalyse vyko Baltijos regiono karinių oro pajėgų treniruotė, kurią jau tryliktą kartą surengė NATO Vyriausioji oro pajėgų vadavietė Ramšteine, Vokietijoje. Joje Baltijos šalių karinės oro pajėgos treniravosi kartu su NATO sąjungininkais ir partneriais – Čekijos, JAV ir Suomijos karinėmis oro pajėgomis. Tuo pačiu metu spalio 8-11 d. Lietuvos erdvėje vyksta ir tarptautinės pratybos „Baltijos akis“, skirtos naikintuvų valdymo karininkų kvalifikacijai palaikyti.

Per treniruotę didžiausias dėmesys buvo skirtas regioninių oro pajėgumų sąveikai, taip pat buvo derinamos procedūros ir kuriamos situacijos treniruotis nuolatinės dislokacijos vietos NATO karinių oro pajėgų valdymo ir kontrolės vienetams, treniruoti NATO oro policijos misijos kontingentą vykdyti operacijas Baltijos šalyse, kt.

Treniruotėje dalyvavo Lietuvos karinių oro pajėgų transporto lėktuvas C27J „Spartan“, NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys ir Aviacijos bazėje Šiauliuose dislokuoti Čekijos karinių oro pajėgų kontingento kariai su JAS-39 „Gripen“, taip pat Čekijos orlaiviai L-159 „Alca“ ir C-295 „Casa“, Latvijos karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi-17, Estijos karinių oro pajėgų orlaiviai L-39, An-2 ir Robinson R44, JAV karinių oro pajėgų orlaivis KC-135. Treniruotėje jau treči  kartą dalyvavo ir NATO partnerės Suomijos karinės oro pajėgos su naikintuvais F-18.

Baltijos regiono karinių oro pajėgų treniruotėmis norima pademonstruoti NATO matomumą regione, įsipareigojimus kolektyviniam saugumui, sąjungininkų ir partnerių solidarumą ir pasitikėjimą.

Orlaivių operacijas valdė ir kontroliavo Bendrasis valdymo ir pranešimų centras Karmėlavoje, Uedeme, Vokietijoje, dislokuotas NATO Jungtinis oro operacijų centras, taip pat Valdymo ir pranešimų postas Amaryje, Estijoje.

NATO oro pajėgų komponento štabas Ramšteine planuoja ir rengia treniruotes, siekiant tobulinti NATO oro erdvės stebėjimo ir kontrolės, oro policijos bei kitų oro pajėgumų sąveikumą, esančių Baltijos regione, valdymą ir kontrolę. 2008 metais pradėtos kaip NATO oro policijos misijos treniruotės dabar jos tapo plataus spektro karinių oro pajėgumų treniruotėmis, kurių metu oro operacijas mokomasi vykdyti skirtingais aspektais. Šios treniruotės yra koordinuojamos su atitinkamomis civilinėmis institucijomis ir žinybomis. Dalyvauti treniruotėje kviečiamos ir NATO Partnerystės taikos labui programoje dalyvaujančios šalys.

Nuo rugsėjo 1 d. keturis mėnesius NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse antrą kartą vykdo per 60 Čekijos karinių oro pajėgų karių, kurių didžioji dauguma atvyko iš 21-osios taktinės oro bazės Čáslave. Misijai Šiauliuose Čekijos kariai yra dislokavę keturis naikintuvus „Jas-39C „Gripen“, kuriuos savo šalyje eksploatuoja nuo 2005 metų.

Baltijos šalims tapus NATO narėmis 2004 m. kovą, Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės apsaugą perėmė NATO. Kadangi Baltijos šalys neturi tinkamų kovinių orlaivių savarankiškai oro erdvės apsaugai, NATO sąjungininkės rotuodamos tarpusavyje siunčia savo karius ir naikintuvus į Lietuvos karinių oro pajėgų bazę Šiauliuose dalyvauti oro policijos misijoje Baltijos šalyse.

NATO Šiaurės Atlanto Taryba šių metų vasario mėnesį nusprendė, jog NATO oro policija bus ilgalaikė misija, kuomet buvo sutarta, jog misija, kuriai mandatas buvo suteiktas iki 2014 m., bus pratęsta, jos peržiūrą numatant po 2018 metų.

Baltijos oro erdvėje jau yra patruliavę Belgijos, Danijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, JAV, Lenkijos, Norvegijos, Olandijos, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Turkijos, Vokietijos kariai. Baltijos šalių oro erdvę saugantys naikintuvai yra pasiruošę per greitą laiką pakilti ir imtis drausminamųjų ar kitų veiksmų Baltijos šalių oro erdvės pažeidėjų atžvilgiu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min