Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 12d. 12:25

Bažnytinės teisės ekspertas kunigas Robertas Pukenis apie popiežiaus rinkimus: „Atkreipčiau dėmesį į JAV kardinolą Timothy Dolaną“

Kunigas dr. doc. Robertas Pukenis
Vytauto Valentinavičiaus nuotr. / Kunigas dr. doc. Robertas Pukenis

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Viešojo administravimo katedros docentas, kunigas dr. Robertas Pukenis, anksčiau dirbęs to paties universiteto Katalikų fakulteto Bažnytinės teisės katedros vedėju teigia, kad naujo popiežiaus rinkimai, paprastai vykstantys per 16-21 dieną po popiežiaus mirtties, dabar turėtų įvykti Benedikto XVI paskelbtą dieną.

Bažnytinės teisės eksperto R.Pukenio teigimu, yra trys rinkimų formos: pirmoji, ordinarinė – vyksta balsavimas, surinkusieji daugiausia balsų žengia į priekį.

Balsuojama toliau, išrenkamas kandidatas, gavęs kvalifikuotą balsų daugumą, t.y. surinkęs du trečdalius balsų plius vienas. Antroji – kompromisiniu būdu išrinkti tinkamiausią kandidatą įpareigojama grupelė kardinolų;  grupelę sudaro ne mažiau kaip 9 ir ne daugiau kaip 15 kardinolų. Trečiasis būdas – be išankstinio susitarimo visi kardinolai, įkvėpti Šventosios Dvasios, sušunka vieno kandidato, tinkamiausio, užimti popiežiaus pareigas, vardą.

Vakacijos periodu, kol išrinks naująjį popiežių, ordinarines galias Bažnyčioje išsaugo 9 Kongregacijų prefektai, darbą taip pat tęsia Bažnytiniai Tribunolai, Romos Rota ir Signatura, niekas nepasikeičia nunciatūrose.

Vis dėlto, daug dalykų suspenduojama, pavyzdžiui, Ekumeniniai susirinkimai. Sulaikomi ir patys svarbiausi dalykai – vyskupijų steigimas. Naujų nuncijų paskyrimas, paliekamas naujajam popiežiui.

Kaip teigė R.Pukenis, kai popiežius serga, kardinolai turi daugiau galimybių važinėti vienas pas kitą, tartis, vesti derybas, o štai jam staiga atsistatydinus, tokių galimybių nebelieka: „Kai popiežiaus sveikata prasta, gęsta jo gyvybė, kardinolai sukrunta, tačiau Bažnyčios vadovas visada mąsto, kas galėtų būti jo įpėdiniu, jis suteikia paskyrimus į aukštas pareigas, tokiu būdu mėgindamas atkreipti dėmesį į vieną ar kitą kardinolą. Reikia manyti, kad ir Benediktas XVI tai padarė. Galbūt tarp jo paskutinių paskirtųjų galėtų būti kas nors, į ką vertėtų atkreipti dėmesį.“

Atsakydamas į klausimą, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kunigas R.Pukenis pažymėjo: „Yra daug puikių asmenybių tiek tarp Lotynų Amerikos, tiek tarp Austrijos kardinolų. Tačiau aš atkreipčiau dėmesį į JAV Vyskupų konferencijos pirmininką kardinolą Timothy Dolaną“, – pasakojo R.Pukenis.

R.Pukenio teigimu, nieko nuostabaus, kad kardinolai visuomet konklavoje pasiskirsto į tam tikras grupes: „Konklavoje visuomet yra itališkai, ispaniškai kalbančių, pažengesnių ir konservatyvesnių kardinolų grupės, tad vyksta aštrios diskusijos tarp jų. Tačiau Dievo Apvaizda budi, kiekvienas popiežius yra Šventosios Dvasios asmuo, pašauktas atlikti istorinę to laikotarpio misiją. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min