Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 12d. 18:54

Baudžiamasis procesas buvusiam „Vilniaus brigados“ nariui Vadimui Melničenkai nutrauktas dėl nuosprendžio priėmimo senaties

Teisėjas
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Teisėjas

Dėl dalyvavimo nusikalstamame susivienijime, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir sprogmenimis, svetimo turto sunaikinimo visuotinai pavojingu būdu, kėsinimosi nužudyti bei kitų nusikaltimų Vilniaus apygardos teismas Vadimui Melničenkai pritaikė apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminą ir baudžiamąjį procesą jam nutraukė.

Ta pačia nutartimi šiam 40 metų vyrui buvo panaikintas priverstinio pobūdžio medicinos priemonės (ambulatorinio stebėjimo pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis) taikymas – dabar V.Melničenka globos ir rūpinsis jo šeimos nariai.

V.Melničenka priklausė prieš keliolika metų garsėjusiai „Vilniaus brigadai“. Vėliau iš jos pasitraukęs 1993-iųjų pavasarį su dviem bendrais subūrė naują nusikalstamą susivienijimą. Sostinėje ir jos apylinkėse siekusios dominuoti gaujos nariai vogė automobilius, plėšė ir grobė žmones, už kuriuos reikalaudavo išpirkų. Apibrėžtą struktūrą ir vaidmenis turėję grupuotės nariai bendroje kasoje kaupė pinigus, už kuriuos įsigydavo šaunamųjų ginklų, šaudmenų ir sprogmenų. 1997-ųjų gegužę Vilniaus centre per atstumą detonavus automobilyje paslėptą galingą sprogmenį, V.Melničenka buvo sunkiai sužalotas.

V.Melničenkos vadovaujamos gaujos įvykdyti nusikaltimai buvo atskleisti Vilniaus apygardos teismo 2003 m. gruodžio 24 d. nutartimi. Tačiau, atsižvelgęs į teismo psichiatrinės ekspertizės akto išvadą, įvertinęs padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį ir įtariamojo asmenybę, teismas jam taikė įstatymu numatytas priverčiamąsias medicinos priemones – stacionarinį stebėjimą psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje.

Šią nutartį 2004 m. liepos 8 d. Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė, V.Melničenkai paskirdamas ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis.

Teisėjos Daivos Pranytės-Zalieckienės paskelbta nutartis dar gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2005 m. birželio 28 d. nutartimi abi teismų nutartis pakeitė, sustabdydamas baudžiamosios bylos dėl V.Melničenkos inkriminuojamų nusikalstamų veikų nagrinėjimą. Priverčiamoji medicinos priemonė – ambulatorinis stebėjimas pirminės sveikatos priežiūros sąlygomis – V.Melničenkai buvo taikoma ir toliau.

Pernai pavasarį Vilniaus apygardos teisme buvo gautas V.Melničenkos gynėjo prašymas atnaujinti baudžiamosios bylos nagrinėjimą, taikyti nuosprendžio priėmimo senaties terminą ir baudžiamąjį procesą V.Melničenkai nutraukti. 2010-ųjų spalį teismą pasiekė Žirmūnų psichikos sveikatos centro teikimas, kuriuo prašoma nutraukti taikomą priverstinę medicinos priemonę.

Vilniaus apygardos teismo 2010 m. spalio 27 d. nutartimi atnaujinus bylos nagrinėjimą, baudžiamasis procesas V.Melničenkai dėl jo padarytų nusikalstamų veikų buvo nutrauktas, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senačiai. Tuo pačiu teismas jam panaikino ambulatorinio stebėjimo pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis taikymą.

Šią nutartį Lietuvos Apeliacinio teismas 2011 m. balandžio 15 d. panaikino, grąžindamas bylą tam pačiam teismui nagrinėti ją iš naujo.

Šiemet rugsėjį Vilniaus apygardos teisme buvo gautas Žirmūnų psichikos sveikatos centro teikimas bei šios įstaigos gydytojų komisijos, apžiūrėjusios V.Melničenką, aktas. Be kita ko, medikai konstatavo, kad paciento „organinė patologija, esanti psichikos sutrikimų priežastimi, lieka, psichikos liga yra negrįžtamo pobūdžio. (...) Todėl, nors psichikos sutrikimas lieka, bet nėra pavojingo elgesio visuomenės narių atžvilgiu, priverstinis ambulatorinis gydymas netenka prasmės“.

Taikyti apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminą ir baudžiamąjį procesą V.Melničenkai nutraukti teismo prašė ne tik jo gynėjas, bet ir posėdyje dalyvavęs prokuroras.

Vadovaudamasis dabar galiojančiomis Baudžiamojo, Baudžiamojo proceso ir Bausmių vykdymo kodeksų nuostatomis, teismas baudžiamąjį procesą V.Melničenkai dėl jo padarytų nusikalstamų veikų nutraukė, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senačiai. Konstatavęs, kad dėl šios priežasties nebegalima taikyti kitų procesinių priemonių, teismas panaikino priverstinio pobūdžio medicinos priemonės taikymą ir perdavė jo šeimos nariams globoti ir rūpintis bei nustatyti jam medicininį stebėjimą.

Ši spalio 11 dieną teisėjos Daivos Pranytės-Zalieckienės paskelbta nutartis dar gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min