Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baudas už kriminalinius nusikaltimus prezidentė siūlo didinti dešimteriopai

Dalia Grybauskaitė
Alfredo Pliadžio nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva parengtos ir Seimui bus teikiamos Baudžiamojo kodekso 47 straipsnio pataisos, kuriomis siūloma dešimteriopai padidinti maksimalias pinigines baudas už kriminalinius, tarp jų – ir už sunkius ekonominius bei finansinius nusikaltimus.

Kaip teigiama prezidentūros pranešime, už mažiausiai pavojingas nusikalstamas veikas maksimalią baudos ribą siūloma didinti nuo 6500 iki 65 000 litų, už sunkius nusikaltimus – nuo 39 000 iki 390 000 litų.

Prezidentės įsitikinimu, šiuo metu Baudžiamajame kodekse numatytos baudos yra neproporcingos nusikalstamų veikų pavojingumui ir daromai žalai, visiškai neatitinka nusikalstamu verslu užsiimančių asmenų nelegalaus pelno. Pasak valstybės vadovės, netoleruotina, kad vidutinė bauda fiziniam asmeniui už cigarečių kontrabandą tesiekia 14 tūkstančių litų, nors jo padaryta valstybei žala – vidutiniškai 200 tūkstančių litų. Prezidentės teigimu, nenormalu, jog šiuo metu Baudžiamajame kodekse už kontrabandą numatyta maksimali bauda, siekianti 39 tūkstančius litų, yra tik keliais tūkstančiais didesnė, nei minimali kontrabandos būdu gabenamų prekių vertė, nuo kurios atsiranda baudžiamoji atsakomybė. Panašiai nepriimtinas yra baudos dydžio ir valstybei daromos žalos santykis ir finansinių nusikaltimų, pavyzdžiui PVM grobstymo, atvejais.

„Pernelyg švelni, gerokai mažesnė nei iš nusikalstamos ekonominės ir finansinės veiklos gaunamos pajamos bausmė neatgraso nuo nusikaltimo. Bauda turi būti adekvati nusikaltimui ir valstybei daromai žalai ir tapti tikrai veiksminga bei plačiai taikoma bausme kovoje su ekonominiais ir finansiniais nusikaltimais“, – teigia prezidentė.

Nustačius didesnes baudas fiziniams asmenims, atsiras galimybė, kai kuriais atvejais, baudomis pakeisti laisvės atėmimą, nes didelė piniginė bauda dažnai gali būti gerokai efektyvesnė priemonė, nei trumpalaikis laisvės atėmimas. „Baudos padidinimas ir baudos taikymo galimybių išplėtimas leistų iš esmės paspartinti kai kurių baudžiamųjų bylų tyrimą ir nagrinėjimą, nes atsirastų platesnės galimybės baudžiamąjį procesą pabaigti supaprastinta baudžiamojo proceso forma – baudžiamuoju teismo įsakymu. Tai ne tik paspartintų daugelio bylų nagrinėjimą, bet ir leistų taupyti teisėsaugos institucijų išteklius“, – sakė D. Grybauskaitė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min