Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltijos šalys ir JAV žada stiprinti ryšius gynybos srityje

Joe Bidenas Latvijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Joe Bidenas Latvijoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Rygoje susitikę Jungtinių Valstijų ir Baltijos šalių vadovai antradienį sutarė stiprinti ryšius gynybos srityje. JAV viceprezidento ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos prezidentų deklaracijoje teigiama, kad gilesnis bendradarbiavimas yra būtinas reaguojant į neprognozuojamą saugumo aplinką.Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad JAV visuomet laikėsi duotų įsipareigojimų, todėl Baltijos šalys pasitiki šia valstybe, nepaisant to, kokia bus konkreti administracija.

„(...) Jungtinės Valstijos, Estija, Latvija ir Lietuva ketina sustiprinti ir pagilinti mūsų gynybos bendradarbiavimą užtikrinant regioninį saugumą“, – sakoma dokumente.

Jungtinių Valstijų viceprezidentui Joe Bidenui lankantis Latvijoje paskelbtoje deklaracijoje šalių santykiai įvardyti kaip strateginė partnerystė.

„JAV viceprezidento Bideno vizito Latvijoje proga, mes, Jungtinės Amerikos Valstijos, Estija, Latvija ir Lietuva patvirtiname savo strateginę partnerystę“, – teigiama deklaracijoje.

Ją patvirtino J.Bidenas, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos vadovas Raimundas Vėjuonis ir Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas.

„Atsižvelgdami į neprognozuojamą saugumo aplinką, mes įsipareigojame stiprinti savo bendradarbiavimą ir pastangas užtikrinant saugumą, stabilumą regione kaip NATO kolektyvinės gynybos dalį“, – tvirtinama deklaracijoje.

Dokumente pabrėžiamas JAV kaip sąjungininkės vaidmuo, jos pagalba saugumo ir gynybos srityse, užtikrinant atgrasymo priemones. Baltijos šalys savo ruožtu pakartojo pažadą užtikrinti būtiną gynybos finansavimą.

Deklaracijoje priminti per NATO viršūnių susitikimą Varšuvoje priimti nutarimai dislokuoti po vieną tarptautinį batalioną Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

„JAV, Estija, Latvija, Lietuva planuoja reguliariai susitikinėti, kad aptartų bendrus ir individualius gynybos ir saugumo prioritetus didžiausią dėmesį skirdamos sausumos, oro ir jūros gynybai, sienų saugumui, teisės stiprinimui, nacionaliniam atsparumui, taip pat – tarptautinėms grėsmėms, kad būtų galima pagerinti tarpinstitucinį, regioninį bendradarbiavimą“, – nurodoma deklaracijoje.

JAV viceprezidento ir Baltijos valstybių prezidentų susitikimas Rygoje vyksta per 27-ąsias Baltijos kelio metines, kai du milijonai lietuvių, latvių ir estų, smerkdami Europą padalijusį Ribentropo–Molotovo paktą, susiėmė už rankų ir išsakė paramą nepriklausomybei.

Demokratų partijos atstovo J.Bideno vizitas gali būti vertinamas kaip JAV administracijos signalas dėl NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimų tvirtumo.

Šis klausimas sulaukė daug dėmesio, kai respublikonų kandidatas prezidento rinkimuose Donaldas Trumpas prabilo apie išlygas dėl NATO atsako į potencialią Rusijos agresiją Baltijos šalyse.

J.Bidenas lankydamasis Rygoje paragino nesureikšminti D.Trumpo pastabų, sakydamas, kad JAV įsipareigojimus NATO remia tiek demokratai, tiek respublikonai.

D.Grybauskaitė: tikime JAV, o ne konkrečia administracija

Jungtinės Valstijos visuomet laikėsi duotų įsipareigojimų, todėl Baltijos šalys pasitiki šia valstybe, nepaisant to, kokia bus konkreti administracija, sako Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Galiu tik taip pasakyti – kad mes tikime Jungtinėmis Valstijomis, o ne konkrečia administracija. Ši valstybė niekada nepavedė savo partnerių. JAV yra viena pagrindinių mūsų partnerių, visada vykdė savo įsipareigojimus, kokia administracija bebūtų, todėl pasitikime savo NATO partnerėmis kaip ir JAV, taip ir visomis kitomis partnerėmis ir pasirengę strategiškai bendradarbiauti“, – antradienį Rygoje sakė D.Grybauskaitė.

Ji dalyvavo JAV viceprezidento Joe Bideno susitikime su Baltijos šalių vadovais. Jame viceprezidentas patikino Lietuvą, Latviją ir Estiją, kad Vašingtonas laikysis įsipareigojimų NATO, ir paragino nesureikšminti respublikonų kandidato į prezidentus Donaldo Trumpo pareiškimų.

Mes kalbame labai konkrečiai – ir apie sumas, ir apie infrastruktūros investicijas mūsų regione, – D.Grybauskaitė.

D.Trumpas, paklaustas, ar JAV gintų Baltijos šalis nuo Rusijos, yra sakęs, kad sprendimą priimtų įvertinęs, ar šalys vykdo savo įsipareigojimus.

D.Grybauskaitės teigimu, J.Bideno vizitas buvo skirtas aptarti, kaip bus įgyvendinami Varšuvoje vykusio NATO viršūnių susitikimo susitarimai.

„Visas vizitas į Baltijos regioną skirtas Varšuvos susitarimų įgyvendinimui, ką konkrečiai ir kaip galėtų JAV padaryti, tai yra lyg ir toks perėjimas, palikimas administracijos, kuri Lietuvai buvo tikrai palanki. Mums svarbu, kad būtų perėmimas, vadinamoji istorinė atmintis administracijų, kokia beateitų“, – kalbėjo Lietuvos vadovė.

Anot jos, kalbama apie saugumo garantijas, atgrasymą, Jungtinių Valstijų buvimą mūsų regione – tai susiję su amerikiečių dalyvavimu pratybose, bataliono dislokavimu, oro gynybos stiprinimu.

„Mes kalbame labai konkrečiai – ir apie sumas, ir apie infrastruktūros investicijas mūsų regione“, – sakė prezidentė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas Latvijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas Latvijoje

Paklausta apie dvišalį JAV ir Lietuvos bendradarbiavimą D.Grybauskaitė minėjo, kad jis bus plėtojamas kibernetinio saugumo, infrastruktūros vystymo srityse, taip pat ir dislokuojant tam tikrą ginkluotę. Pasak prezidents, JAV planuoja investuoti į regiono oro gynybą.

„Bet konkretybės tegu lieka specialistams, ne viešai diskusijai. Mums svarbiausia – saugumas“, – sakė prezidentė.

Ji pabrėžė, kad ir JAV, ir NATO Baltijos regione bus tiek, kiek reikės.

„Buvimo bus tiek, kiek reikės, tai spręs konkrečiai NATO ekspertai ir kiekviena šalis dalyvaus pagal savo pajėgumus, bet bendri planavimai vyks NATO lygiu, o ne konkrečiai su atskira šalimi“, – teigė D.Grybauskaitė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min