Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bankai nuolaidūs tik išrinktiesiems

Č.Kaušinis gali prarasti namą.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Č.Kaušinis gali prarasti namą.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vidutiniai Kauno verslininkai užsimojo grumtis su juos į kampą užspaudusiu finansų milžinu. Nevienareikšmė daugiau kaip milijono litų paskolos istorija rodo, jog pinigus dosniai siūlantys bankai gali staiga smogti iš užnugario.

„Nuosavas namas buvo mano gyvenimo svajonė. Spaudžiau centą prie cento, ėmiausi verslo, o viskas baigėsi tuo, kad ir mano namukas Mastaičiuose, ir butas Kaune gali tapti banko nuosavybe. O aš išeisiu šunims šėko pjauti, tik vaikščioti man sunku“,  – liūdnai kalbėjo bendrovės „Daliktos statyba“ akcininkas, judėjimo negalią turintis kaunietis Česlovas Kaušinis.

Jo gyvenimą apkartino nesėkminga partnerystė su statybų bendrove „Lokys“ (dabar „SVP namai“) ir nepamatuotas pasitikėjimas bankais.

Statybos nuolat strigo

Šiuo metu susiklostė savotiškas verslininkų tarpusavio kovos frontas. Restruktūrizuojamos „SVP namai“ ir bankrutuojančios „Daliktos statybos“ įmonių akcininkai vieni kitus kaltina sužlugdžius verslą, per teismus aiškinasi, kas ir kam skolingas. Painiava jau glumina ir teisėjus, o manomai vienpusiška SEB pozicija šio teisinio karo fronte dar labiau kaitina aistras.

Prieštaringa istorija užsimezgė 2007 metų liepą, kai „Daliktos statyba“ tapo gyvenamąjį kvartalą Noreikiškėse statančios bendrovės „Lokys“ generaliniu rangovu. 

„Daliktos statyba“ įsipareigojo pastatyti 48 butų daugiabučius iki 2008 m. gegužės.

Č.Kaušinio teigimu, darbai ėmė greitai strigti, nes „Lokys“ laiku neatsiskaitydavęs už darbus.

Tuomet buvo susitarta, jog „Daliktos statyba“ paims iš SEB banko 1 mln. 250 tūkst. Lt paskolą. Sutartis, tapusi konflikto ašimi, buvo pasirašyta 2008 sausį.

Prigriebė laiduotojus

Pagal sutartį, SEB yra perduota teisė 1 mln. 250 tūkst. Lt paskolos reikalauti tiesiai iš „Lokio“, o „Daliktos statybos“ akcininkai tapo laiduotojai už šią paskolą.

Jeigu SEB nebūtų galėjęs išreikalauti skolos iš „Lokio“ tiesiogiai, „Daliktos statybos“ akcininkai būtų atsakę savo turtu.

Tačiau, imdami paskolą, jie jautėsi ramūs. SEB atstovai patikino, kad „Lokiu“ galima pasitikėti, iš jų paskolą galės laiku atgauti, o laidavimas („Daliktos statybos“ akcininkų, – red. past.) tėra apsidraudimas, dėl visa ko.

Bet kai dantis iššiepė krizė ir statybos Noreikiškėse įstrigo, statytojai ir rangovai iš verslo partnerių tapo priešininkais, SEB taktika staiga pasisuko netikėtu kampu.

Užuot spaudę skolą grąžinti „Lokį“, bankininkai griebė už gerklės kitą savo debitorių ir jų paskolos laiduotojus, „Daliktos statybos“ akcininkus.

Skolų raizgalynė

Banko pozicija išryškėjo, kai 2009 metais „Daliktos statybai“ buvo iškelta bankroto byla. Anot šios bendrovės vadovų, įmonės bankroto priežastimi tapo „Lokio“ skolos, siekiančios per 5 mln. Lt („SVP namais“ virtęs „Lokys“ šios skolos nepripažįsta).

Č.Kaušinis tikėjosi nesunkiai išspręsti iš SEB paimtos paskolos problemą. Mat šių metų kovą Kauno miesto apygardos teismas pripažino, kad „Lokys“ skolingas „Daliktos statybai“ 1 mln. 109 tūkst. Lt ir beveik 500 tūkst. Lt delspinigių.

Nutartis, jog „Lokys“  yra skolingas „Daliktos statybai“ 1 mln. 109 tūkst. Lt yra įsiteisėjusi. Logiška buvo manyti, kad bankas, kaip ir numatė paskolos sutartis, atsiims skolą iš šios sumos.

Tačiau šių metų birželio 15 d. vykusiame „Daliktos statybos“ kreditorių komiteto susirinkime  lemiamą balsą turintis SEB Išieškojimų skyriaus vadybininkas Tomas Ambrasas balsavo prieš siūlymą pareikalauti kreditorinių įsipareigojimų iš „Lokio“.

Dar įdomiau: prieš lemiamąjį kreditorių susirinkimą kavinėje buvo pastebėti ir nufotografuoti SEB atstovas T.Ambrasas, draugiškai besišnekučiuojantis su „Lokio“ advokatu.

Apie tai pranešta tiesioginiam T.Ambraso viršininkui, SEB išieškojimų skyriaus vadovui Gintarui Graliauskui.

Reakcija buvo staigi: kitą dieną iš  „Daliktos statybos“ bankroto administratoriaus Ramūno Kardelio pareikalauja kreiptis į policiją ir kelti baudžiamąją bylą „Daliktos statybos“ akcininkams, esą jie sukūrė tyčinį bankrotą. Tačiau R.Kardelis tai daryti atsisakė, nes nerado jokių tyčinio bankroto požymių.

Pertvarkos zigzagai

Taigi, už paskolą SEB „Daliktos statyba“ turi atsakyti savo turtu, o „Lokio“ turtas nejudinamas. Dar daugiau, bankas nedarė jokių kliūčių „SVP namais“ virtusiam „Lokiui“ pertvarkyti (restruktūrizuoti) įmonę ir tokiu būdu bandyti sumažinti kreditorinius įsipareigojimus.

Kauno apskrities mokesčių inspekcijos (KAVMI) atstovo, prižiūrinčio šią įmonę, nuomone, tokį restruktūrizacijos planą tvirtinti neįmanoma, o ši įmonė apskritai nėra susidūrusi su laikinais finansiniais sunkumais, tačiau turi ilgalaikius finansinius įsipareigojimus, todėl jos negalima restruktūrizuoti.

„Daliktos statyba“, nematydama kito kelio, 2010 m. sausį pareikalavo „Lokiui“ iškelti bankroto bylą. „Lokys“ tuomet pakeitė pavadinimą į „SVP namai“.

SEB nuolaidumas pasireiškė ir šį pirmadienį, kai buvo svarstomas „SVP namų“ restruktūrizacijos planas. „Daliktos statyba“, kaip kreditoriai, siekė gauti apie 36 proc. balsų, tačiau „SVP namų“ vadovybė ir vėl vilkino procesą, užginčijo įsiteisėjusį kreditorinį reikalavimą.

Net valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė suabejojo, ar galima patvirtinti planą, nes buvo pradelsti terminai.

Tačiau SEB atstovo žodis lemiamas: planą patvirtinti.

Kodėl tokia vienpusiška SEB pozicija? Č.Kaušinis įtaria, jog SEB eina paprasčiausiu keliu, pričiupdamas laiduotojus ir nereikalaudamas skolos iš įmonės, kurios pareikalavimo teises yra perėmęs.

Č.Kaušinio nuomone, SEB atstovas, balsuodamas bankrutuojančios „Daliktos statybos“ kreditorių susirinkime už sprendimą nereikalauti iš „Lokio“ skolos apmokėjimo, pažeidė įmonių bankroto įstatymą ir viešąjį interesą.

Toks ėjimas neva naudingas bankui ir „SVP namams“: iš SVP bankas atsiims jiems suteiktą paskolą, o SVP namai sutaupys 1 mln. 250 tūkst. Lt, nes SEB juos išsunks iš „Daliktos statybos“.

SEB viešųjų ryšių atstovas A.Žilinskas teigė, kad bankas negali paaiškinti savo pozicijos konkrečiai, nes turi saugoti debitorių konfidencialumą. Jis apgailestavo, kad bankas etikos sumetimais gali tik bendrais bruožais pagrįsti savo poziciją.

Kitos pusės argumentai

SVP namų akcininkas Paulius Tamošiūnas padėtį vaizdavo visiškai kitaip. Jis tvirtino, jog „Daliktos statybos“ vadovai  yra sukčiai, sužlugdę jų įmonę.

P.Tamošiūno teigimu, „Daliktos statybas“ pateikė suklastotas sąskaitas faktūras ir pareikalavo 4 mln. Lt už neatliktus Noreikiškių kvartalo statybos darbus. Per tris mėnesius jie nieko nepadarė, tik įdėjo į voką 4 mln. Lt sąskaitą ir pareikalavo sumokėti.

„Mes turėjome pigiai parduoti butus, patyrėme didelius nuostolius“, – piktinosi P.Tamošiūnas. Jo teigimu, būtent fiktyvi skola vertė pakeisti „Lokio“ pavadinimą į „SVP namai“, kad būtų išgelbėtas geras įmonės vardas.

Tiesa, buvusi „Daliktos statybos“ bankroto administratorė Jolanta Bliujienė atkreipė dėmesį, jog nei sąskaitos, nei darbų priėmimo-perdavimo aktų „Lokys“ neginčijo, kai vyko posėdžiai dėl sprendimo iškelti bankroto bylą šiai įmonei.

P.Tamošiūnas, paklaustas, ar jaučia SEB paramą, atsakė, jog bankai juo pasitiki. O „Daliktos statyba” neva jau seniai turinti blogą reputaciją.

„SVP namų“ akcininkas tvirtino, kad jau imdamasis statybų Noreikiškėse buvęs perspėtas, jog „daliktiečiais“ negalima pasitikėti.

Paklaustas, kodėl tuomet šią bendrovę jis pasamdė generaliniu rangovu, P.Tamošiūnas atsakė aptakiai: „Jie mums pasiūlė tokias geras sąlygas, kad tiesiog neturėjome kur trauktis. Tai bus karti pamoka, dar kartą pasitvirtino taisyklė, jog šykštuolis moka du kartus.“

Komentaras: komentuoti negalima

Ugnius Vipartas, SEB banko Specialaus kreditų administravimo departamento direktorius:

„Bankas yra saistomas konfidencialumo įsipareigojimų ir negali viešai atskleisti konfidencialios su banko klientais susijusios informacijos. Vykstant bankroto ar restruktūrizavimo procedūroms bankas laikosi įstatymų ir įgalioja savo darbuotojus veikti siekiant geriausio rezultato, kad kuo labiau būtų sumažintas nuostolis, kurį bankas patyrė dėl to, kad klientas iš banko paėmė paskolą ir jos negrąžino.

Banko įgalioti darbuotojai šioje ar kitose panašiose bylose gina teisėtus banko interesus įstatymų nustatyta tvarka balsuodami kreditorių susirinkimuose ir bendraudami su visomis reikalingomis procese dalyvaujančiomis šalimis – klientais, advokatais, kreditoriais ir kitais susijusiais asmenimis.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min