Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 14d. 08:01

Bendruomenės – prieš sistemą

Jėgas suvienijusios dešimt Vilniaus bendruomenių sieks, kad būtų keičiama Lietuvos savivaldos sistema.

Senamiesčio, Užupio, Balsių, Žvėryno, Antakalnio, Trakų Vokės, Jeruzalės, kelių Naujamiesčio, Naujosios Vilnios bendruomenių atstovai įsteigė Vilniaus bendruomenių asociaciją. Tikimasi, kad prie jos prisidės ir kitos sostinės gyventojų bendruomenės.

Asociacijos pirmininke išrinkta Žvėryno bendruomenės valdybos vadovė Danutė Jokubėnienė LŽ tvirtino, kad nebuvo kitos išeities kaip telkti jėgas, nes po vieną bendruomenių balso niekas nesiteikė išgirsti.

Jaučiasi neišgirsti

Asociacijos pirmininke išrinkta Žvėryno bendruomenės valdybos vadovė Danutė Jokubėnienė LŽ tvirtino, kad nebuvo kitos išeities kaip telkti jėgas, nes po vieną bendruomenių balso niekas nesiteikė išgirsti. „Su Vilniaus savivaldybe niekada nebuvo dialogo. Bendruomenės – sau, valdininkai – sau. Savivaldybė turėtų priimti sprendimus įsiklausydama, pasitardama. Ji to neieško“, – tvirtino asociacijos pirmininkė.

Ji atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje egzistuoja vieno teritorinio lygmens savivalda, todėl paprastas gyventojas nejunta, kad gali turėti įtakos valdžiai. „Mes renkame tik savivaldybių atstovus, o seniūnijos atstovai nerenkami, apskričių atstovai taip pat skiriami. Tokia sistema veikia tik labai mažose šalyse – Liuksemburge, Maltoje, kur savivaldybės yra arčiau žmogaus“, – aiškino asociacijos vadovė.

Daugėja bendruomenių

D.Jokubėnienė LŽ sakė, kad ši problema įsisenėjusi, ir stebėjosi, kodėl šia tema visuomenėje nediskutuojama. Tad esą nenuostabu, kad žmonės nepasitiki vietos valdžia.

„Dabar žmonės yra nustumti, jų interesams vietos savivaldoje neatstovaujama, – piktinosi ji. – Sostinės savivaldybės tinklalapyje neįmanoma rasti informacijos apie miestiečių atstovus. Be to, daugelis nežino, į ką reikia kreiptis pagalbos.“

Pasak D.Jokubėnienės, reikėtų keisti sistemą ir daugiau valdžios suteikti seniūnijoms, šios būtų renkamos vietos gyventojų.

„Minėta tvarka yra postūmis kurtis teritorinėms bendruomenėms, nes ji žmonių netenkina. Bendruomenių kūrimasis – visuomenės atsakas į esamą situaciją. Net užsienyje stebimasi tokiu bendruomenių skaičiaus mūsų šalyje didėjimu“, – kalbėjo asociacijos pirmininkė ir pabrėžė, kad pagal esamus įstatymus gyventojai neturi galimybės ginti savo interesus.

Reikia rinkti seniūnus

Parlamentinio Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vadovas Vytautas Kurpuvesas LŽ tvirtino, kad laikosi nuomonės, jog esant dabartinei situacijai būtų tikslinga tiesiogiai rinkti ne merus, o seniūnus. „Dėl modelio dar reikės nemažai diskutuoti, bet, mano nuomone, seniūnų skyrimo tvarka dabar nėra gera. Jį skiria administracijos direktorius, todėl seniūnas gali būti net ne iš tos bendruomenės, kuriai dirba“, – pridūrė Seimo narys.

Tautos prisikėlimo partijos atstovas aiškino, kad tokia mintis tikrai sulauktų valdančiosios koalicijos partnerių pritarimo. Pasak V.Kurpuveso, politikai žada peržiūrėti visų vietos savivaldos institucijų funkcijas. „Tai bus gera proga pakalbėti ir apie seniūnus“, – pridūrė jis.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Bendruomenė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:19
01:04
01:07

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min