Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 sausio 7d. 11:32

Be vandens likusio romų taboro vaikai į dienos centrą ateina neskalbtais drabužiais

Vilniaus taboras
Neringos Rekašiūtės nuotr. / Vilniaus taboras
Vilniaus romų taboro vaikai į dienos centrą „Padėk pritapti“ ateina apsivilkę purvinais drabužiais. Skundžiamasi, kad taip yra dėl to, jog žiemą taboras liko be vandens. Tačiau Vilniaus savivaldybė primena, kad patys romai nesilaikė įsipareigojimų, tad ir neteko galimybės atsinešti vandens į namus iš kolonėlių ar dienos centro.

15min rašė, kad didžiausius šalčius taboro gyventojai pasitiko ne tik be vandens, bet ir be elektros.

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) užtikrina elektros tiekimą 22 klientams, iš jų – 16 gyvena Aukštutiniame tabore, 6 – Žemutiniame. Visi kiti taboro gyventojai gyvena tamsoje. Taip pat neturi ir vandens.

Prausiasi pas gimines

Su romais dirbanti vaikų dienos centro „Padėk pritapti“ vadovė Inga Kreivėnaitė 15min teigė, kad šiuo metu vaikams – žiemos atostogos. Į dienos centrą jie sugrįš sausio 11 d. Vis dėlto gruodį dienos centrą lankantys vaikai skundėsi, kad sunku gyventi, kai nėra vandens.

„Viena šeima, gyvenanti socialiniame būste netoli Kirtimų, priimdavo savo giminaičius nusiprausti“, – I.Kreivėnaitė pasakojo, kaip bent kai kuriems taboro gyventojams pavyksta taip išspręsti vandens nebuvimo problemą. 

Anot jos, taboro gyventojai stebisi valdžios nusigręžimu, tuščiais pažadais įjungti vandenį.

„Jie skundėsi, kad labai sunku išgyventi tokiomis nežmoniškomis sąlygomis“, – situaciją komentavo I.Kreivėnaitė.

Vandens nėra maistui ruošti, nusiprausti, nėra galimybės ir išsiskalbti drabužius. „Vaikai dienos centre lankėsi dėvėdami ir purvinus drabužius“, – patvirtino I.Kreivėnaitė.​

Įsipareigojimų nevykdo, paslaugų nori

Vilniaus savivaldybės atstovai primena ir pačių romų įsipareigojimus, kurių taborų gyventojai laikytis nelinkę. Kaip 15min sakė vicemeras Gintautas Paluckas, skundai, kad taboro gyventojų namuose neliko vandens, yra ne visiškai teisingi – vandens namuose romai niekada ir neturėjo, atsinešdavo jo iš trijų kolonėlių, vėliau – iš dienos centro.

Vaikai dienos centre lankėsi dėvėdami ir purvinus drabužius, – patvirtino I.Kreivėnaitė.​

„Ten centralizuoto vandens tiekimo nėra ir nebuvo niekada“, – tikino vicemeras.

Taboruose buvo trys kolonėlės – dvi Aukštutiniame ir viena Žemutiniame. „Romai buvo įsiskolinę apie keletą tūkstančių litų per tam tikrą laikotarpį, pradėta su jais kalbėtis apie mokėjimus dalimis, „Vilniaus vandenys“ sudarė skolų grąžinimo grafiką, bendruomenė sutiko ir dalį tos skolos sumokėjo, bet dalies – nebe. „Vilniaus vandenys“ nusprendė nebetiekti vandens, kol skola nebus sumokėta. Tai buvo rugsėjo-spalio mėnesiais, kolonėlės išmontuotos“, – apie situaciją dėl vandens tiekimo pasakojo G.Paluckas.​

Radiatorių pavogė

Tačiau rudenį išmontuotos kolonėlės rūpesčių romams nesukėlė, jie tiesiog ėmė vandenį nešioti iš Romų visuomenės centro, mokėdami grynais pinigais už jį. Šalia šio centro yra buvęs pirties pastatas, kuriame buvo įrengti dušai ir skalbykla. Kaip teigia G.Paluckas, viskas ten buvo suniokota, beliko vandens čiaupai, prie kurių įrengtas radiatorius, kad vanduo neužšaltų. 

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Vilniaus Kirtimų taboras
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Vilniaus Kirtimų taboras

„Radiatorių kažkas pavogė ir vanduo tuose kranuose užšalo. Tai dabar tikrai ten vandens nebėra, tenka pirkti degalinėje ir pan. Mes su bendruomene bendraujame, pasiūlėme atvežti cisternomis vandenį. Bet jie nenori – neva neturi, kur to vandens laikyti.

Tai yra keista, kadangi ir iki šiol romai nešiodavosi kibirais iš kolonėlių vandenį. Tada jie tvirtina, kad čia būsią dideli kiekiai, nors siūlėme suderinti grafikus, atvežtume vandenį tada, kai jiems būtų patogu. Bet jiems vis tiek netinka“, – apie nelengvas derybas su romais pasakojo mero pavaduotojas.

Mes su bendruomene bendraujame, pasiūlėme atvežti cisternomis vandenį. Bet jie nenori – neva neturi, kur to vandens laikyti. Tai yra keista, kadangi ir iki šiol romai nešiodavosi kibirais iš kolonėlių vandenį, – sakė G.Paluckas.

Pastarųjų dienų šalčiai situaciją paaštrino. Pasak vicemero, Socialinės paramos centras nuolat bendrauja su romais, siūlo naudotis pirties talonais, bet jais susidomėjo tik dvi šeimos – iš viso penki asmenys. Kai kurie kiti važinėja praustis į Vaidotų pirtį, bet moka už tai patys.

„Mes intensyviai siūlysime naudotis visomis paslaugomis, nes turime tokių galimybių. Tas įsiskolinimas nėra labai didelis, bet tvarka turi būti – jeigu naudojamasi paslaugomis, už tas paslaugas turi būti atsiskaitoma. Tokia yra tvarka, jos laikytis turi visi Lietuvos piliečiai“, – kalėjo G.Paluckas.

Skundžiasi, kad šalta, nors malkas gavo

Romų skundai, kad jų namuose šalta, vicemerą irgi stebina. Savivaldybės prieš šaltąjį sezoną skyrė 5 tūkst. eurų malkoms, jas gavo 75 šeimos, tačiau pirmai progai pasitaikius romai vėl garsiai šaukia, kad niekas jais nesirūpina ir palieka juos šalti. Tačiau oficialių prašymų savivaldybei nei viena šeima nėra parašiusi.

Situacija tabore yra kritinė, pati ta teritorija yra negyvenama, ten nėra jokių centralizuotų paslaugų – nei šildymo, nei centralizuoto vandens tiekimo, nei kanalizacijos, – sakė G.Paluckas.

„Situacija tabore yra kritinė, pati ta teritorija yra negyvenama, ten nėra jokių centralizuotų paslaugų – nei šildymo, nei centralizuoto vandens tiekimo, nei kanalizacijos, net elektros laidai kabo ir kelia grėsmę saugumui, – sakė G.Paluckas. – Šiuo metu mes didesnį dėmesį skiriame toms šeimoms, kurios nori išsikraustyti iš taboro (o tokių tikrai yra). Iki mėnesio pabaigos dvi daugiavaikės šeimos (dvi vienišos mamos su penkiais ir šešiais vaikais) pagaliau išsikels į savivaldybės butus.“

Jau netrukus iš taborų vaikus į pamokas, užklasinės veiklos užsiėmimus turėtų pradėti vežioti specialus autobusiukas. 

Spalį savivaldybė pasirūpino ir aplinkos taboruose sutvarkymu, išvežė šiukšles, todėl G.Paluckas nesutinka su kritika esą romais miestas nesirūpina. Tik štai atgalinio ryšio pasigendama.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:02
46:06
01:10

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Interviu 15MAX
Parašykite atsiliepimą apie 15min